بیاتومگ – فصل ۲ سریال ۱۳Reasons Why (سیزده دلیل برای اینکه)، دنباله‎ای غیرضروری برای داستانی کامل و جامع می‎باشد. با نقد این فصل سریال همراه باشید.

فصل اول سریال سیزده دلیل برای اینکه، در مورد یک داستان کامل و جامع بود. فصل اول سریال بر اساس رمانی به همین نام نوشته جی آشر بود. در ابتدا قرار بود تا این رمان تبدیل به فیلمی سینمایی شود اما در نهایت، در قالب یک سریال طولانی، گاهی اوقات خسته‎کننده و تماشایی توسط یکی از بزرگترین سرویس‎های آنلاین یعنی نتفلیکس عرضه شد. گرچه این سریال موضوعات مهم و حساسی همچون قلدری، خودزنی، تجاوز و خودکشی را پوشش داد اما سوالاتی در مورد اینکه چرا هانا بیکر (کاترین لنگفورد) خودش را کشته و سپس، تصمیم گرفته تا دلیل این کارش را از طریق نوار کاست‎هایی بازگو کند، داستان کافی برای اینکه به طور قابل‎قبولی در قالب یک سریال ۱۳ قسمتی جا بگیرد، فراهم نمی‎آورد. با این حال، فصل اول سریال به طور کامل داستان را از ابتدا تا انتها بازگو کرد. این موضوع مشکلی برای فصل دوم سریال بود چراکه سریال برای اینکه ساخت ادامه‎ای غیرضروری برای این داستان کامل و جامع را توجیه کند، با مشکل روبه‎رو شده بود.

اینکه سازندگان تصمیم گرفتند تا فصل اول سریال سیزده دلیل برای اینکه در قالب سیزده قسمت باشد، اصلا ضروری نبوده و حداقل می‎توان گفت، این تنها جاه‎طلبی آنها در طراحی سریال بوده است. روایت شدن داستان توسط نوارهای کاست هانا و ترکیب آن با بررسی‎های صورت گرفته آنها توسط کلی جنسون (دیلن مینت)، همراه با فلش‎بک‎های بسیار زیاد با حضور جمع گسترده بازیگران سریال، ساختاری کافی به سریال داد تا اندکی از سنگینی و کسل‎کننده بودن برخی از بخش‎های داستان فصل را کاهش بدهد. از آنجا که حالا هانا مرده، تمرکز داستان در فصل دوم به پرونده قضایی والدین هانا علیه مدرسه برای قصور در محافظت از هانا تغییر یافته است. علاوه بر این، در فصل دوم، رشته داستان دیگری وجود دارد که مربوط به عکس‎ها است. این عکس‎ها مدارکی هستند که نشان می‎دهند تا چه اندازه قلدری و تجاوز جنسی در این مدرسه رایج و شایع است. عکس‎ها و راز و رمزهای مربوط به آنها، تنها یک حرکت جانبی برای سریال بوده و سریال قصد دارد تا با استفاده از این عکس‎ها، بیشتر ساختار فصل اول را تقلید کند و این کار، تنها فرصتی را برای سریال فراهم می‎آورد تا داستانی را تکرار کند که قبلا بازگو شده است.

فصل 2 سریال 13Reasons Why (سیزده دلیل برای اینکه)
فصل ۲ سریال ۱۳Reasons Why (سیزده دلیل برای اینکه)

اگرچه فصل دوم سریال، تلاشی هماهنگ و موزون برای پوشش مسائل و موضوعات مهم می‎باشد اما سریال اغلب این کار را به شیوه‎ای کم محتوا و توام با سهل‎انگاری انجام می‎دهد؛ در فصل دوم، پیش‎پاافتادگی و بی‎مزگی جایگزین بررسی‎های معنادار موضوعات شده است. صحنه‎ای در اوایل فصل دوم سریال وجود دارد که در آن، مربی تیم بیسبال مدرسه، یادداشتی در مورد رضایت و موافقت را برای بازیکنان خود می‎خواند. هدف این است که این کار عملی سرسری و با بی‎مبالاتی باشد اما ناخواسته نشان‎دهنده این می‌باشد که چطور خود سریال اغلب با بررسی سطحی محتوای خود معتبر شده است. بسیاری از آن بررسی‎های بالقوه در راستای جلو بردن کِلی برای کشف یک راز جدید مطرح شده‎اند، رازی که ظاهرا مرتبط با خودکشی هانا است و برای متقاعد کردن بیننده‎ها، داستان‎ هانا در این فصل نیز ادامه پیدا می‎کند. به این ترتیب، سریال سیزده دلیل برای اینکه، بدون قصد و غرض، تاثیر عاطفی در نظر گرفته شده برای اتفاقات قبلی را خنثی می‎کند.

برجسته‎ترین گواه و مدرک از این موضوع نیز این می‎باشد که چطور سریال، هانا را به داستان بازمی‎گرداند. سریال با تبدیل کردن هانا به یک توهم و تجسمی از احساس گناه کلی و احساسات طولانی کلی نسبت به هانا، توانست کاترین لنگفورد را خارج از چارچوب فلش‎بک‎ها به کار بگیرد و همچنین، او را در صحنه‎هایی در کنار دیلن مینت قرار دهد تا بار دیگر، عملکرد مستحکم و احساس و تعامل پیچیده آنها در جلوی دوربین را مورد بهره‎برداری قرار دهد. اما با انجام این کار، سریال سیزده دلیل برای اینکه، تلخی و ناگواری همراه با داستان هانا را تضعیف می‎کند و سبب می‎شود تا سازندگان برای توجیه تصمیم جنجال‎برانگیز خود برای به نمایش گذاشتن خودکشی هانا دچار مشکل شوند.

فصل 2 سریال 13Reasons Why (سیزده دلیل برای اینکه)
فصل ۲ سریال ۱۳Reasons Why (سیزده دلیل برای اینکه)

جدا از تجسم خیالی هانا، بزرگترین مشکلات فصل دوم سریال، بیشتر از هر چیز دیگری مربوط به ساختار و داستان بی‎روح و ساکنش می‎باشد. فورا مشخص می‎شود که پایه و بنیان داستان فصل دوم سریال بر روی شن و ماسه بنا شده که با فقدان حرکت رو به جلو و تکیه بیش از حد آن بر روی استفاده مجدد از گذشته، وضعیت آن بدتر نیز می‎شود و همین سبب می‎شود تا داستان حتی نسبت به غیرضروری‎ترین موارد فصل اول نیز خسته‎کننده و ملالت‎بارتر باشد. تلاش قوی و موثری برای تبدیل کردن شهادت‎های دانش‎آموزان مختلف در دادگاه به همان دستگاه روایت‎گری که در فصل اول به کار گرفته شده بود، وجود داشت اما با توجه به اینکه قبلا مهمترین ضربات عاطفی با جزییات طاقت‎فرسا به اجرا درآمده‎اند، این تلاش، دارای فقدان نیروی عاطفی لازم و همچنین حرکت داستان به سوی احساسی معنادار می‎باشد. علاوه بر این، قسمت‎ها بسیار طولانی هستند. فصل اول سریال حول شش ساعت داستان واقعی بود که بین تقریبا سیزده ساعت پخش شده بود و در فصل دوم، این مشکل بدتر شده و نتیجه آن نیز این است که این جریان دلهره‎آور در محدود قسمت ۴ به جنب و جوش خود را از دست می‎دهد.

قطعا سریال سیزده دلیل برای اینکه، دارای حسن نیت و نیکخواهی است، موضوعی که با تلاش‎های سریال برای گلاویز شدن با موضوعات سخت و دشوار و همچنین ظهور اعلامیه‎های عمومی و ارتباط‎هایی به خطوط کمک به بحران و دیگر منابع ارزشمند، کاملا آشکار شده است. برخی از این موضوعات در سال گذشته از سوی موج انتقادها و واکنش‎های شدید به سریال بدست آمده که به همان شیوه گذشته تصحیح شده است. برخی از آنها نیز محصول رشد آگاهی تولیدکنندگان سریال نسبت به محتوای سریال و مخاطبان اصلی خود می‎باشند. اما قصد یا پیام یک داستان نیازمند یک تحویل قانع‎کننده و رسیدن به مقصد است، تحویلی که مبرم و واجب احساس می‎شود. متاسفانه، فصل دوم سریال سیزده دلیل برای اینکه با فلش‎بک‎های بسیار، تجسم‎ها و خیالات، نه پیامی مبرم است و نه واجب.

امتیاز این فصل: ۶.۷/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *