بیاتومگ – در قسمت ۷ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)، برنارد متوجه می‎شود که با برنامه‎نویسی جدیدی سروکار دارد و در همین حال، میسا در زیر حمله میزبان‎ها قرار دارد. با نقد این قسمت همراه باشید.

توجه: متن زیر داستان را فاش می‎کند.

فصل ۲ سریال وست‎ورلد به طور هدفمندی بی بند و بار بود. از آنجا که این فصل در مورد قرار گرفتن کل پارک در هرج و مرجی خونین می‎باشد، قسمت‎های فصل ۲، مجموعه‎ای از قسمت‎های نامتوازن و بی‎ترتیب است که گاهی اوقات همراه با اندکی آشفتگی می‎باشد که مرکزیت خاصی ندارد و داستان هر شخص در نتیجه کشته شدن فورد توسط دلورس در پایان قسمت نهایی فصل ۱ سریال است.

این به معنای آن نیست که کاراکتر فورد با بازی آنتونی هاپکینز منور‎کننده پاسخ‎هاست اما همینکه ما می‎دانیم که فورد چیزهایی را می‎داند که با ما در میان نمی‎گذارد و برنامه‎ای دارد که به طور کامل برای ما آشکار نشده، همیشه به سریال یک جریان نهفته‎ای از اطمینان و صمیمت می‎دهد. قسمت ۷ فصل ۲ که با عنوان “Les Écorchés (این کلمه در زبان فرانسوی به معنای بدن بدون پوست نقاشی یا حجاری شده‎ای است که برای مطالعه یا تمرین دانشجویان هنر استفاده می‎شود و احتمالا به برنارد اشاره دارد.)” می‎باشد، بزرگترین قسمت سریال بود که خشونت در برابر برخی از بخش‎های آغازین که رفتار خشن میزبان‎ها در سراسر پارک را به نمایش می‎گذارد، در تعادل قرار دارد.

قسمت 7 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۷ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

قسمت ۷ فصل ۲ به طور موثری، دو تا از سه خط زمانی این فصل سریال را به یکدیگر متصل و قدیمی‎ترین خط زمانی را با بخش میانی که در حال تماشای آن بودیم، همگام می‎کند و حالا، تنها خط زمانی نهایی یعنی پایان بازی به عنوان یک قوس داستانی مرموز باقی می‎ماند. این احتمال وجود دارد که حضور فورد کوتاه و محدود باشد اما او همچنان بسیار با اهمیت است. می‎توان شبح او را دید که بر روی کل داستان گسترده شده و اساسا مرگ خود را به دست دلورس/وایات و همچنین فرار مغزی‎اش به درون کریدل پارک که در آنجا می‎تواند برای همیشه زنده بماند را برنامه‎ریزی کرده است.

هاپیکنز در این قسمت تنها در یک صحنه مرموز حضور نداشت بلکه به ما تعداد صحنه مرموز ارائه داد. در پایان قسمت، از آنجا که حمله دلورس به مسا سبب تخریب هدفمند کریدل و از بین رفتن پشتیبان‎های تمام میزبان‎ها شد، فورد به درون ذهن برنارد گریخت و در درون او به عنوان یک حضور کنترل‎کننده به زندگی ادامه داد. همین موضوع نیز به برخی از سوالات ما در مورد وضعیت گیجی و پریشانی برنارد در خط زمانی نهایی پاسخ می‎دهد.

قسمت 7 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۷ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

در درون کشتار و قتل‎عام عظیم قسمت ۷، هسته هدف حقیقی پارک قرار گرفته است. کشتار این قسمت همراه با نبرد مضخرفی در درون مرکز فرماندهی وست‎ورلد می‎باشد که در آن، تیم آلفای کافلین توسط ترکیب هوشمندانه دلورس از تدی، کلمنتاین، آنجلا و همچنین افراد باقی‎مانده اتحادیه از بین رفتند. هدف حقیقی پارک، چیزی نبود که ما قبلا آن را حدس نزده باشیم اما با این وجود، اینکه فورد در مورد آن صحبت کند، تفاوت بسیاری ایجاد می‎کند و به این روایت، اندکی لنگر اعتبار می‎دهد.

البته فورد همه چیز را آشکار نمی‎کند. برنارد از او می‎پرسد که همه اینها به چه چیزی در آنسوی دره ختم می‎شوند اما فورد هیچ پاسخی نمی‎دهد. پس، همانند قبل، وجود فورد برای این است تا برخی چیزها را توضیح دهد و سپس، شما را با دیگر مسائل بی‎پاسخ رها کند. همانطور که قبلا پیش‎بینی کرده بودیم، کل پارک برای این استفاده می‎شده تا ذهن انسان را ترسیم کنند و در این آزمایش بزرگ، از میزبان‎ها به عنوان کنترل‎های آزمایش استفاده کردند و از این طریق، آنها قصد داشتند تا با جابه‎جا کردن ذهن انسان‎ها به درون بدن‎های مصنوعی، راه گریزی برای فرار از مرگ پیدا کنند.  علاوه بر این، این احتمال شوم وجود دارد که کمپانی دلوس، اشخاصی را بکشد و ذهن و آگاهی آنها را در درون ربات‎های قابل‎کنترل مشابه آنها قرار دهد تا از این طریق، کنترل سیاستمداران مهم و افراد برجسته در صنایع مختلف را در راستای منافع خود در دست بگیرد.

قسمت 7 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۷ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

کمپانی دلوس احتمالا در حال کار بر روی هر دو زاویه قضیه بوده است. کلید رمزگذاری‎شده درون ذهن پیتر ابرناتی نیز احتمالا مربوط به برنامه شوم کمپانی دلوس می‎باشد که احتمالا، راهی است که این تکنولوژی را تکمیل می‎کند تا نسخه‎های کپی انسان‎ها همانند جیمز دلوس دچار مشکل و اضمحلال نشوند. فورد می‎دانست که ذهن او بیشتر از چند روز در درون نسخه بدلش دوام نخواهد آورد پس به همین دلیل، او در درون درایوهای پشتیبانی پارک پنهان شده بود.

در درون تمام این موارد بسیار، ایده فریبنده جابه‎جا شدن مکان انسان‎ها و هوش مصنوعی وجود داشت. هوش‌های مصنوعی آرزوی بی‎ثباتی و آزادی اراده را دارند، در حالی که انسان‎ها به دنبال زندگی کردن برای همیشه هستند و برای انجام این کار نیز احتمالا آماده هستند تا اکثریت آزادی خود را از دست بدهند. این واقعا یک تغییر نقش بسیار جالبی است. ربات‎ها می‎خواهند تا رشد و نمو پیدا کنند و انسان می‎خواهند تا به درون رحم بازگردند. علاوه بر این، همانطور که همه اینها توسط فورد برای برنارد توضیح داده می‎شود، ما متوجه می‎شویم که صحنه‎های میان برنارد و دلورس، همگی در زمان گذشته قرار گرفته‎اند.

قسمت 7 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۷ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

قسمت ۶ فصل ۲ با صحنه‎هایی آغاز شد که به نظر می‎رسید در آینده رخ می‎دهند که در آنها، دلورس در حال تلاش بود تا آزمایش صداقت و راستی از یک احیای کامل از آرنولد بگیرد. این کاملا اشتباه بود. همه این صحنه‎ها در سال‎ها قبل، زمانی که فورد برای اولین بار سعی داشته تا برنارد را بسازد، رخ داده است. دلورس تنها برای این استفاده شده بود تا صحت کامل برنارد تایید شود چراکه آرنولد قبل از اینکه کمپانی دلوس شروع به نقشه‎برداری از ذهن انسان‎ها کند، مرده بود. از طریق این و همچنین برخی سخنان نامفهوم فورد، ما چیزهایی در مورد برنارد و به خصوص خلقت او متوجه شدیم. برنارد، احتمالا ترکیب کامل مطلق دو دنیای هوش مصنوعی و انسانیت است که می‎تواند نشان‎دهنده آینده‎ای حقیقی برای هر دوی آنها باشد.

چه چیزی در پایان بازی قرار دارد؟ ما هنوز نمی‎دانیم. در حال حاضر، شارلوت هیل در حال شکنجه برنارد است تا جواب‎هایی در مورد میزبان‎های مرده و کلید درون ذهن ابرناتی بدست بیاورد. ما اکنون می‎دانیم که این دو خط زمانی اکنون به یکدیگر متصل شده‎اند و اکنون، فورد در درون برنارد قرار دارد و به او دستور می‎دهد تا به هر دشمنی در سر راهش، شلیک کند. دیدن اینکه فورد به طور مختصر اسحله را در دست داشت، جذاب بود و در عین حال، به طور ساده و موثر، این موضوع را نمایان کرد که فورد، روحی در درون یک ربات است. به همان اندازه که دلورس و میو راه‎های جداگانه خود که شامل آزادی اراده و سرنوشت می‎باشد را طی کردند، فورد همچنان عروسک‎گردان نهایی می‎باشد.

قسمت 7 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۷ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

اینکه داستان‎های ویلیام و میو به طرز کاملا وحشیانه‎ای به یکدیگر رسیدند، یک حرکت بسیار خوب و لذت‎بخش بود. علاوه بر این، تلاش میو برای صحبت و قانع کردن لارنس برای خیانت کردن به ویلیام نیز جالب توجه بود. در اینجا نیز همچنین مشخص شد که میو نمی‎تواند میزبان‎هایی که بیدار و آگاه هستند را کنترل نماید. تمام کارهای وحشتناکی که ویلیام با این میزبان‎ها در گذشته انجام داده، به طور ناگهانی، به خودش بازگشت. علاوه بر این، با وجود از بین رفتن پشتیبان‎های میزبان‏‎ها، مرگ آنجلا و کلمنتاین را می‎توان قطعی دانست.

گرچه قسمت ۶ فصل ۲ سریال وست‎ورلد، قسمتی است که تنها فرض‎های قبلی ما را توضیح می‎دهد و تثبیت می‎کند اما همچنان یک قسمت لذت‎بخش و هیجان‎انگیز بود که سرشار از کشتار و پاکسازی ذهنی بود. داستان‎ها سرانجام به یکدیگر رسیدند و آغاز سرانجام با میانه ملاقات کرد و ایده اینکه انسان‎ها و ربات‎ها می‎خواهند جای خود را با یکدیگر عوض کنند، به یک موضوع جالب‎توجه و پیچیده تبدیل شد.

امتیاز این قسمت: ۹.۲/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *