بیاتومگ – انیمیشن Incredibles 2 (شگفت‎انگیزان ۲) بیشتر سرگرم‎کنندگی و لذت‎بخشی فیلم اول شگفت‎انگیزان را بازنمود می‎کند اما احساس می‎شود که این انیمیشن در چشم‌انداز فیلم‎های ابرقهرمانی هالیوود مدرن تاحدی منسوخ‎شده و قدیمی است. با نقد این انیمیشن همراه باشید.

انیمیشن شگفت‎انگیزان ۲، دنباله بسیار مورد انتظار برای انیمیشن ابرقهرمانی شگفت‎انگیزان سال ۲۰۰۴ به کارگردانی و نویسندگی برد بیرد و محصول مشترک پیکسار و دیزنی است. انیمیشن شگفت‎انگیزان در سال ۲۰۰۴ به اکران درآمد و به معرفی خانواده پار پرداخت، خانواده‎ای که در راس آن، یک زوج ابرقهرمان سابق به نام‌های باب و هلن قرار دارند. پس از اینکه افکار عمومی علیه ابرقهرمانان شد، باب و هلن به حومه شهر نقل مکان کردند و در آنجا با سه فرزند خود، دور از زندگی ابرقهرمانی به زندگی ادامه دادند تا اینکه در نهایت، برای شکست دادن یک ابرشرور، آنها به همراه فرزندان خود باید بار دیگر ابرقهرمان می‎شدند. حال، فیلم شگفت‎انگیزان ۲، مدتی کوتاه پس از اتفاقات فیلم اول را در پیش می‎گیرد. انیمیشن شگفت‎انگیزان ۲ بیشتر سرگرم‎کنندگی و لذت‎بخشی فیلم اول شگفت‎انگیزان را بازنمود می‎کند اما احساس می‎شود که این انیمیشن در چشم‌انداز فیلم‎های ابرقهرمانی هالیوود مدرن تاحدی منسوخ‎شده و قدیمی است.

در شروع فیلم شگفت‎انگیزان ۲، ابرقهرمان‎ها همچنان غیرقانونی هستند اما خانواده پار به همراه یکدیگر قانون را نقض می‎کنند و آماده نجات شهرشان از هر گونه ابرشرور احتمالی هستند. با این حال، زمانی که باب/آقای شگفت‎انگیز (کریگ تی نلسون)، هلن/الستی‎گرل (هولی هانتر)، وایلت (سارا وُول)، دش (هاک میلنر) و جک-جک تلاش می‎کنند تا برنامه‎های آندرماینر برای سرقت از یک بانک را متوقف کنند، آشفتگی و هرج‎ومرج به وجود می‎آوردند و در نهایت، دستگیر می‎شوند. به نظر می‎رسد توجه عموم نسبت به ابرقهرمانان، به طور بی‎سابقه‎ای در کمترین حد خود قرار دارد و تعطیل شدن رسمی این برنامه توسط دولت، به خانواده پار کمک می‎کند تا هویت‎های خود را مخفی نگه دارند. با این حال، تاجر ثروتمندی به نام وینستون دیور (باب ادنکرک) برنامه‎‎ای برای بازگرداندن ابرقهرمان‎ها به صحنه را به فروزون (ساموئل ال جکسون) معرفی می‎کند.

انیمیشن Incredibles 2 (شگفت‎انگیزان 2)
انیمیشن Incredibles 2 (شگفت‎انگیزان ۲)

وینستون به همراه خواهرش به نام اولین دیور (کاترین کینر) قصد دارند تا درک عموم از ابرقهرمانان را تغییر بدهند، تا بدین ترتیب، مردم دیگر خرابی و ویرانی‎های ناشی از کارهای ابرقهرمانان را مشاهده نکنند و در عوض، جان‎هایی که این ابرقهرمانان نجات می‎دهند را ببینند. این برادر و خواهر با قرار دادن الستی‎گرل به عنوان چهره این برنامه، در راستای قانونی کردن ابرقهرمان‎ها، دست به کار می‎شوند تا نظر عموم را نسبت به ابرقهرمانان مثبت کنند، هرچند، ابرشروری به نام اسکرین‎اسلیور ممکن است سبب شود که این هدف آنها غیرممکن به نظر برسد. این در حالی است که با رفتن هلن، بار و مسئولیت خانه‎داری بر روی دوش باب قرار گرفته است. این مسئولیت‎ها شامل سروکار داشتن با مشکلات وایلت در رابطه با پسرها، کمک به دش در تکالیف ریاضی و مجادله با شروع قدرت‎های جک-جک که شامل طیف گسترده‎ای از تبدیل شدن به یک هیولا تا تله‎پورت به بعدی دیگر می‌باشد. حالا که باب و هلن با چالش‎های جدیدی روبه‎رو شدند، باید بفهمند که چگونه به جلو حرکت کنند تا آینده‎ای را ایجاد نمایند که در آن، فرزندانشان مجبور نباشند تا قدرت‎های خود را مخفی نمایند.

انیمیشن شگفت‎انگیزان ۲، ادامه ماجراجویی‎های خانواده پار را ارائه می‎دهد، ماجراجویی‎ای که طرفداران از سال ۲۰۰۴ و پس از اولین فیلم، انتظار آن را می‎کشیدند. اگرچه این فیلم دنباله، ۱۴ سال پس از فیلم اول به اکران درمی‎آید اما برد بیرد همچنان وظیفه کارگردانی و نویسندگی آن را برعهده دارد و اطمینان حاصل کرده که این فیلم، احترام و افتخار فیلم اول را حفظ نماید. فیلم دوم به دنیای شگفت‎انگیزان بازمی‎گردد تا داستانی را بازگو کند که بدون شک، بسیاری از طرفداران فیلم را خشنود و راضی می‎کند، داستانی که در آن، موضوعات خانواده‎محور فیلم اول با مقدار زیادی از سرگرمی و شوخی‎های ابرقهرمانی ترکیب شده است. علاوه بر این، این انیمیشن با معرفی ابرقهرمان‎های جدیدی شامل ووید (سوفیا بوش) و کراش‎اور و هلکتریکس (فیل لامار) همراه است که دنیای شگفت‎انگیزان را به روش‎های جالب‎توجهی گسترش می‎دهد.

انیمیشن Incredibles 2 (شگفت‎انگیزان 2)
انیمیشن Incredibles 2 (شگفت‎انگیزان ۲)

با توجه به آنچه گفته شد، پویایی‎هایی که در خانواده پار استفاده شده، به شدت منسوخ‎شده و قدیمی احساس می‎شوند. در حالی که فیلم شگفت‎انگیزان ۲ تلاش داشت تا با قرار دادن الستی‎گرل در مرکز و محوریت خود، قدمی رو به جلو بردارد اما این داستان با کلیشه‎های به شدت خسته‎کننده‎ای در مورد پویایی‎های خانوادگی به اجرا درآمده که اساسا، فیلم را به سه قدم عقب هُل می‎دهد. در بسیاری از بخش‎های فیلم، باب نسبت به هلن در مورد اینکه او فرد برگزیده برای رهبری پروژه دیورها است، حسودی می‎کند، به ویژه زمانی که او در حال تقلا برای مراقبت از فرزندان خود می‎باشد. این بدون شک یادآور دوره رسانه‎ای است که مجموعه شگفت‎انگیزان از آن الهام گرفته است. اما فیلم شگفت‎انگیزان ۲ به جای اینکه به نوعی به‎روزرسانی یا تفسیر جدیدی از آن پویایی زن-شوهر ارائه بدهد، کم و بیش یک تفسیر دوستانه-خانوادگی تکراری‎ای از آن می‏‎باشد که با توجه به رشد و نمو رسانه از آن زمان و سال ۲۰۰۴، سبب می‎شود تا فیلم به شدت منسوخ‎شده و قدیمی احساس شود.

علاوه بر این، در حالی که قدرت‎های نوظهور و روبه‎رشد جک-جک در طی فیلم، سکانس‎های جالب و سرگرم‎کننده‎ای را فراهم می‎آورد، قوس داستانی وایلت و دش به طور عمده به این دلیل شکل گرفته‎اند تا به خط داستانی باب کمک کنند که در مورد تلاش او برای یادگیری خانه‎داری است. داستان وایلت دارای توانایی بالقوه فراوانی می‎باشد که در آن، می‎توان به این موضوع پرداخته شود که چگونه رشد و بزرگ شدن یک دختر با قدرت‎های ابرقهرمانی در دنیایی که ابرقهرمان‎ها در آن غیرقانونی هستند، ممکن است بر روی تصویر وی از خودش تاثیر بگذارد. اما در عوض، قوس داستانی او تنها به تلاش او برای رابطه با پسرها یا فراهم آوردن چالش‎هایی برای باب محدود می‎شود. دش زمان کمتری در فیلم حضور دارد و در نتیجه، توسعه شخصیت کمتری نیز پیدا می‎کند. با توجه به اینکه تا چه اندازه طرفداران از دیدن ماجراجویی‎های خانواده پار در فیلم اول شگفت‎انگیزان لذت بردند، اینکه چنین دنباله‎ای برای طرفداران ارائه شده، واقعا تاحدی جای ناامیدی و یاس دارد.

انیمیشن The Incredibles 2 (شگفت‎انگیزان ۲)
انیمیشن The Incredibles 2 (شگفت‎انگیزان ۲)

در انیمیشن شگفت‎انگیزان ۲، ماجراجویی‎ای برای لذت بردن وجود دارد. این انیمیشن کمپانی پیکسار و دیزنی، بدون شک برای دیدن زیبا است، به خصوص اینکه دارای سبک و روش بانفوذ دنیای شگفت‎انگیزان می‎باشد. تعدادی سکانس‎های اکشن هیجان‎انگیزی در فیلم وجود دارد که در آن، الستی‎گرل، وایلت و به ویژه جک-جک به نشان دادن قدرت‎های ابرقهرمانی قابل تحسین خود می‎پردازند. علاوه بر این، فیلم شگفت‎انگیزان ۲ با اضافه کردن ابرقهرمان‎های تازه و قدرت‎های مختلف‎شان، برای ایجاد کردن صحنه‎های اکشنی بهره می‎برد که صرف نظر از پیشرفت جلوه‎های ویژه، هرگز یک استودیو قادر نخواهد بود تا آنها را در فیلمی اکشن-زنده به اجرا دربیاورد. فیلم شگفت‎انگیزان ۲ به دنبال آن بود تا سکانس‎های اکشن بلندپروازانه‎تر و از لحاظ بصری برجسته‎تری را ارائه بدهد و بدون شک، فیلم به خوبی آن را ارائه داد.

در نهایت، انیمیشن شگفت‎انگیزان ۲ برای طرفداران فیلم اول، یک ماجراجویی هیجان‎انگیز دیگر از خانواده پار را فراهم می‎آورد. اما انیمیشن شگفت‎انگیزان ۲ در چشم‎انداز کلی انیمیشن‎های سینمایی و فیلم‎های ابرقهرمانی هالیوود، برای بیننده‎های مدرن، حسی منسوخ‎شده و غیرقابل لمس دارد. این دنباله برای اینکه احساس تازه و جدیدی داشته باشد، استعاره و کلیشه‎های تکراری بسیاری را به کار می‎گیرد و در راستای عمق دادن به جلوه‎های برجسته خود، پویایی‎های خانوادگی قوی‎ای ارائه نمی‎دهد. این انیمیشن، یک فیلم عمدتا فان و لذت‎بخش خانوادگی است، هرچند، با زمان تقریبا دو ساعته، این فیلم ممکن است برای جلب توجه برخی کودکان با مشکل مواجه باشد. با این حال، فیلم شگفت‎انگیزان ۲ با توجه به فیلم‎های قوی و ترقی‎خواهی که کمپانی پیکسار در سال‎های اخیر تولید کرده، دنباله‎ای است که یک دهه دیرتر به اکران درآمده است.

امتیاز: ۵/۱۰

یک دیدگاه

  1. خرید گیفت کارت

    ۱۲ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۶:۳۳

    وای خدا من عاشق این انیمیشنم

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *