بیاتومگ – تک‎گویی‎های بسیاری در قسمت ۹ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد) وجود دارد اما در آن نمی‎توان انرژی و نیروی حرکتی زیادی پیدا کرد. با نقد این قسمت همراه باشید.

توجه: متن زیر داستان قسمت را فاش می‎کند.

سریال وست‎ورلد در جاییکه یک داستان‎سرایی مستقیم همانند قسمت هشتم نیز می‎تواند به همان اندازه موثر باشد، پافشاری لجوجانه‎ای بر داستان‎سرایی غیرخطی دارد اما جدا از این موضوع، کمبود و کاستی اصلی سریال وست‎ورلد، تمایل و گرایشش برای بازگو کردن چیزهایی است که ما از قبل می‎دانیم. بیشتر قسمت‎ها، یا چنان مبهم و سربسته هستند که بدون مفاد قسمت‎های آینده تقریبا غیرقابل درک هستند یا اینکه چندین صحنه صرف توضیح پیچیدگی‎هایی در داستان می‎شود که بیننده‎ها در قسمت‎های قبلی آنها را کشف کرده‎اند.

این موضوع را در قسمت نهم فصل ۲ که با عنوان Vanishing Point (نقطه اضمحلال) بود، نیز دیده می‎شود، قسمتی که چندین شکاف در داستان گذشته ویلیام و ماجرای خودکشی همسرش را پُر می‎کند اما عمدتا، موضوعاتی را تکرار می‎کند که بیننده‎ها در فصل اول به آن پی برده بودند. آنچه بیننده‎ها می‎دانستند و در این قسمت تکرار شد، این است که مرد سیاه‎پوش یک فرد عمیقا پریشان و آشفته است که تلاش کرد تا برای بیشتر عمرش، شرارت و فساد خود را تنها به دنیای وست‎ورلد محدود کند و به جای اینکه با خود واقعی‎اش روبه‎رو شود، تظاهر کرد که لکه‎ای که درونش قرار دارد، تنها یک انحراف است.

قسمت 9 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۹ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

اما همانطور که ما در طی دو فصل گذشته از تعاملات ویلیام با دلورس گرفته تا روش بی‎رحمانه‎ای که او با جیم دلوس بازی کرد، مشاهده کردیم، مرد سیاه‎پوش، چه در داخل پارک و چه در خارج از آن، برای مدتی طولانی فردی ظالم، خودخواه و بی‎رحم بوده و به جای اینکه به آن اقرار کند یا تلاش کند تا آن را در دنیای واقعی حل نماید، با اظهار داشتن اینکه تاریکی درونش تنها در ذهن همسرش است، او را به طور ماهرانه‎ای گول زد و در نهایت، او را به سوی خودکشی هدایت کرد. زمانی که لوگان نیز حقیقت را در مورد شوهر خواهرش متوجه شد، سرنوشتی مشابه برای او رقم خورد. و ویلیام چنان خود را به این پیچیدگی سپرده بود که به جای اینکه با این واقعیت روبه‎رو شود که کل دنیا مرتبط با او نیست، سرانجام دست به کشتن دختر خود زد.

قسمت نهم فصل ۲، یک بررسی بسیار جالب از شیوه‎هایی است که در آن، ما انسان‎ها تمایل و گرایشی برای غیرانسانی کردن یکدیگر داریم. ویلیام در این بازی بسیار منحرف شده، به طوریکه هیچ تردید و تاملی برای شلیک کردن به تیم امنیتی انسانی‎ای که برای نجات او آمده بودند یا حتی دخترش امیلی به خود راه نداد، تنها به این دلیل ساده که فکر می‎کند آنها آواتارهای دست نشانده فورد هستند و این اندیشه وی حتی زمانی که او شواهد واقعی به جز غرورش برای آن ندارد نیز ادامه پیدا می‎کند. مسلما مدیر اجرایی سریال جاناتان نولان قصد ندارد تا در اینجا، رابطه‎ای بین بازی‎های ویدیویی و خشونت در دنیای واقعی ترسیم کند یا اینکه استدلال کند که تمام گیمرها سادیست یا دگرآزار هستند اما به نظر می‎رسد در اینجا پیامی نهفته است که تاکید می‎کند چطور به سادگی می‎توان فراموش کرد که در این دنیاهای مجازی، چه بازی‎های آنلاین و چه شبکه‎های اجتماعی که ما در آن قرار داریم، انسان‎های واقعی دیگری نیز هستند و اعمال ما در این فضاهای مصنوعی می‎تواند عواقب و پیامدهایی در دنیای واقعی داشته باشد.

قسمت 9 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۹ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

و همانطور که در این قسمت نشان داده می‎شود، حتی اگر ویلیام سال‎ها تلاش کرد تا خود را متقاعد کند که در دنیای بیرون و واقعی، فردی خوب است، تمام اشخاص در اطراف او از همسرش گرفته تا فورد و رقبای تجاری‎اش، همگی تاریکی درون او را دیدند. جولیت ممکن است پس از دیدن حقیقت وحشتناک درون پروفایل ویلیام، خود را کشته باشد اما احتمالا این موضوع که او در تمام این سال‎ها سالم بوده را تایید نمی‎کند و همچنین این موضوع که هیچ کس حرف او را باور نخواهد کرد را نمایان می‎سازد چراکه او برای مدتی طولانی در درون بازی ذهنی ویلیام به دام افتاده، به طوریکه ویلیام دخترش را نیز برضد مادرش کرده بود.

با توجه به اینکه دلورس تا چه اندازه در سال‎های شکل‌گیری‎اش در معرض تاثیر ویلیام قرار داشته، جای شگفتی ندارد که غرور ویلیام، دلورس را نیز تحت تاثیر گذاشته باشد و رابطه او با تدی به شباهتی بدفرجام از رابطه ویلیام و جولیت تبدیل شده است. دلوروس با گرفتن اختیار تدی از او و شکل دادن به او به طرزی که خودش می‎خواهد، مردی که دوستش داشت را به طور کامل خرد کرد.

ما قبلا سوسوهای آزادی اراده تدی را زمانی دیده بودیم که او تصمیم گرفت تا افرادی که دلورس حکم مرگ آنها را امضا کرده را ببخشد، اما آخرین عمل او از روی اراده و آزادی، گرفتن زندگی خودش بود زیرا تدی از آنچه که دلورس او را به آن تبدیل کرده به وحشت افتاده یا حتی شاید از تغییر شخصیتی دلورس به وحشت افتاده است.

قسمت 9 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۹ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

حال باید دید که آیا دلورس سرانجام پس از اینکه تدی، پدرش و تمام افرادی که در طی جستجویش برای رسیدن به آنسوی دره، ادعای محافظت از آنها را سر داده بود، از دست داده، قادر خواهد بود تا هیولای درونش را به حساب بیاورد. همانطور که دلورس با عواقب و پیامدهای اعمال خود مواجه می‎شود، ویلیام با ناامیدی به دنبال فرار از آنها است و مچ دست خود را می‎برد تا بررسی کند که آیا یک میزبان است یا خیر، چراکه زندگی برای او بسیار راحت‎تر می‎شد اگر او بداند که این تصمیم‎هایی که گرفته، هرگز تصمیم‎های خودش نبوده است.

در حالی که فضای اجتناب‎ناپذیری نسبت به داستان‎های تدی و ویلیام وجود دارد، روشنگرترین لحظه این قسمت نیز زمانی است که فورد با میو ملاقات می‎کند و به او می‎گوید که او میزبان مورد علاقه‎اش است. فورد در لحظه‎ای که علاوه بر تند و تلخ بودن، اندکی دور از باور است، چراکه فورد قبلا نیز زمان‎هایی صرف کنترل کردن ویلیام و برنارد کرده بود، می‎گوید: “تو در این دنیا ماندی تا فرزندت را نجات دهی، من هم همینطور”. با این حال، با توجه به جذبه و علاقه آرنولد نسبت به دلوروس، کاملا منطقی است که فورد نیز انرژی و نیروی خود را بر روی میو لجباز متمرکز کرده باشد و در صورت موفقیت او در فرار از این دنیا، تمام آن ویژگی‎های عملیاتی، کنترل کردن و رنگ عوض کردن را در درون او جای داده که به او کمک می‎کنند تا در دنیای واقعی رشد و نمو پیدا کند. در حال حاضر، میو تنها کسی که شایسته حضور در دنیای واقعی است.

قسمت 9 فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت ۹ فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

با توجه به تمایل سریال برای ایجاد این احساس که قرار است اتفاق بدی رخ بدهد، برنارد دقیقا بازگو می‎کند که چه چیزی در درون آنسوی دره قرار دارد، موضوعی که در قسمت‎های قبلی توسط برخی بیننده‎ها آشکار شده بود. یک آشکارسازی که با توجه به زمان و داستانی که صرف ساخت آن و محتویاتش شده تا در تمام فصل مرموز و دگرگون‎کننده به نظر برسند، با آن همانند یک چیز بی‎مصرف عجیب رفتار شده است. به نظر می‎رسد که این بخش پس از اتمام فیلمبرداری تمام فصل، دوباره فیلمبرداری شده، چراکه ظاهرا، مدیران اجرایی باور نداشتند که بیننده‎ها به راحتی بتوانند این موضوع را به خوبی درک کنند.

قسمت نهم فصل ۲ این نیاز را احساس می‎کند که به جای اینکه به ما داستان و اتفاقات را نشان دهد، آن را برای ما بازگو می‌کند که به خصوص به دنبال قدرت دست کم گرفته شده قسمت هشتم، ناامیدکننده است. چیز رضایت بخش به خصوصی در مورد دیدن از دست رفتن ویلیام یا فقدان دلورس وجود ندارد اما این قسمت، پویایی قدرت جالبی میان برنارد، میو و دلورس برلی قسمت نهایی را مقدمه چینی می‎کند و حال که کدهای آرنولد و فورد از دست اربابان خود آزاد هستند، باید تصمیم بگیرند که چه انسانی می‎خواهند باشند. آیا آنها دنیای ما را نابود خواهند یا طبق تصور خود، آن را بازسازی خواهند کرد؟

امتیاز این قسمت: ۸.۲/۱۰

۲ دیدگاه ها

 1. تشک

  ۱ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۵:۴۰

  ..محتوا و مطالبی که به اشتراک میزارید بسیار آموزنده ست

  پاسخ دادن

 2. باربری

  ۲۶ تیر, ۱۳۹۷ در ۰۹:۴۶

  یکی از بهترین سریال هایی که تا الان دیدم به نظرم وست ورلد ..

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *