بیاتومگ – قسمت آخر فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)، به نحوی غیرضروری، پایانی پیچیده ‎و در عین حال، به طور ناکامانه‎ای فریبنده برای فصلی ناهموار است. با نقد این قسمت همراه باشید.

توجه: متن زیر داستان را فاش می‎کند.

هر احساسی که در مورد پایان فصل اول سریال وست‎ورلد داشتید و هر اندازه که ممکن است پایان آن قابل پیش‎بینی باشد، کاملا مشخص است که مدیران اجرایی سریال، جاناتان نولان و لیزا جوی، با دقت شواهد و اطلاعات را در کنار یکدیگر قرار دادند تا هر آشکارسازی را توضیح بدهند و اطمینان حاصل نمایند که سریال به منطق و برهان درونی خود وفادار باقی بماند.

شکی وجود ندارد که فصل دوم سریال نیز حتی با دقت بیشتری طرح‎ریزی شده اما اصرار این فصل از سریال بر روی حفظ داستان‎سرایی غیرخطی و همچنین خط زمانی‎های چندگانه سبب شده تا داستان این فصل به طور غیرضروری پیچیده به نظر برسد و حتی در برخی موارد نیز از دور از فهم باشد و این موضوع به خصوص در مورد قسمت آخر فصل دوم که با عنوان “The Passenger (مسافر)” بود صدق می‎کند.

کاملا احتمال این وجود دارد که برخی از بیننده‎ها با این قسمت راحت‎تر کنار آمده و تمام آن پیچیدگی‎ها، چرخش‎ها و فریب‎ها را به آسانی و بدون هیچ سردرگمی دنبال و درک کرده باشند اما در میان سکانس پساتیتراژ قسمت که تایید می‎کند که ویلیام در واقع یک میزبان است، به علاوه، حرف‎های بی‎معنی و مبهم میان برنارد و فورد و همچنین پیچیدگی برنارد و هیل-دلورس، به نظر نمی‎رسد که این قسمت، قسمتی باشد که لزوما بخواهد تا شما به راحتی آن را دنبال نمایید. علاوه بر این، کاملا جای شگفتی دارد که تا چه اندازه مدیران اجرایی سریال باهوش بوده‎اند که توانستند تمام این موضوعات را به هم پیوند بزنند.

قسمت آخر فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت آخر فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

این احتمال وجود دارد که بسیاری از بیننده‎ها مایل باشند تا تمام آن زیاده‎روی و گمراهی‎‌های قسمت پایانی را کاملا ببخشند چراکه لحظات احساسی خالصی در زیر این تفسیر مفصل وجود دارد که شامل: گفتگوی نهایی و اندوه‎آور لوگان با پدرش، آخرین ایستادگی قهرمانانه لی سایزمور، تصمیم ناگهانی میو برای رها کردن دخترش، تجدید دیدار آکچیتا با همسرش و سیمای غمناک تدی در آنسوی دره می‎باشد. زمانی که سریال وست‎ورلد به جای پیش‌دستی کردن، تمرکز خود را بر روی بررسی و اکتشاف کاراکترها قرار می‎دهد، به یکی از موثرترین و متاثرکننده‎ترین سریال‎ها در دنیای سریال تبدیل می‎شود و قسمت هشتم نیز نمونه بارزی از این مورد است.

اما ویلیام دقیقا چه زمانی وارد فورج شد، چراکه زمانی که او وارد آسانسور شد، فورج در طی فرایند غرق شدن قرار داشت؟ زمانی که ویلیام به دنبال آسیب دیدن دستش ناشی از انفجار اسلحه بیدار شد، می‎توان صدای تیراندازی هکتور و دیگر میزبان‎ها را از دوردست شنید و با قطعیت می‎توان فرض کرد که زمانی که ویلیام با آسانسور در حال پایین رفتن بود، آن چراغ‎های قرمز اضطراری چشمک‎زن در درون آسانسور مشابه همان‎هایی هستند که در صحنه حضور دلورس و برنارد در درون آسانسور مشاهده کردیم و با این وجود، زمانی که ویلیام با نسخه میزبان دخترش امیلی روبه‎رو می‎شود، آن مکان شبیه به مکان‎های غرق در آب شده نیست و در عوض، پر از شن و ماسه بود به طوریکه به نظر می‎رسد آب مدت‎ها قبل خشک شده است.

علاوه بر این، امیلی به ویلیام اطمینان می‎دهد که او در درون یک شبیه‎سازی نیست و سیستم مدت‎ها قبل از بین رفته است، که حاکی از آن است که این صحنه احتمالا مربوط به چندین سال بعد می‎باشد. و با این وجود، ما ویلیام را در ساحل دیده بودیم و در همان زمان بود که دلورس در درون بدن شارلوت هیل از پارک گریخت. جمله “یک بازمانده بسیار با ارزش آماده استخراج است” به این معنی است که ویلیام نمی‎توانست پس از بین رفتن فورج، برای سال‎ها در درون پارک سرگردان بوده باشد مگر اینکه ذهن او به عنوان آخرین نوع شکنجه از سوی فورد در درون یک شبیه‎سازی گرفتار شده باشد یا اینکه شاید او واقعا از یک اختلال روانی شدید رنج می‎برد.

قسمت آخر فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت آخر فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

بدیهی است که این واقعیت که برنارد و ویلیام در درون آسانسور با یکدیگر برخورد نکردند، به این معنا است که چندین خط زمانی مختلف در جریان است اما در این لحظه، این فریب خط زمانی چندگانه به جای اینکه سبب تحریک حس کنجکاوی شود، بیشتر احساس خسته‎کننده و طاقت‎فرسای غیرضروری‎ای را منتقل می‎کند. در اینجا ما برای درک رمز کار نیاز به راهنمایی گام به گام نداریم و مبهم بودن همانند داستان‎سرایی با ظرافت نیست و اگر قرار باشد بحران‎های وجودی ادامه‎دار ویلیام به فصل سوم بسط پیدا کند، جذب اشتیاق و شوق فراوان برای آن دشوار خواهد بود.

پوشش نقره‎ای تمام این پیچیدگی‎ها این می‎باشد که اکنون، برنارد و دلورس در دنیای بیرون قرار دارند که به معنای آن است که میزبان‎ها و همچنین بیننده‎ها اکنون از محدودیت‎های پارک رها شده‎اند که احتمالات وسوسه‎انگیزی برای فصل سوم را برپا می‌کند. سریال به شدت بر روی موضوع شباهت و قیاس مگنتو و پروفسور زاویر با برنارد و دلورس تکیه کرده است. اساسا دلورس وعده داد که او و برنارد در نبردی حماسی از اراده برای سرنوشت بشریت و نوع میزبان‎ها تا زمانی که یکی از آنها کشته شود، گرفتار خواهند شد و این موضوع بسیار جالبی است. آیا سریال به نوعی داستان هیجان‎انگیز جاسوسی شرکتی تغییر شکل خواهد داد که در آن، دلورس از هیل و دیگر بدن‎های شناخته‎شده استفاده می‎کند تا شرکت دلوس و دنیای بشر را از درون بی‎ثبات کند؟ آیا او به تروریستی تبدیل خواهد شد که از بدن میزبان‎ها به عنوان اسلحه‎ای برای به وحشت انداختن انسان‎ها استفاده می‎کند؟ آیا ممکن است میزبان‎های دیگری نیز در دنیای واقعی وجود داشته باشند که توسط فورد و قبل از مرگش به آنجا منتقل شده باشند؟

قسمت آخر فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت آخر فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

در حالی که قسمت آخر فصل ۲ سهم خود را از ناامیدی و ناکامی کلی فصل دارد، قطعا کشتن اکثر کاراکترهای اصلی سریال و از بین بردن چارچوب سریال پس از دو فصل حرکت بسیار جسورانه‎ای است اما بدون شک، داستان‎های بسیار زیادی در دنیای واقعی برای بررسی و اکتشاف وجود دارد. علاوه بر این، از آنجا که اکنون فلیکس و سیلوستر وظیفه نجات میزبان‎های کمتر آسیب‎دیده را برعهده دارند، این احتمال وجود دارد که در فصل سوم نیز شاهد تندی نیوتون در نقش میو یا حتی رودریگو سانتورو در نقش هکتور و اینگرید بولسو بردال در نقش آرمیستیس باشیم. با این حال، این قسمت به جای اینکه سوالات ما را پاسخ بدهد، سوالات بیشتری ایجاد کرد که در زیر برخی از آنها بررسی شده است.

آیا استابز یک میزبان است؟

این یک تئوری بسیار محبوب از سوی طرفداران در طی فصل دوم بوده است. استابز برای مدتی بسیار طولانی رئیس بخش امنیت پارک بوده که خود می‎تواند نشانه‎ای از میزبان بودن او باشد و اینکه خود فورد شخصا او را استخدام کرده نیز این موضوع را تقویت می‎کند اما به نظر می‎رسد که استابز فقط یک کارمند بسیار وفادار است و فورد او را به عنوان چشم و گوش انسانی خود در درون پارک استخدام کرده است.

کدام یک از میزبان‎ها در درون آن گوی‎هایی که دلورس از پارک خارج کرد، قرار دارند؟

حدس‎های بدیهی و آشکار شامل برنارد، میو، هکتور و آرمیستس و همچنین کلیدی می‎باشد که در درون ذهن پیتر ابرناتی ذخیره شده است. آیا دلورس زمانی که ساحل پر از سرباز و کارمندهای امنیتی بوده، فرصت آن را داشته تا این گوی‎ها را خارج کند؟

قسمت آخر فصل 2 سریال Westworld (وست‎ورلد)
قسمت آخر فصل ۲ سریال Westworld (وست‎ورلد)

در دنیای واقعی، چه کسی در بدن هیل قرار دارد؟

حدس ساده و آسان، میو می‎باشد یا حداقل میوی که آن قدرت‎های قبلی خود را ندارد و این احتمال وجود دارد که دلورس ذهن و ادراک میو را در درون بدن هیل کپی کرده است. ایوان ریچل وود و تسا تامپسون در کنار یکدیگر پویایی بسیار جالبی دارند.

آیا بار دیگر تدی یا آکچیتا را خواهیم دید؟

احتمالا خیر چراکه دلورس اظهار داشت که تمام میزبان‎هایی که به آنسوی دره رفته‎اند را با استفاده از ماهواره‎های کمپانی دلوس در جایی پنهان کرده که هیچکس هرگز آنها را پیدا نمی‎کند. جدا از فلش‎بک، احتمال دیدن دوباره تمام کسانی که به آنسوی دره رفتند بسیار اندک است. این قطعا پایانی خوش برای آکچیتا و همسرش و پایانی ناخوش برای تدی است.

فصل دوم سریال وست‎ورلد زمانی که به جای وسوسه و تطمیع کردن بیننده‎ها، سفرهای میزبان‎ها را در اولویت خود قرار داده بود، در بهترین حالت خود قرار داشت و در حالی که قسمت آخر دارای لحظاتی از درخشندگی و شاعری بی‎چون و چرا بود اما بسیاری از تاثیر عاطفی آن توسط خطوط زمانی پیچیده و اشتیاق قسمت به حیرت‎زده کردن ما با پیچ‎وخم‎های داستانی از بین رفت.

روش داستان‎سرایی “جعبه مرموز” حتی برای سریال Lost (گمشده) که عملا آغازگر این روند بوده نیز بازده‎های نزولی داشته است، پس اگر سریال وست‎ورلد می‎خواهد تا در فصل سوم رشد و نمو کند، باید بیشتر به بازیگران خود اعتماد و اطمینان کند چراکه آنها توانایی بسیار زیادی در درگیر کردن بیننده‎ها در داستان دارند.

امتیاز: ۷.۸/۱۰

۵ دیدگاه ها

 1. ehsan

  ۱۵ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۹:۲۰

  شبکه HBO واقعا استاد ساختن شاهکارهای تلوزیونی هست. سریال Westworld هم یه شاهکاره. درسته که فصل دومش مشکلاتی داشت اما بازم جزو سریالای تاپ و عالی هست.

  پاسخ دادن

 2. cnaw

  ۱۵ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۳:۵۱

  این فصل زیادی پیچیده بود ولی با مصاحبه لیزا جوی تئوری های جالبی داره شکل میگیره

  پاسخ دادن

 3. سپیده

  ۱۲ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۹:۳۰

  اینقدر فصل اول سریال خوب بود که فکر میکنم عدم علاقه ی من به فصل دوم مشکل منه نه فیلم!! ب هرحال امیدوارم در صورت ادامه روند بهتری داشته باشه،با تشکر از سایت خوبتون

  پاسخ دادن

 4. رسول

  ۹ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۵:۰۳

  فصل دوم خوب نبود

  پاسخ دادن

 5. طلایاب

  ۵ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۴

  فصل یک این سریال معرکه بود .. ولی فصل دو خیلی نامفهوم بود اما با خوندن نقد شما بهترشد

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *