بیاتومگ – بعد از تابستانی پر از فیلم های مزخرف، بیشتر علاقه مندان فیلم در نقطه ای قرار گرفته اند که چرا فیلم سازان فعالیت خوبی ندارند و با ساخت فیلم های مزخرف به فهم و شعور بیننده توهین می کنند.

در نگاه اول، فیلم Hell or High Water 2016 فقط یک کاندید به نظر می رسد، این فیلم به نویسندگی تیلور شریدان می باشد که اولین فیلمنامه ی او برای فیلم Sicario خیلی مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است. کارگردان فیلم Hell or High Water 2016 نیز دیوید مکنزی (David Mackenzie)، فیلم ساز انگلیسی که پشت فیلم های Young Adam و Starred Up قرار دارد. این فیلم نیز با هنرپیشگی گنجینه ی هالیوود، جف بریجز همراه است. با این حال، طرفدارانی که هر فیلمی که شامل ابرقهرمان نباشد، نمی پسندند، شاید حاضر شوند که از این کاستی چشم پوشی کنند، اما بدون شک ناامید خواهند شد.

 Hell or High Water 2016
Hell or High Water 2016

در آغاز فیلم دو برادر توبی (کریس پاین) و تنر (بن فاستر) می خواهند شعبه ی بانک Midland تگزاس را سرقت کنند. در حالی که کمی سکسه وجود دارد، آنها توانستند آن را منتطبق کنند. سپس آنها برای سرقتی دیگر از شعبه ی دیگری از همین بانک اقدام می کنند و نتیجه همانند قبلی می شود. به عنوان یک جرم، شغل آنها این نیست که در سطح چشمگیر باشند، اما بعد از این در ملاقاتی چشم تو چشم ما آنچه لازم داریم را از این دو برادر متوجه خواهیم شد. ما می فهمیم که بانکسعی در تصرف مزرعه ی خانوادگی آنها را به دلیل وام های پراخت نشده ی مشکوک دارد. برای جلوگیری از این کار، توبی نقشه ی سرقت از شعبه های فرعی همین بانک را می ریزد، تا از هر شعبه مقدار کمی پول بدزدند و توجه پلیس فدرال را جلب نکنند و بتوانند با این پول، بدهی خود را بدهند. و بردار او، تنر نیز که شبیه یک ولگرد مجرم می باشد، با نقشه ی او موافق است.

در حالی که بیشتر تحقیقات پلیس برای جمع آوری اطلاعات شکست می خورد، مارشال مارکوس همیلتون (جف بریجز)، که در آستانه ی بازنشستگی می باشد، بر خلاف نظر همکارانش، نقشه ی دزدی این دو برادر را خیلی هوشمندانه می داند. همیلتون و همکار نیمه کومانجی اش،(گیل بیرمنگهام)، به بررسی پرونده می پردازند، آنها حتی تمیز کار کردن دزدان را مورد تحسین قرار می دهند. بعد از این که تنر تصمیم به سرقتی خارج از برنامه می گیرد، این به همیلتون سرنخ کافی برای دنبال کردن ماجرا می دهد. طبق برنامه ریزی های توبی، همه چیز باید سریع اتفاق بیافتد، وگرنه اتفاقات بدی خواهد افتاد.

صحنه های اولیه ی فیلم Hell or High Water خیلی عالی هستند. بعد از دیدن صحنه های سرقت از بانک که به دقت طراحی شده بودند، به نظر سرگرم کننده است که هر صحنه را در مقیاس کوچکتر و واقعی تر دید. فیلم وقتی جالبتر می شود که ما می فهمیم که اتفاقات بیشتری از آنچه می بینیم در حال رخ دادن هست.

اگرچه، نویسنده ی فیلم، تیلور شریدن، یک بار فرض کلی را ساخته است، و به نظر می رسد که ایده ی دیگری برای پر کردن صحنه های زودهنگام و لحظات اوج نداشته است. در عوض او راه کارهای رمان نویس، Cormac McCarthy را انتخاب کرده است تا در هر کجا که ممکن است از تُن پراکنده و کم حرف نویسنده بهره ببرد. بعضی اوقات این راه حل جواب می دهد، همانند دیالوگ های تند و گیرای همیلتون که با مدیر بانک صحبت می کند، یا مانند لحظاتی که دو برادر سعی در سرقت بانکی دارند که مشتری ها بیشتر از نگهبانان مجهز هستند. بیشتر از این دیگر راه کار جواب نداده است، با این حال، او خیلی سعی کرده است که از فیلم No Country for Old Men تقلید کند، در حالی که شما می توانید کشش زیاد آن را احساس کنید و در آخر اینکه یک ناامیدی خاص بود، آن ها آنچه که می توانستند را اجرا کردند، به نظر کل صحنه ها آن چه که مطلوب مکنزی و شریدن بوده است، نیست.

 Hell or High Water 2016
Hell or High Water 2016

با اینکه هیچ کدام از آنها الهام خاصی نداشتند، احتمالا اجرا یکی از نقاط قوت این فیلم می باشد. تعجب انگیزترین نکته ی این فیلم بازی عالی کریس پاین می باشد. بن فاستر نیز خوب بود اما بهتر است که او در این دوره از زندگی حرفه اش از بازی کردن هر نقشی دوری کند، چون ممکن است او را به عنوان بازیگری مشتاق و دست پاچه توصیف شود. همانطور برای جف بریجز، البته تماشا کردن او سرگرم کننده است، یک نفر می تواند تعداد فیلم های بد جف بریجز را فقط در یک دستش بشمارد، اما این عملکرد او، چیزی نیست که برای او افتخارات زیادی بیاورد.

این خیلی نا امید کننده است که فیلم Hell or High Water تعداد زیادی چیزهای خوب دارد که با هم به خوبی مخلوط نشدند تا بتواند یک تجربه ی لذت بخش از دیدن فیلم را ارائه کند. داستان به نوبه ی خود خیلی مورد مشتق قرار گرفته است که حتی عناصر اصلی هم قادر به جبران آن نیستند. اگر چه دیدن فیلم های مبهم شایسته در این سال های اواخر کم بوده است، برخی از بیننده ها حاضر هستند که از این عیوب فیلم چشم پوشی کنند. نقل قول عیوب یکی از عناصر کلیدی فیلم No Country for Old Men بوده است. اگر یک مقدار بیشتر سعی می شد که فیلم سبک خودش را داشته باشد و کمتر از دیگر آثار ها تقلید می کردند، شاید فیلم Hell or High Water یک فیلم خوب می بود.

دانلود فیلم Hell or High Water

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *