بیاتومگ – فیلم Rampage (رمپیج)، اکشن، کمدی و عواطف و همچنین موفقیت‎های عظیم راک در گیشه را با یکدیگر ترکیب نمی‎کند اما لازم به ذکر است که در این فیلم، لحظات احمقانه مفرح و خوبی وجود دارد. با نقد این فیلم همراه باشید.

فیلم رمپیج با نقش‎آفرینی دواین جانسون علاوه بر اینکه یکی از لذت‌‎بخش‎ترین فیلم اقتباسی از بازی‎های ویدیویی در دوران اخیر است، یکی از احمقانه‎ترین نیز می‎باشد. خود جانسون با دنیای اقتباس‎های سینمایی از بازی‎های ویدیویی ناآشنا نیست و برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ و در فیلم Doom (رستاخیز) در یکی از این سبک فیلم‎ها به نقش‎آفرینی پرداخت. فیلم با شکست روبه‎رو شد و خود راک نیز اذعان کرده بود که این فیلم نیز قربانی طلسم بدشگون اقتباس‎های سینمایی از بازی‎های ویدیویی شده است. گرفتار شدن فیلم رمپیج در همین طلسم و دام مشابه نیز چندان دشوار و سخت نبوده چراکه این فیلم براساس متعلقه‎ای است که کار خود را به عنوان پروژه‎ای از کمپانی بازی‎سازی بالی میدوِی در دهه ۸۰ میلادی آغاز کرد و خود نیز یک لایه سرراست و مستقیم بر روی فیلم‎های کم بودجه احساسی در مورد هیولاهایی با سرشت و خوی بد بود.

دواین جانسون در این فیلم نقش یک نخستی‎شناس در حفاظت‎گاه حیات‎وحش سن‎دیه‎گو به نام دیویس اوکوی را ایفا می‎کند، کسی که پس از سال‎ها خدمت در ارتش، اکنون همراهی و در کنار حیوانات بودن را ترجیح می‎دهد و اوقات خود را صرف رهبری یک واحد ضد شکار غیرقانونی می‎کند. در حال حاضر، دیویس اوقات خود را صرف آموزش نیروهای تازه و مراقبت از گوریل‎های پارک می‎کند. یکی از این گوریل‎ها که دیویس نسبت به او توجه زیادی دارد، جورج نام دارد، یک گوریل پشت‎نقره‎ای زال کمیاب که توسط خود دیویس در کودکی نجات یافته و زبان اشاره به او آموزش داده شده است. یک شب، گویی از آسمان در درون حفاظت‎گاه سقوط می‎کند و جورج در معرض ماده شیمیایی حاصل از آن قرار می‎گیرد که سبب می‎شود تا جورج به سرعت رشد کند و خشمگین شود و همین، سبب تغییر همه چیز می‎شود.

دواین جانسون - فیلم Rampage (رمپیج)
دواین جانسون – فیلم Rampage (رمپیج)

دیویس که ناچارانه به دنبال آن است تا قبل از اینکه دولت، جورج را بگیرد یا حتی بکشد، به دوست گوریلی خود کمک کند، به طور غیرمنتظره‎ای با یک مهندس ژنتیک به نام کیت کالدول با بازی نائومی هریس متحد می‎شود، کسی که ادعا می‎کند که می‎داند چه بلایی بر سر جورج آمده و چطور می‎شود تا این وضعیت نوظهورش را درمان کرد. با این حال، قبل از اینکه آنها بتوانند کاری برای کمک به جورج انجام بدهند، او می‎گریزد و علاوه بر مقامات، توجه مغزهای متفکر پروژه‌ای مخفی به نام “پروژه: رمپیج” را به خود جلب می‎نماید. همانطور که مشخص می‎شود، وضعیت از آنچه که دیویس و کیت فکر می‎کرده‎اند، حتی پیچیده‎تر است و جورج تنها حیوانی نیست که توسط این ویروس ناشناخته آلوده شده است.

چه خوب چه بد، فیلم رمپیج نه به دنبال آن است تا همانند دیگر فیلم‎های اقتباسی از بازی‎های ویدیویی همچون فیلم Assassin’s Creed (کیش آدمکش) یک اثر هنری و سینمایی مدرن باشد و نه به سبک و سیاق فیلم Warcraft (وارکرفت) و فیلم Tomb Raider (توم ریدر) تلاشی برای شکستن الگو و قالب فیلم‎های اقتباسی از بازی‎های ویدیویی انجام می‎دهد. در عوض، این فیلم اقتباسی از بازی‎های ویدیویی بخصوص، به طور کامل و دقیق در درون برند و نشان پابرجای دواین جانسون جای می‎گیرد. این فیلم به راحتی می‎توانست فیلمی اصیل و علمی-تخیلی در مورد نبرد راک با هیولاهای غول‎پیکر باشد و هیچ‎گونه اشاره و ارجاعی به بازی‎های اصلی آن نشود. فیلم رمپیج، اکشن، کمدی و عواطف و همچنین موفقیت‎های عظیم راک در گیشه را با یکدیگر ترکیب نمی‎کند اما لازم به ذکر است که در این فیلم، لحظات احمقانه مفرح و خوبی وجود دارد.

نائومی هریس و دواین جانسون - فیلم Rampage (رمپیج)
نائومی هریس و دواین جانسون – فیلم Rampage (رمپیج)

فیلم رمپیج، سومین همکاری میان دواین جانسون و کارگردان برد پیتون می‎باشد. آنها قبلا در فیلم ماجراجویی و خانوادگی Journey 2: The Mysterious Island (سفر ۲ جزیره اسرارآمیز) و فیلم فاجعه‎ای و هیجان‎انگیز San Andreas (سن آندریاس) با یکدیگر همکاری داشته‎اند. پیتون تجربیاتی که از ساخت آن فیلم‎ها بدست آورده، برای ایجاد تاثیر مثبت در این فیلم به کار گرفته که نتیجه آن نیز یک اثر بی‎عیب‎ونقص‎تر از او شده است. این فیلم طیف رنگی چندان غنی‎ای را به رخ نمی‎کشد و همانند فیلم سن آندریاس، طیف رنگ آن عمدتا طیفی بی‎تنوع از قهوه‎ای و خاکستری است اما صحنه‎های اکشن و منفرد آن به طرز تمیز و ماهرانه‎ای فیلمبرداری شده که دنبال کردن آنها را آسان می‎کند. فیلم رمپیج عناصر یک فیلم ترسناک هیولایی را با یک فیلم اکشن-ماجراجویی نظامی و فاجعه‎ای ترکیب می‎کند و حتی در برخی نقاط نیز می‎توان نشانه‎هایی از فیلمی هیجان‎انگیز کیهانی را در این فیلم دید که بیشتر رسایی و گستره برد پیتون را به عنوان یک کارگردان به نمایش می‎گذارد.

داستان فعلی فیلم رمپیج، به طور بشاشی احمقانه است و تلاش می‎کند تا از مفاهیم خام و ناقص علمی-تخیلی همچون ویرایش ژنتیکی برای توضیح علت خشونت، جهش‎یافتگی و حیوانات غول‎پیکر درون فیلم استفاده نماید. داستان و فیلمنامه فیلم را رایان جی کاندول، کارلتون کاس، رایان اینگل و آدام شیکیل قلم زده‎اند. فیلم مملو از توضیحات و تفصیل‎های دشوار و پیچیده برای اتفاقات جاری داستان و همچنین اعمال کاراکترها در هر لحظه است. خوشبختانه، فیلم رمپیج به طور معمول از اینکه خود را زیاد جدی بگیرد، اجتناب می‎کند و پیتون و عوامل فیلم نیز نیرو جنبشی روبه‎جلو را به داستان کامل و دقیق یا توسعه کاراکترها ترجیح می‎دهند.

جفری دین مورگان - فیلم Rampage (رمپیج)
جفری دین مورگان – فیلم Rampage (رمپیج)

فیلم رمپیج ممکن است چیز بیشتری از بازی‎های الهام گرفته از آن در مورد موجودات شهر خراب‎کن در درون خود نداشته باشد اما معمولا، از ظاهرسازی برای نشان دادن خلاف این موضوع پرهیز می‎نماید. چیزهای زیادی نیز در مورد کاراکترهای فیلم نسبت به بازی وجود ندارد، هرچند رابطه بین دیویس و جورج، یک هسته احساسی سودمند برای فیلم فراهم آورده است. فیلم رمپیج تقلا می‎کند تا ظاهرسازی را حفظ نماید و راک را در حال تعامل با موجودی که با سی‎جی‎آی، صفحه سبز و ضبط تصویر متحرک ایجاد شده، نشان ندهد و این فیلم موفق شد تا جورج را بازتابی از شخصیت دیویس نشان دهد. با این حال، دواین جانسون با وجود گیرایی و خودنمایی خود موفق شد تا با وجود قوس داستانی ساده کاراکتر دیویس، این کاراکتر را یک قهرمان شایسته و لایق به سبک خود نشان دهد.

وجود نائومی هریس در نقش کیت عمدتا برای واکنش نشان دادن به شوخی‎های کاراکتر دواین جانسون و همچنین به پیش بردن داستان و طرح فیلم رمپیج است اما او به داستان وابسته و مرتبط است که او را به یک همراه مناسب و شایسته برای جانسون تبدیل می‎کند. با این وجود، دیگر کاراکترهای مکمل در فیلم رمپیج همانند هیولاهای شهرخراب‎کن جهش‎یافته، مضحک و غیرواقعی هستند. به عنوان مثال کاراکتر نماینده دولت هاروی راسل با بازی جفری دین مورگان، با کمربندی بزرگ در دور کمرش و تفنگی در درون غلاف در سراسر فیلم جولان می‎دهد تا مبادا کسی فراموش کند که او فردی تک‎رو و کابوی است. جفری دین مورگان به طور خردمندانه‎ای نقش خود را اغراق‎آمیز بازی می‎کند. مالین آکرمن و جک لیسی در نقش کلیر و برت وایدن، خواهر و برادر مدیر کمپانی انگاین که مسئول “پروژه: رمپیچ” هست نیز همین‌گونه می‎باشند. دیگر بازیگران فیلم نیز چهره‎های آشنایی همچون جو منگنیلو، پی‎جی بایرن و ویل یون لی هستند اما برای اکثر فیلم آنها تنها بازیگران اضافی برجسته می‎باشند.

مالین آکرمن - فیلم Rampage (رمپیج)
مالین آکرمن – فیلم Rampage (رمپیج)

در پایان، فیلم رمپیج بسیار زیاد کنایه و طعنه‌آمیز است و جدا از آن، یک فیلم احمقانه اقتباسی از بازی‎های ویدیویی است که تریلرهایش وعده آن را داده بودند. این فیلم خالی از احساسات و کاراکترهای به‎یادماندنی‎ای می‎باشد که در بهترین فیلم‎های راک همچون Jumanji: Welcome to the Jungle (جومانجی: به جنگل خوش آمدید) پیدا می‎شوند اما به اندازه کافی دارای سرگرم‎کنندگی است تا امتیاز قبولی را بدست بیاورد. احتمالا در میان فیلم‎های تابستانی پیش‎رو که با نگاهی اجمالی می‎توان دید که فیلم‎های بهتری هستند، فیلم رمپیج برای برجسته بودن کار دشواری در پیش دارد.

امتیاز: ۵/۱۰ – نسبتا خوب

۳ دیدگاه ها

 1. قیمت ظرفشویی بوش

  ۲۴ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۵

  تریلر این فیلم ندارید؟

  پاسخ دادن

 2. snyder

  ۱۷ تیر, ۱۳۹۷ در ۲۳:۲۳

  همه جا راک هست! اینجا، اونجا، همه جا! این فیلم Rampage هم بدون حضور راک واقعا جذابیتی نداشت. یه فیلم مسخره با کلی جلوه های ویژه که میشه دید اما من توصیه نمیکنم. ….

  پاسخ دادن

 3. تولید کننده لباس کار

  ۱۶ تیر, ۱۳۹۷ در ۰۸:۱۹

  از فیلم هایی که راک بازی کرده خیلی خوشم میاد ..

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *