بیاتومگ – فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)، یک اثر هنری تاثیرگذار از فن نمایش فنی است و با این وجود، به آن حد نمی‎رسد تا آن جادوی بلاک‎باستری قدیمی استیون اسپیلبرگ را بار دیگر بدست بیاورد. با نقد این فیلم همراه باشید.

فیلم بازیکن شماره یک آماده، اقتباسی سینمایی از رمانی نوشته ارنست کلاین است و یکی دیگر از شیرجه‎های عمیق کارگردان افسانه‎ای استیون اسپیلبرگ به درون اقیانوس فیلمسازی تصویر متحرک می‎باشد. در خصوص متصور ساختن دنیاها و کاراکترهای خیالی و فانتزی بر روی پرده سینما، فیلم بازیکن شماره یک آماده همانند انیمیشن تصویر متحرک The Adventures of Tintin (ماجراهای تن‎تن) و همچنین فیلم اقتباسی The BFG (غول بزرگ مهربان)، این امکان را برای اسپیلبرگ فراهم آورد تا از آزادی‎ای که این تکنولوژی برای او فراهم آورده، لذت ببرد. این فیلم نیز با وجود اینکه تلاش می‎کند تا موضوعات ادبی و عامیانه منبعش و تصاویر پر زرق‎وبرق به همراه مقدار زیادی از جوهر اسپیلبرگ را در خود جای دهد اما به همان شیوه و روش فیلم‎های نام‌برده دچار مشکل است. فیلم بازیکن شماره یک آماده، یک اثر هنری تاثیرگذار از فن نمایش فنی است و با این وجود، به آن حد نمی‎رسد تا آن جادوی بلاک‎باستری قدیمی استیون اسپیلبرگ را بار دیگر بدست بیاورد.

اتفاقات فیلم بازیکن شماره یک آماده در سال ۲۰۴۵ و در آینده‎ای پادآرمانی رخ می‎دهد، جایی که در آن، بخش بسیار بزرگی از دنیا به دلیل مسائلی همچون جمعیت بیش از حد، تخریب محیط زیست و تسلط شایع کمپانی‎ها، آشفته و نابه‎سامان است. بدین ترتیب، مردم بخش بسیار گسترده‎ای از زمان خود را صرف تعامل می‎کنند و در غیر این صورت نیز مشغول زندگی در اوای‎سیس هستند. اوای‎سیس یک دنیای واقعیت مجازی است که توسط مرحوم جیمز هالیدی با بازی مارک رایلنس و شریکش آگدن مورو با بازی سایمون پگ ساخته شده است. اوای‎سیس به شدت براساس وسواس و شیفتگی هالیدی نسبت به فرهنگ عمومی اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم شکل گرفته و به کاربران خود اجازه می‎دهد تا آواتارهایی بر طبق سلیقه‎شان برای خود ایجاد کنند و در بازی‎ها با دیگران رقابت کنند، برای معیشت خود کار کنند یا به طور ساده، به بررسی محدودیت‎های تخیلشان در درون این دنیای واقعیت مجازی بپردازند.

اولیویا کوک - فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)
اولیویا کوک – فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)

به دنبال مرگ هالیدی، آشکار می‎شود که او یک بازی نهایی در درون دنیای اوای‎سیس طراحی کرده که با عنوان کاوش آناراک شناخته می‎شود. این ماموریت از بازیکنان می‎خواهد تا به منظور پیدا کردن آخرین پیام پنهانی هالیدی، از طریق گذراندن مجموعه‎ای از ماموریت‎های کوچکتر، سه کلید را بدست بیاورند. آخرین پیام پنهانی هالیدی نیز یک برنامه‎ای است که کنترل و مالکیت کامل اوای‎سیس و دارایی‎هایش را به آنها عطا می‎کند. زمانی که یک مرد جوان به نام وید واتس با بازی تای شریدان که در اوای‎سیس با نام پارزایوِل شناخته می‎شود، به عنوان اولین نفر موفق به تکمیل کردن یکی از این سه ماموریت کوچک می‎شود، به نوبه خود به فردی مشهور تبدیل می‎شود و توجه یک بازیکن مشهور به نام آرتمیس با بازی اولیویا کوک را به خود جلب می‎نماید. وید همچنین بدون هیچ قصد و غرضی، خود را به هدفی برای مدیر کمپانی صنایع نوآورانه آنلاین به نام نولان سورنتو با بازی بن مندلسون تبدیل می‏‎کند، کسی که مصمم است تا به هر قیمتی، کنترل اوای‎سیس را بدست بیاورد.

اوای‎سیس ستاره واقعی فیلم بازیکن شماره یک آماده است و باید گفت که استیون اسپیلبرگ و همکارانش از جمله فیلمبردار جینوس کمینسکی و بسیار از هنرمندان بخش جلوه‎های ویژه کمپانی اینداستریال لایت اند مجیک، کار بسیار خارق‎العاده‎ای در ایجاد محیط این دنیای مجازی در دنیای سینما انجام داده‎اند. اسپیلبرگ از پویایی و تحرکی که همراه با یک دنیای دیجیتالی پر از کاراکترهای تصویر متحرک است، به عنوان مزیت و برتری استفاده کرده است. او صحنه‎های اکشن فیلم بازیکن شماره یک آماده در درون اوای‎سیس را به شیوه‎ای فیلمبرداری کرده که از لحاظ فیزیکی در دنیای واقعی این کار غیرممکن است. اسپیلبرگ این کار را در برخی از فیلم‎هایش و به خصوص فیلم ماجراهای تن‎تن انجام داده بود. فیلم بازیکن شماره یک آماده در زمینه ساخت دنیای خیالی بسیار درجه یک و عالی است و موفق شد تا اوای‎سیس را به گونه‎ای خلق کند که احساس بزرگی و عظمت داشته باشد، تا حدی که با وجود اکتشاف فیلم در درون آن، فیلم تنها بخش کوچکی از مناظر و چشم‎اندازهای مجازی شکل‎گرفته براساس فرهنگ عمومی را ارائه می‎دهد. خود عناصر فرهنگ عمومی بسیار مورد بحث نیز روی هم رفته برای ایجاد یک افسانه به هم پیوسته در کنار یکدیگر عمل می‏‎کنند، افسانه‎ای که صرف نظر از شباهت‎هایش به مراجعش در فرهنگ عامیانه، کاملا مستقل و روی پای خود ایستاده است.

بازیگران - فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)
بازیگران – فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)

مشکل و کشمکش فیلم بازیکن شماره یک آماده در مورد جنبه و جهت آن نسبت به داستان و کاراکترها است. فیلمنامه اقتباسی فیلم نوشته کلاین و زاک پن، طرح و داستان رمان اصلی را تغییر داده و بهبود بخشیده است و با این حال، همچنان دارای یک برداشت ناامیدکننده و پسرفت‎کننده از روایت سفر قهرمان است. به طور مشابه، فیلم بازیکن شماره یک آماده، اقداماتی در راستای توسعه‎یافته‎تر و پیچیده‎تر کردن کاراکتر آرتمیس انجام می‎دهد تا او را بیش از یک کاراکتر معشوقه معمولی جلوه دهد اما این تلاش‎ها به اندازه‎ای نیست تا قالب و الگو در آن جنبه را بشکند. احساس می‎شود که روی هم رفته رویکردی ساخت‎گشایی‌تر ومفسرانه‎تر برای فیلم بازیکن شماره یک آماده بهتر بوده باشد، به گونه‎ای که آن رویکرد، به نحوی بازیکنان انسانی را در داستان جان ببخشد که به بررسی معنا و مفهوم اوای‎سیس برای آنها و اینکه چطور آنها انتخاب می‎کنند تا خود را با آواتارهایشان اظهار کنند، بپردازد. فیلم بازیکن شماره یک آماده به جای درگیر شدن با این رابطه اغلب آشفته و نابه‎سامان میان فرهنگ عمومی و طرفداری، خود را با پیام‎هایی آسان و بیش از حد ساده‎شده در مورد حرص و طمع شرکت‎ها و اهمیت از دست ندادن دید در مورد ارائه‎های دنیای واقعی مشغول می‎سازد.

بر این اساس، اسپیلبرگ یک ویژگی خودبازتابنده در کاراکتر جیمز هالیدی پیدا کرده، به طوریکه رایلنس بار دیگر در نقشی شکوفا شده که به کارگردان این اجازه را می‎دهد تا در مورد میراث خود به عنوان یک داستان‎سرا تدبیر و اندیشه کند. کاراکتر وید واتس با وجود عملکرد خوبی از تای شریدان، یک کاراکتر اصلی دو بعدی و ملایم است. به طور مشابه، زمانی که فیلم بازیکن شماره یک آماده با وید واتس همراه با دوستانش در اوای‎سیس از جمله دوست خوبش ایچ با بازی لینا ویت، شو با بازی فیلیپ ژائو و دیتو با بازی وین موریساکی جفت می‎شود، شروع به پیدا کردن جوهر و ضمیر خود می‎کند. صحنه‎هایی که در آن، این گروه بازیکنان با یکدیگر همکاری می‎کنند، به راحتی بهترین بخش فیلم است و لحظاتی می‎باشد که در آن، فیلم بازیکن شماره یک آماده با یک پیچیدگی مدرن به بدست آوردن حس ماجراجویی قدیمی اسپیلبرگ نزدیک می‎شود. در اینجا، بازیگر ویت بسیار سرگرم‎کننده است و کاراکتر او، به راستی، گیراتر از کاراکتر وید است و داستان پس‎زمینه وسوسه‎آمیزتری نیز دارد.

بن مندلسون - فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)
بن مندلسون – فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)

فیلم بازیکن شماره یک آماده در ادامه با اداره کردن مقدار زیادی از شرح و بیان‎های صداگذاری‎شده و حفظ کردن سرعتی بادوام و یکنواخت در دو سوم ابتدایی‎اش، و به اوج رسیدن با قطعه‎ای در اوای‎سیس که به اسپیلبرگ اجازه داد تا به طرز شایان توجهی ادای احترامی به یک فیلمساز و دوست داشته باشد، کار بسیار قوی و مستحکمی انجام داد. متاسفانه سومین بخش فیلم در مقایسه با دو بخش ابتدایی ضعیف‎تر است و بیشتر اقدامات به دنیای واقعی و خطر مطرح‎شده از سوی کمپانی آی‎او‎ای بی‎عاطفه تغییر پیدا می‎کند. دید و چشم‎انداز فیلم بازیکن شماره یک آماده نسبت به آینده در مقایسه با اوای‎سیس به سادگی کمتر خلاقانه و نوآورانه است. کمپانی آی‎او‎آی نیز به رغم تلاش‎های بسیار مندلسون برای تبدیل کردن کاراکتر سورنتو به یک شرور به‎یادماندنی همانند دیگر نقش‎های قبلی‎اش، یک شرکت شرور مربوط‎به‎آینده بیش از حد غیرواقعی است.

در حالی که فیلم بازیکن شماره یک آماده، این پتانسیل را داشت تا یک بررسی جالب و فریبنده از مکان اسپیلبرگ در میان تاریخ فرهنگ عامیانه از طریق ذره‎بین یک فیلم ماجراجویی، فانتزی و علمی-تخیلی باشد اما نتیجه نهایی با اینکه از لحاظ فنی جسورانه و جذاب است ولی یک فیلم پیشکشی همراه با تصویر متحرک و سی‎جی‎آی پوچ از سوی این فیلمساز است. طرفداران رمان اصلی با وجود تغییراتی قابل‎توجهی که فیلم نسبت به منابع اصلی‎اش داشته، احتمالا بیشترین لذت را از فیلم بازیکن شماره یک آماده می‎برند.

امتیاز: ۶/۱۰

۴ دیدگاه ها

 1. مجتبی

  ۱۸ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۵:۳۲

  دریک کلام ازاستیون چنین فیلم بدی انتظار نمیرفت

  پاسخ دادن

 2. مجتبی

  ۱۸ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۵:۲۹

  از اسپیلبرگ بعید بود با سابقه ی درخشانی که دارد چنین فیلم لوس زننده وبچه گانه ای که بدرد گیم نت ها وبازیهای کامپیوتری هم نمیرود بسازد وفیلمیی که دیدیم علاوه برداستان وفیلمنامهی لوس وبیخود شاهد سکانسهایی بویم که فقط باعث فریب مخاطبین خام هست این جلوه های ویژه ی غیر واقعی را درترانسفورمرز وحتی فیلمهی کامپیوتری بسیاری دیده ایم وگویی شاهد یک بازی مذخرف بودیم تا یک فیلم سینمایی سنگین ودلچسب که متاسفانه مردم ما به خاطر اینکه استیون اسپیلبرگ بوده پارتی بازی کردن وبه فیلم هفت ونیم دادن چرا که حاضرم قول دهم اگر کارگردان دیگری ساخته بود بیشتراز شش به این فیلم نمره نمیدادن وبازیگران نقش اول فیلم هم چندش امیز ویک اکشن بد را شاهد بودیم .باتشکر واینکه اسپیلبرگ باید فکری به حال خودش بکند با این فیلم بسیار ضعیف و نه چندان جالب

  پاسخ دادن

 3. پوشش سقف حیاط خلوت

  ۳۰ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۶:۱۶

  مقالات بیشتری در این زمینه قرار بدید تا مطالعه کنیم متشکرم

  پاسخ دادن

 4. ahad

  ۱۸ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۰

  من خیلی از فیلم خوشم اومد ولی میتونست بهتر باشه ،اسم شخصیت وید پارزیواله که اشتباه نوشته شده کاراکتر ارتمیس هم که نام واقعی اش اولیویا کوک هست تو فیلم اسمش سامانتا کوک میباشد ،و بهتر بود به غیر از عینک واقعیت مجازی از گوشی هم استفاده میشد تا باور پذیرتر میشد و امیدوارم قسمت دومش هم ساخته بشه.

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *