بیاتومگ – فیلم Deadpool 2 (ددپول ۲) بسیار بلندپروازانه‌تر از فیلم اول می‌باشد و اکشن، طنز و طرح نهایی و سراسری را برای یک تجربه سرگرم‌کننده‌تر در این فیلم دنباله ترفیع داده است. با نقد این فیلم همراه باشید.

فیلم ددپول ۲، دنباله‌ اولین فیلم دنیای مردان ایکس کمپانی فاکس قرن بیستم با رده سنی ۱۷+ یعنی فیلم ددپول محصول سال ۲۰۱۶ است. فیلم اول قبل از اینکه در سینماها به اکران در بیاید، به طور انگشت‎نمایی برای حدود یک دهه در دوزخ توسعه گرفتار شده بود. فیلمنامه فیلم ددپول را رت ریس و پاول ورنیک قلم زده‌اند و کارگردانی آن را تیم میلر برعهده داشته است. این فیلم با بازی رایان رینولدز بود، کسی که نقش وید ویلسون را در فیلم X-Men Origins: Wolverine (خاستگاه‌های مردان ایکس: ولورین) بازی کرد و چندان مورد استقبال طرفداران قرار نگرفت. فیلم اول ددپول نه تنها از نظر منتقدان و طرفداران موفقیتی کامل بود بلکه به پرفروش‌ترین فیلم مردان ایکس کمپانی فاکس نیز تبدیل شد. در مقیاس بزرگ‌تر فیلم‌های اقتباسی از کتاب‌های کامیک، این فیلم همچنین دری را باز کرد تا دیگر ابرقهرمان‌های جریان اصلی نیز فیلم‌هایی با رده سنی ۱۷+ داشته باشند و راه را برای فیلم‌هایی همچون Logan (لوگان) هموار کرد. حال، وید ویلسون برای یک فیلم مستقل دیگر خودش بازگشته است. فیلم ددپول ۲ بسیار بلندپروازانه‌تر از فیلم اول می‌باشد و اکشن، طنز و طرح نهایی و سراسری را برای یک تجربه سرگرم‌کننده‌تر در این فیلم دنباله ترفیع داده است.

در حالی که فیلم اول ددپول به لطف رابطه وید ویلسون و ونسا کارلایسل با بازی مورنا باکرین، در نهایت یک فیلم با داستانی عاشقانه از آب درآمد، فیلم ددپول ۲، فیلمی در مورد خانواده است. در این فیلم دنباله، وید مجبور به سروکار داشتن با یک مصیبت شخصی می‎شود. در پی این مصیبت، او به مردان ایکس به عنوان کارآموز می‌پیوندد و تحت سرپرسی کلاسوس با بازی استفان کپسیک و همچنین کمک نگاسونیگ تینج وارهد با بازی بریانا هیلدبرند و دوست‌دخترش به نام یوکیو با بازی شیورای کاتسونا آموزش می‌بیند. با این حال، زمانی که وید به جهش‌یافته جوانی به نام راسل کالینز با بازی جولین دنیسون برخورد می‌کند که خود را فایرفیست یا مشت آتشین می‎نامد، مجبور می‌شود تا تصمیم دشواری بگیرد که زندگی‌اش را در مسیر متفاوتی قرار می‌دهد.

جولین دنیسون - فیلم Deadpool 2 (ددپول 2)
جولین دنیسون – فیلم Deadpool 2 (ددپول ۲)

اوضاع زمانی وخیم می‌شود که جهش‌یافته مسافر در زمانی به نام کیبل با بازی جاش برولین با ماموریتی فردی برای از بین بردن راسل به زمان حال می‌آید. به منظورت محافظت از راسل، وید به کمک ویزل با بازی تی جی میلر و دوپیندر با بازی کارن سونی، برای خود تیمی تشکیل می‌دهد. دومینو با بازی ززی بیتز، بدلام با بازی تری کروز، شاتراستار با بازی لوییس تن، زایتگایست با بازی بیل اسکارسگارد و غیرجهش‌یافته‌ای به نام پیتر با بازی راب دیلینی، آگهی وید در لینکدین را پاسخ دادند. آنها با یکدیگر تیم ایکس-فورس را شکل دادند و ماموریتی برای نجات راسل از دست کیبل را آغاز نمودند. با این حال، مشخص نیست که آیا وید با وجود تیم خودش که از او حمایت می‌کنند، آیا قادر خواهد بود تا مشت آتشین جوان را نجات بدهد یا خیر.

همانند فیلم اول ددپول، فیلم ددپول ۲، یک پایه و اساس احساسی قوی دارد که در درون موضوعی جهانی ریشه دار شده است. با این وجود، به جای یک داستان عاشقانه، فیلم ددپول ۲ بر روی خانواده و به خصوص پیدا کردن خانواده، نه خانواده از لحاظ رابطه خونی، بلکه خانواده برگزیده و انتخابی تمرکز دارد. نویسندگان رت ریس و پاول ورنیک با کمک رایان رینولدز فیلمنامه فیلم ددپول ۲ را قلم زده‌اند. این سه نفر توانستند تا روایتی را بسازند که به طور موفقیت‌آمیزی از آنچه که در فیلم اول کار شده توسعه پیدا کرده و در عین حال، صدای منحصربه‌فرد خود ددپول را حفظ نموده است. در فیلم ددپول ۲ مقدار بسیار زیادی از طنز سبک مخصوص وید، کنایه‌های شکستن دیوار چهارم و ارجاعاتی به همه چیز از دیگر فیلم‌های دنیای مردان ایکس گرفته تا فیلم‌های استودیو مارول و دنیای سینمایی دی‌سی کمپانی برادران وارنر وجود دارد. و گرچه، برخی از این شوخی‌ها در درون تریلر‌های فیلم دیده شده بودند، اما باید گفت که این فیلم تعداد بسیار زیادی شوخی و طنز بدنی را برای خود فیلم نگه داشته است.

فیلم Deadpool 2 (ددپول 2)
فیلم Deadpool 2 (ددپول ۲)

فیلم ددپول ۲ علاوه بر اینکه طنز و شوخی فیلم اول را حفظ نموده، تلاش کرده تا شوخی‌ها را با سکانس‌های اکشن فوق‌العاده و مجموعه اتفاقات غیرمنتظره، هیجان‌انگیز و جالب توجه به تعادل برساند. این تعادل در نهایت سبب ترفیع فیلم ددپول ۲ می‌شود و یک تجربه سینمایی کامل‌تری را خلق می‌نماید و این در حالی است که آنچه طرفداران از دنباله فیلم ددپول انتظار داشتند را برآورده می‌کند. در حالی که تیم میلر برای اولین بار ددپول را به سینماها آورد، اما کارگردان فیلم ددپول ۲، دیوید لیچ، سبک و سیاقی به صحنه‌های اکشن فیلم اضافه کرده که آنها را از لحاظ بصری بسیار جالب‌توجه‌تر می‌کند. لیچ در گذشته با اثرهای دارای سبک و سیاق خاص کار کرده که شامل کارگردانی فیلم John Wick (جان ویک) در کنار استاهلسکی و همچنین سکان‌داری فیلم Atomic Blonde (بلوند اتمی) می‌باشد و این تجربه وی در فیلم ددپول ۲ کاملا نمایان است. اما البته هیچ کدام از نشان و برند خشونت‌گرایی فیلم اول ددپول در این فیلم از بین نرفته است. در واقع، فیلم ددپول ۲ ممکن است حتی خشونت‌آمیزتر از فیلم اول باشد که مطمئنا طرفداران این کاراکتر کامیک بوکی را خشنود می‎سازد و مطمئنا به فیلم در کسب رده سنی ۱۷+ کمک نموده است.

اگر فیلم ددپول ۲ در جایی دچار مشکل شده باشد، مربوط به اجرای ضعیف موضوع و درون‌مایه یک ابرقهرمان کامیک بوکی کلیشه‌ای و جذاب در اولین بخش یا اکت فیلم است. زیرا این درون‌مایه در فیلم ددپول ۲ خیلی زود وارد می‌شود و بدون شک، باعث می‌شود تا برخی از بینندگان قادر نباشند تا به روایت این دنباله بپیوندند. شاید تنها جنبه جبران‌کننده انتخاب این داستان، این است که یکی از صحنه‌های تیتراژ فیلم به روش جالبی توسعه داده شده است. با این وجود، خیلی دیر است تا انتخاب روایت به طور کامل جبران شود. در حالی که ممکن است برخی افراد توسط افسون غیرمعمول فیلم ددپول ۲ جذب شده باشند چراکه این فیلم با جریان پرسرعت و طنز بی‎ادبانه خود روبه‌جلو حرکت می‌کند، اما کاهلی این بخش آغازین از داستان، کاملا آشکار و واضح است. به خصوص در یک مجموعه‌ که قبلا به داستان کاهلانه و کند خود به طور آشکار تصدیق کرده و خندیده، عملی زیان‌باری است که دنیای کاراکتر اصلی به درون کلیشه سقوط کند و حتی شوخی‌ای در مورد این درون‌مایه از قبل موجود ساخته نشود.

فیلم Deadpool 2 (ددپول 2)
فیلم Deadpool 2 (ددپول ۲)

در مورد بازیگر نقش اصلی فیلم ددپول ۲ باید گفت که رایان رینولدز به راحتی به درون نقش وید ویلسون بازگشته و واقعا به عنوان ددپول تکامل‌یافته رشد پیدا کرده است. با این حال، گرچه او مرکز و جوهر فیلم دوم است اما جاش برولین و ززی بیتز نیز در نقش‌های کیبل و دومینو حضوری برجسته داشتند. انتظارهای بسیار زیادی برای پیوستن این دو به این مجموعه وجود داشت و فیلم ددپول ۲ سعی کرد تا این دو را به گونه‌ای معرفی نماید که به طور یکسان، هم طرفداران کتاب‌های کمیک و هم طرفداران نه چندان آتشین این فیلم‌ها را سرگرم نماید. کاراکتر کیبل به عنوان یک نقش مقابل دربرابر شخصیت خنده‌دار ددپول به خوبی عمل کرده و منجر به شوخی‌های بسیار خنده‌دار و اتفاقات غیرمنتظره بسیار عالی بین این دو نفر شده است. در همین حال، کاراکتر دومینو تا حدودی کمتر توسعه یافته است اما با توانایی‌های سینمایی شگفت‌انگیز و منحصربه‌فردش، درخشش و خودنمایی کمی ندارد. این سه نفر به خوبی با یکدیگر تعامل داشتند و بدون شک به عنوان یک پایه قوی برای فیلم نسخه‌فرعی X-Force (ایکس-فورس) به کار گرفته شدند.

در کل، فیلم ددپول ۲ با اکشن فوق‌العاده، طنز پرسروصدا و اتفاقات به اندازه کافی و غیرمنتظره برای به تعادل رساندن همه چیز، هر چیزی که یک فیلم ددپول می‌توانست باشد را به نمایش گذاشت. در واقع، فیلم ددپول ۲ در مقایسه با فیلم اول ددپول، دید و تصور بسیار کامل‎تری از یک فیلم کاراکتر ددپول می‎باشد. شکی وجود ندارد که این موضوع نتیجه آن است که کمپانی فاکس اعتماد و اطمینان زیادی به فیلم اول نداشته است و موفقیت فیلم اول سبب شده تا آنها بودجه بیشتری برای فیلم دوم اختصاص بدهند و به دست‌اندرکاران آن اجازه بدهند تا بلندپروازانه‌تر عمل نمایند. در نهایت نیز این کار به یک فیلم دنباله منجر شده که بزرگ‌تر و بهتر از فیلم اول است. این فیلم هر آنچه که در فیلم اول ددپول کار شده را محترم می‌شمارد و در عین حال، یک تجربه کامل و سرگرم‌کننده‌تر ارائه می‎دهد که موافقت کسانی که چندان تحت تاثیر فیلم اول قرار نگرفته‌اند را بدست می‌آورد.

امتیاز: ۸/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *