بیاتومگ – شما فقط باید این را احساس کنید که درون یک هواپیما در آسمان هستید که می خواهد به درون رودخانه ای سرد در زمستان سقوط کند.

بازیگران :

 • تام هنکس (Tom Hanks) در نقش چیسلی سالنبرگ
 • لورا لینی (Laura Linney ) در نقش لورین سالنبرگ
 • آرون اکهارت (Aaron Eckhart) در نقش جف اسکیل
 • آنا گان (Anna Gunn) در نقش الیزایت دیویس
 • مایک اومالی (Mike O’Malley) در نقش چالز پورتر

کارگردان : کلینت ایستوود (Clint Eastwood)

نویسنده (کتاب) : چیسلی سالنبرگ، جفری زاسلو (Jeffrey Zaslow)

نویسنده : تاد کومارنیکی (Todd Komarnicki)

فیلمبردار : تام استرن (Tom Stern)

آهنگساز : کریستین جیکوب (Christian Jacob)، تیرنی ساتون باند (Tierney Sutton Band)

تام هنکس - آرون اکهات در Sully
تام هنکس – آرون اکهات در Sully

فیلم Sully به معجزه سال ۲۰۰۹ در هادسون می پردازد، فرود اضطراری پرواز ۱۵۴۹ هواپیمایی آمریکا بر روی آب که به هیچ یک از ۱۵۵ مسافر و خدمه هیچ آسیبی نرسید و همه زنده از هواپیما خارج شدند.

کاپیتان سالی، خلبان سرباز کهنه کار که در زیر فشار زیاد خونسردی خود را حفظ کرد و کاری غیر ممکن را انجام داد. تام هنکس که در نقش کاپیتان سالی می باشد، بار دیگر به ما یاد آوری کرد که چرا او هنوز بهترین شخصیت هالیوود از زمان جیمز استوارت (James Stewart) در Mr. Smith Goes to Washington می باشد.

هنکس به ما آنچه که برای آن در فیلم های Apollo 13 و Saving Private Ryan و Cast Away و Captain Phillips و حتی سرهنگ وودی در سریال Toy Story ستایش شده است را نشان می دهد. او بار دیگر به خوبی مردی را مجسم کرد که درون آب و هواپیمای در حال غرق شدن به عقب و جلو می رود تا مطمئن شود قبل از اینکه خودش از هواپیما خارج شود، همه در امان باشند.

همچنین فیلم Sully فرصتی را برای کارگردان کلینت ایستوود ۸۶ ساله فراهم کرد تا از سبک وسترن کمی فاصله بگیرد. در این داستان به جای جنگ و دوئل، داستان قهرمانی را روایت می کند که در مقابل ماموران انجمن ملی امنیت حمل و نقل قرار دارد که با شبیه ساز های کامپیوتری، آنالیزهای کامپیوتری و نگرانی بیمه ای این جرات را پیدا کردند که تصمیم گیری سریع کاپیتان سالنبرگ را در آسمان زیر سوال ببرند. آنها ترجیح می دادند که پس از برخورد پرنده به هواپیما و از کار افتادن هر دو موتور، او در باند فرودگاه فرود می آمد، کاپیتان با توجه به تجربه ۴۰ ساله اش سریع متوجه شد که این کار غیر ممکن است.

همچنین احساس می شود که همانند کاراکتر اصلی، ایستوود بر این باور است که داشتن تجربه ی زیاد در کاری واقعا در جایی ارزشمند می باشد. شما می توانید ایستادگی او را حس کنید که می خواهد به این آدم های تازه به دوران رسیده با آن اقتباس های ابرقهرمانی شان نشان دهد که چگونه از جلوه های ویژه می توان برای بازسازی یک واقعه تاریخی استفاده کرد.

ایستوود استعداد خود را قبلا نیز با فیلم درام Hereafter در سال ۲۰۱۰ ثابت کرده است که در مورد سه نفر مختلف که مرگ را لمس کرده اند می باشد.

ایستوود و تام هنکس در Sully
ایستوود و تام هنکس در Sully

اما آیا Sully یک فیلم درام عالی است؟ نه دقیقا، با توجه به این که دو منبع اصلی هستند که تنش های سالی را زیاد می کنند، یک خود سالی که با کابوس هایی در مورد ۱۱ سپتامبر که هواپیماها به برج های دوقلو اصابت کردند و دیگر کسانی که با تهمت زدن سعی دارند که شک و تردید در مورد عمل او را زیاد کنند، اما این کاملا شما را جذب فیلم می کند، راه آسانی نیست که کارگردان و بقیه افراد با وجود واقعه اصلی که کلا ۲۰۸ ثانیه طول کشیده است و همه پایان خوش آن را می دانند، فیلمی جذاب ساخت.

انتخاب آرون اکهارت برای کمک خلبان به ما نشان داد که ایستوود حس انتخاب بازیگری خود را از دست نداده است. ایستوود یک مرد خوش مشرب و بامزه را برای نقش جف اسکیل انتخاب کرد. سالی در طول عمرش در هیچ تشکّلی نبوده است، اما دوستی او با جف اسکیل به سالی شخصیت انسانی تری می دهد. در فیلم کنایه ها و صحبت های بامزه ای بین جف اسکیل و سالی رد و بدل می شود.

تماس تلفنی سالی با همسرش چندان جالب توجه و موفقیت آمیز نبود. ایستوود ممکن است که به لورا لینی یکی از خاطره انگیزترین نقش ها به عنوان همسر مکبث در فیلم Mystic River 2003 را داده باشد، اما او در این فیلم قابل توجه نبود، به سختی می تواند درک کرد که هدایای او و گریان بودنش، او را همسری حامی نشان دهد.

حتی قبل از برخاستن هواپیما از روی زمین، مسافرهای پرواز ۱۵۴۹ به نظر خوب ترین، شادمان ترین و با ملاحظه ترین گروه در حال پرواز برای همیشه بودند. ما زنی در صندلی وسط مشاهده می کنیم که بیان می کند که کودکش دوست دارد اشیا را پرت کند و مردی که کنار پنجره نشسته است، می گوید که او هم دوست دارد اشیا را بگیرد. و سه مرد که در دقایق آخر بلیط این پرواز شوم را بدست می آورند که به طنزی سنگین اشاره می کند.

سالی و اسکیل مجبور می شوند تا برای ادامه ی تحقیقات در نیویورک بمانند و با این کار سالی با ابراز محبت از طرف مردم غریبه رو به رو می شود و او را قهرمان صدا می زنند.

این اولین و بهترین فیلم ایستوود می باشد که ویژگی ها خوبی از موزیک جاز را به کار برده است. پس بار دیگر بیان می کنم که بازیگری همانند John Williams برای کاراکتری همانند سالی که با خونسردی و سکوت تلاش خود را انجام می دهد مناسب نیست. سالی به سادگی بیان می کند که “ما کارمان را انجام دادیم.”

دانلود فیلم Sully 2016

 • فیلم Tomb Raider (توم ریدر)

  نقد فیلم Tomb Raider (توم ریدر)

  گرچه فیلم Tomb Raider (توم ریدر) در لحظه سرگرم‎کننده است و به طرزی هیجان‎انگیز و پرتکاپو، …
 • فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

  نقد فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

  در این فیلم جدید درام و روانشناختی پر از دیالوگ اصغر فرهادی، بازیگران سطح جدیدی از توان خو…
 • فیلم IT (آن چیز)

  نقد فیلم IT (آن چیز)

   بیاتومگ – فیلم IT (آن چیز) که بر اساس رمان پرفروشی به همین نام نوشته استیون کینگ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *