بیاتومگ – رگنار لاثبروک بزرگ به دنبال مرگ خود به انگلستان رفته است. به نظر می رسد که او امیدی به زندگی ندارد و هیچ چیزی نمی تواند او را به زندگی کردن ترغیب کند. با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی قسمت ۱۴ از فصل ۴ سریال Vikings بپردازیم.

۴ سال شگفت انگیزی را با او سپری کردیم. رگنار لاثبروک پا به سن گذاشته است، چه از نظر عاطفی و چه از نظر فیزیکی، ما می دانستیم که روزی فراخواهد رسید که ما مجبوریم مرگ رگنار (تراویس فیمل) را بپذیریم، اما سوال اینجاست که آیا وایکینگ ها بدون او زنده خواهند ماند یا خیر؟

در این فصل از سریال Vikings، قبل از اینکه رگنار به مرگش برسد، بعضی از مسائل که زمان زیادی است که باقی مانده اند، برای حلشان نیازمنده چندین مرگ دیگر است. تمایل مایکل هرست سازنده ی سریال به کندی، به داستان های فردی اجازه می دهد که فرصت توسعه پیدا کنند قبل از اینکه به صحنه ی دیگر بروند و تصمیمی که گرفته شده است که این قسمت بر روی رگنار و لاگرتا (کاترین وینیک) تمرکز کنند، واقعا عالی بود.

Vikings-S04EP14
Vikings-S04EP14

اگر چه در خط مقدم این قسمت تجدید دیدار دو حاکم پیچیده با یکدیگر می باشد. احساساتی که رگنار و شاه اکبرت با یکدیگر تقسیم می کنند، واقعا صحنه های قابل تامل و شگفت انگیزی خلق کرده است. این احساسات حول مردی (اتلستن) می چرخد که هر دو او را دوست دارند و برای مرگش هنوز سوگوار هستند.

در حالی که ممکن است در بعضی سریال ها در مکالمه های بین دو نفر غلو کنند، اما سریال Vikings از آن دسته نیست. و در حالی که سوالاتی پیرامون عرفانی نبودن اتلستن (جرج بلگدن) می باشد، کافی است که به یاد بیاوریم که زندگی و مرگ او چه تاثیری بر رگنار داشت. چیزی که ما نمی توانیم درک کنیم این است که با چه قدرتی او دو پادشاه را به اندازه ی کافی به هم جلب کرد و شاید بتوان گفت در حد دوست آنها را به هم نزدیک کرد. در پایان این قسمت، ما تصدیق می کنیم که رگنار و اکبرت (لاینوس روچه) خود را درون یک بازی پیچیده قرار داده اند و رگنار به دنبال به ثمره نشستن نقشه اش است.

صحنه ی بین دو شاه به گونه ای ساخته شده است که حتی اگر یکی از آنها برای دیگری قلبش را از سینه در بیاورد باز شک و تردید باقی می ماند. ما هنوز نمی دانیم که کدام مطمئن و کدام مشکوک می باشد. دیدن دو نفر که مثل بچه بر روی زمین نشسته اند و در حال صحبت در مورد وجودیت خدا هستند که این نیز مسلما ناشی از مرگ اتلستن می باشد، به نوبه خود جالب بود. قطعا ما صحنه های بیشتر از رگنار خواهیم دید و حس خیلی بهتری است که نقشه ی او شروع به ثمر دادن بکند، هر دو مرد اتلستن را دوست دارند و نمی خواهند که دیگری بین احساساتشان قرار گیرد و هر دو خود را مقصر مرگ او می دانند.

Vikings-S04EP14
Vikings-S04EP14

مشخصا این اشتباه بزرگی است که فرضیه استراتژی بودن کارهای رگنار را رد کرد. رگنار ممکن است نقش های بزرگتری داشته باشد که به عنوان آخرین خواسته اش می باشد. در واقع تحویل دادن رگنار به شاه اله توسط شاه اکبرت، می تواند دست شاه اکبرت را در مرگ شاه وایکینگ ها دخیل کند، ولی شاه اکبرت این را نمی تواند ببیند؟ آیا این بیشتر از حس گناه رگنار نسبت به مرگ اتلستن یا مرگ کشاورزها می باشد؟ آیا رگنار به دنبال جنگ با انگلیس می باشد و فقط به دنبال بهانه ای برای شروع این کار می باشد؟

هرچند مایکل هرست در این قسمت بر اتفاقات احساسی بین رگنار و شاه اکبرت تمرکز کرده بود، تبادل بین لاگرتا و ملکه آسلاگ (الیسا ساترلند) نیز به نوبه خود قابل توجه بود و اینکه سرانجام خانواده ی درست در کتگات به قدرت رسید. با نگاهی به گذشته، دشوار است که ببینید ملکه آسلاگ شمشیر خود را به نشانه ی تسلیم شدن، جلوی پای لاگرتا بندازد، قطعا او می دانسته است که مرگش نزدیک است. همچنین نیاز نبوده است که در پیش بینی او بداند که مسیر امنی که تقاضا می کند، در واقع مسیری به سوی مرگ است.

Vikings-S04EP14
Vikings-S04EP14

کشتن آسلاگ در روز روشن به مردم شهر نشان می دهد که ملکه ی واقعی لاگرتا می باشد و کسی نمی تواند با ملکه آسلاگ باشد یا بخواهد شورش کند. افشاگری آسلاگ در مورد رویایی که دیده است که رگنار و آیوار به درون دریا می افتند و غرق می شود، ممکن است سرنخی از این باشد که ممکن است که این زن رگنار را جادو کرده باشد.

در پایان این قسمت نیز برای ما چند موضوع باقی ماند که در ذهنمان با آن کلنجار رفتیم. اتفاقات بین اوبه و برادرش سیگارد که بیان کرد که مادرشان آیوار را بیشتر از ۳ برادر دیگر دوست دارد، باعث دلسرد شدن اوبه برای انتقام گیری شد. حال باید دید که این دو برای انتقام مادرشان چه حرکتی می کنند؟

و در پایان نیز شک و تردید هایی که ما در این قسمت داشتیم مطمئنا تا پایان فصل پاسخ داده خواهد شد. مایکل هرست به سادگی در حال قرار دادن کاراکترها در داستان و همچنین بردن داستان مردان شمالی به سطحی بالاتر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *