بیاتومگ – شاه اکبرت سرانجام رگنار لاثبروک را به شاه اِیلا تحویل داد. با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی قسمت ۱۵ فصل ۴ سریال Vikings بپردازیم.

توجه : ادامه ی مطلب زیر ممکن است که قسمتی از سریال را فاش کند.

Vikings-S4EP15
Vikings-S4EP15

و بعد از یک هفته انتظار دوباره سریال Vikings بازگشت تا ما را شگفت زده کند. همانند هر پدر خوبی، رگنار سعی دارد که جوانترین پسرش آیوار را در مسیر عظمت و بزرگی قرار دهد، و در این قسمت او سرانجام به دست شاه ایلا افتاد. هر چند این قسمت، بار دیگر کاراکترهای قدرتمند شاه اکبرت و رگنار را در لحظاتی حساس از واقعیت به تصویر کشید، ما نگاهی اجمالی به صحنه های احساسی شاه ایلا داشتیم، هر چند که امشب بانگ خداحافظی رگنار لاثبروک بود.

از یک طرف، این قسمت مبارزه و کشمکش سه مرد بزرگ را به تصویر کشید، اما این بیشتر از حرف است. مرگ رگنار (تراویس فیمل) در این فصل قابل پیش بینی بود، هر چند او در آزمایشات زمینی ثابت قدم بود، این معنویت او بود که باعث می شود درد بیشتری داشته باشد. هر چند که او ایمانش را از دست داده بود، اما اهمیت ایمان را درک می کرد و زمانی که رگنار صلیبی که اتلستن (جرج بلگدن​) قبلا به او داده بود را به آلفرد می دهد، واقعا برای رگنار تلخ می باشد. بعد در صحنه ای از جلوی چشمان او زندگی اش عبور می کند که به ما نشان می دهد که او چه مردی بوده است و کفاره ی چه گناهانی را باید به دوش بکشد.

Vikings-S4EP15
Vikings-S4EP15

آیا رگنار لاثبروک سزاوار مرگ به دست شاه اِیلا بود؟ خیلی ها احتمالا بگویند، بله و اشتباه نمی کنند. این خیلی خوب خواهد بود که بتوان گفت که رگنار قبل از مرگش با خودش و خدایش صلح کرده است، اما این کار آسان نیست. با این حال نکته ای که باعث تصدیع خاطر می شود، گوش زد کردن رگنار به آیوار که شاه اکبرت (لاینوس روچه) نیز باید انتقام پسران رگنار را بچشد.

در قسمت قبل دیدن و گوش دادن به دو شاه که در مورد ایمان و زندگی سخن می گفتند، به ما تصویری از اعتماد و احترام نشان داد، اما در این قسمت رگنار به ما یادآوری کرد که اعتماد اگر فرو بریزد، قابل بازسازی نیست. و هنگامی که شاه اکبرت در لباس راهب مخفی شد و سفری طاقت فرسا به قلمروی اِیلا را به جان خرید تا در لحظه ی مرگ دوستش کنارش باشد، ما متعجب بودیم که آیا رگنار از تصمیمش برای مقصر جلوه دادن اکبرت منصرف شده است یا خیر؟

اگر ما یک چیز را طی این ۴ فصل سریال Vikings یاد گرفته باشیم، این است که هیچ گاه رگنار لاثبروک را نباید دست کم گرفت، حتی اگر او در زنجیر و قفس باشد و توسط ده ها سرباز محاصره شده باشد، باز او خطرناک است، اما امروز هیچ معجزه ای در کار نبود. جالب توجه است که هر چند که رگنار توسط ده ها سرباز سرزنش می شود که شامل درخواست شاه اِیلا برای آمرزش طلیبدن رگنار می شود، افراد حاضر قبل از اجرای حکم اعدام رگنار دعا می خوانند. از قضا او شجاعانه فریاد می زند که اودین و والهالا منتظر او هستند، در حالی که ما گمان می کنیم که او به مسخره بودن چندخدایی پی برده است. سوالی که باقی می ماند این است که آیا رگنار به چیزی معتقد است یا او بر این باور است که انسان مسئول سرنوشت خود است؟

هر چند که این قسمت از سریال  Vikings بیشتر بر روی سه شاه قدیمی تمرکز کرده بود، رگنار سعی دارد که آیوار را برای طوفانی که در راه است آماده کند، هر چند که هیچ یک از آن دو از اتفاقات افتاده در کتگات خبر ندارند. در ابتدا همه چیز برای آیوار آسان و سر راست بود، او به کتگات بر می گردد و با ارتشی روانه انگلیس می شود و انتقام پدرش را می گیرد، اما خبر مرگ مادرش (الیسا ساترلند) به دست لاگرتا (کاترین وینیک) اوضاع را پیچیده می کند، و با توجه به صحبت های پدرش در مورد خشم و استفاده از آن، ممکن است که او کار ها را ساده انجام بدهد.

Vikings-S4EP15
Vikings-S4EP15

با حسن نیت کشتی شاه اکبرت و بازگشت آیوار به خانه، او حال باید تصمیم بگیرد که چگونه اقدام کند، و جذاب خواهد بود که ببینیم که چگونه آیوار برادران خود، اوبه و سیگارد را به گوشه می راند و برای هر دو تصمیم می گیرد. البته مهم ترین سوالی که او باید با آن روبه رو شود این است که آیا او می خواهد انتقام مادرش را بگیرد، اگر می خواهد آیا حمایت برادرانش را دارد؟ در قسمت قبل Vikings، اوبه تلاشی داشت تا به لاگرتا حمله کند اما توسط محافظ ها متوقف شد، این سخت است که این پسرها در مبارزه با ملکه ی جدید کتگات زنده بماند. و سوالی دیگری که پیش می آید، حال که رگنار مرده است، آیا لاگرتا پسرهای رگنار را خواهد کشت؟

خواست رگنار چه بوده است، آیا می خواسته است که آیوار با ارتشی برگردد و هر دو شاه را بکشد یا هدف دیگری داشته است؟ آیا بازی شطرنج آیوار با آلفرد معنی خاصی می دهد؟ آیا زمانی که آلفرد مهره ای از شطرنج را به آیوار می دهد، می تواند معنی خاصی داشته باشد؟ آیا آنها در آینده با یکدیگر تقابل خواهند داشت؟

معمولا از قسمتی که تنها یک داستان را پیش می برد ناامید می شوم، اما روز های پایانی رگنار لاثبروک نه تنها در کلیت بلکه در جزئیات نیز باید بررسی شود. در این که او خود را فدا کرد که آیوار به هدفی برسد، شکی نیست، اما همچنان تمایل او برای کشتن شاه اکبرت به دلیل قتل کشاورزان وایکینگ برای من گیج کننده است. خواسته ی او چیز پیچیده ای است. 

هر چند که ما مدتی نام اتلستن را در سریال Vikings نشنیدیم، اما نفوذ او بر روی شاه اکبرت و رگنار همچنان طنین انداز است، و همین ممکن است که دلیل انگیزه ی رگنار باشد. یکی از گیج کننده ترین مسائل این قسمت ایمان و اعتقاد رگنار بود که مشخص نشد که او سرانجام به چی اعتقاد دارد، به خدای وایکینگ، خدای مسیحیت یا هیچکدام. 

ما همچنان باید منتظر قسمت های بعدی سریال Vikings باشیم تا ببینیم که پسران رگنار چه رویکردی برای انتقام پدرشان در پیش خواهند گرفت، ولی از این مهم تر این است که آنها چگونه با لاگرتا کنار می آیند.

دیدگاه بگذارید

20 نظرات در "نقد و بررسی قسمت ۱۵ فصل ۴ سریال Vikings"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
آرمان
Guest

چه ربطی داره مارو میشه خورد ولی گند زدن تو سریال نباید میمرد

mhasan.ab
Guest

یه جایی خوندم که نوشته بود ایوار پادشاه بعدی میشه ولی سرنوشت بیورن معلوم نی

Ashkan
Guest

اخه داشه من کسی که مار می خوره نیشه مار می کشتش ؟

cactus
Guest

تنها یه راه منطقی و تنها یه دریچه امید به زنده بودن لاگنار هست و اون هم همون ماده ای هست که لاگنار ازش استفاده میکرد همون که اون زن چینی بهش داد…در این صورته که سم مار اثر نمیکنه…
راستی یه سوال اون شخصیت یه چشمی که آخر فیلم نشون دادن کی بود ؟؟

جواد
Guest

اودین

شادمهر
Guest

اتفاقا منم رو همین موضوع خیلی فکر کردم ، البته نمیشه گفت داستان همیشه با قهرمان به پایان می رسه نه، اگه اهل سریال باشید من سریال گیم آف ترونز مثال میزنم که اول داستان شخصیت اصلی داستان کشته میشه ولی سریال جوری پیش رفت که کسی فکرشو نمیکرد، ینی اینکه قرار نیست سریال با شخصیت اصلی پیش بره و جون بگیره ولی من تو این سریال وایکینگ فکر میکنم که این دفعه سریال برعکس اجرا میشه چون قهرمان داستان به همین زودیا نمیمیره که نهایتش می رسه به ماده ای که زن چینی بهش میداد

وحید
Guest

با مرگ رگنار سریال باید کم کم تموم بشه وگرنه حس تماشای سریال از بین میره
حتی اگه آیوار و بیورن و غیره هم بهترین صحنه هارو بسازن بازم فایده ای نداره
پسرای رگنار بجز بیورن یجور حس غریبگی با سریال دارن چون یهویی اومدن یهویی بزرگ شدن اصلا شخصیت ناشناخته ای دارن ، نمیدونم شاید واسه من اینجوریه ولی حس خوبی به بیننده نمیدن
دیگه رغبتی هم برای دیدن ادامه سریال ندارم و با مرگ رگنار سریال واس من تموم شدس …
باتشکر

soheil
Guest

نباید راگنا میمرد من فیلمو فقط بخاطر اون میدیدم دیگه فیلمش بی مزه میشه

hasti s
Guest

بنظر من رگنار ته قلبش خدای اتلستن رو قبول داشت.مرگ خیلی قشنگی نداشت چون اون ی وایکینگ بود در بند نباید کشته میشه اما رگنار مرگ رو به جون خرید تا به ایوار میدون بده خشم ایوار ویران کنندس -و در اخر چیزی میشه که رگنار میخواست

Amir h
Guest

وایکینگ ها بهترین سریالی هست ک من دیدم.رگنار لاثبروک نباید میمرد اون باید اخر سریال میمرد الان ک مرد دیگ سریالش فقط تا چند قسمت دیگ شاید خوب باشه ک من حوصلشو ندارم ببینم چون رگنار توش نیست دیگ بدرد نمیخوره این سریال از نظر من ک خیلی سریال تاحالا دیدم بهترین سریال دنیاست ولی خرابش کردن..یا باید تو همین قسمت کل سریال تموم میشد با کشته شدن رگنار.یا رگنار زنده میموند دوباره ب جنگ کردن بر میگشت اما با ارتش جدیدی ک خودش دوباره میساخت تا سریال جذابیتشو حفظ کنه.حیف شد خراب کردن

فرزین
Guest

سریال رو از داستان واقعی ساختن نمیتونن از خودشون داستان باسزن راگنار بزنه همه رو بترکونه !!!!

امیر
Guest
سلام خسته نباشید میگم به نویسنده این نقد، خواستم یه پیشنهاد کنم برای بالا بردن کیفیت کارتون، وقتی دنبال نقد و بررسی این قسمت بودم با اولین جستجو به سایت شما برخوردم، تا اونجایی که میدونم توی سایتای ایرانی غیر از شما نقدی راجع به این قسمت نوشته نشده. دلیل اصلی جستجو برای خواند نقد و بررسی این قسمت هم سوالای زیادی بود که ذهنم رو درگیر می کرد و شما هم توی متن بهشون اشاره کردین. به عنوان پیشنهاد میگم میشه کیفیت کار رو با جستجو توی سایتای خارجی، خواندن تئوری طرفداران این سریال و نقد و بررسی متنقدان… ادامه مطلب »
ابوالفضل
Guest

Vikings بدون رگنار بی مزه میشه باید صبر کرد و دید قطعا مرده!

حسن
Guest

راگنار چند سال نبود،بنظرتون کجا رفته بود؟ اون همیشه نقشه های دردآور وپیچیده ای میکشه،به نظر من راگنار زندس و برمیگرده…شاید هماهنگ شده با یه عده مارها سمی نبودن و شاید اصلا راگنار نفرین شده باشه و دوباره نمیره…

شادمهر
Guest
اینم میتونه درست باشه ، چرا ؟ برای اینکه زمانی که داشت با پسرش حرف میزد ، پسرش گفت اگه کینگ ایلا تورو بکشه ما برای انتقام برمی گردیم که راگنار بزمیگرده میگه نه ، تو باید از کینگ اکبرت انتقام بگیری ، خوب طبیعیه آدمی مثل راگنار چون باهوش هستش و مدتی هم نبود خوب بی دلیل حرفی رو نمیزنه، و بر میگردیم به اینکه اگه هم مارها سمی نباشن و یا اگر باشن و راگنار از معجون چینی استفاده کرده ، چرا یه اپیوزد قبل راگنار می ره جایی تنها و خودشو آویزون میکنه ، این میتونه اینو… ادامه مطلب »
ُمهدی
Guest

نمیدونم تاریخشو خوندین یا نه چون اگه خونده باشین همه سوالاتونو جواب میده
مثلا برای نمونه توی تاریخ نوشته شده ک الفرد و ایوار باهم جنگ های طولانی و کشمکش های زیادی میکنن و شطرنجی ک بین ایوار و الفرد بود نشون دهنده این تقابل از زمان نوجونی شونه
حالا بماند اوبه یا لاگارتا و بیورن چ میکنن 🙂

wpDiscuz