بیاتومگ – شاه اکبرت سرانجام رگنار لاثبروک را به شاه اِیلا تحویل داد. با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی قسمت ۱۵ فصل ۴ سریال Vikings بپردازیم.

توجه : ادامه ی مطلب زیر ممکن است که قسمتی از سریال را فاش کند.

Vikings-S4EP15
Vikings-S4EP15

و بعد از یک هفته انتظار دوباره سریال Vikings بازگشت تا ما را شگفت زده کند. همانند هر پدر خوبی، رگنار سعی دارد که جوانترین پسرش آیوار را در مسیر عظمت و بزرگی قرار دهد، و در این قسمت او سرانجام به دست شاه ایلا افتاد. هر چند این قسمت، بار دیگر کاراکترهای قدرتمند شاه اکبرت و رگنار را در لحظاتی حساس از واقعیت به تصویر کشید، ما نگاهی اجمالی به صحنه های احساسی شاه ایلا داشتیم، هر چند که امشب بانگ خداحافظی رگنار لاثبروک بود.

از یک طرف، این قسمت مبارزه و کشمکش سه مرد بزرگ را به تصویر کشید، اما این بیشتر از حرف است. مرگ رگنار (تراویس فیمل) در این فصل قابل پیش بینی بود، هر چند او در آزمایشات زمینی ثابت قدم بود، این معنویت او بود که باعث می شود درد بیشتری داشته باشد. هر چند که او ایمانش را از دست داده بود، اما اهمیت ایمان را درک می کرد و زمانی که رگنار صلیبی که اتلستن (جرج بلگدن​) قبلا به او داده بود را به آلفرد می دهد، واقعا برای رگنار تلخ می باشد. بعد در صحنه ای از جلوی چشمان او زندگی اش عبور می کند که به ما نشان می دهد که او چه مردی بوده است و کفاره ی چه گناهانی را باید به دوش بکشد.

Vikings-S4EP15
Vikings-S4EP15

آیا رگنار لاثبروک سزاوار مرگ به دست شاه اِیلا بود؟ خیلی ها احتمالا بگویند، بله و اشتباه نمی کنند. این خیلی خوب خواهد بود که بتوان گفت که رگنار قبل از مرگش با خودش و خدایش صلح کرده است، اما این کار آسان نیست. با این حال نکته ای که باعث تصدیع خاطر می شود، گوش زد کردن رگنار به آیوار که شاه اکبرت (لاینوس روچه) نیز باید انتقام پسران رگنار را بچشد.

در قسمت قبل دیدن و گوش دادن به دو شاه که در مورد ایمان و زندگی سخن می گفتند، به ما تصویری از اعتماد و احترام نشان داد، اما در این قسمت رگنار به ما یادآوری کرد که اعتماد اگر فرو بریزد، قابل بازسازی نیست. و هنگامی که شاه اکبرت در لباس راهب مخفی شد و سفری طاقت فرسا به قلمروی اِیلا را به جان خرید تا در لحظه ی مرگ دوستش کنارش باشد، ما متعجب بودیم که آیا رگنار از تصمیمش برای مقصر جلوه دادن اکبرت منصرف شده است یا خیر؟

اگر ما یک چیز را طی این ۴ فصل سریال Vikings یاد گرفته باشیم، این است که هیچ گاه رگنار لاثبروک را نباید دست کم گرفت، حتی اگر او در زنجیر و قفس باشد و توسط ده ها سرباز محاصره شده باشد، باز او خطرناک است، اما امروز هیچ معجزه ای در کار نبود. جالب توجه است که هر چند که رگنار توسط ده ها سرباز سرزنش می شود که شامل درخواست شاه اِیلا برای آمرزش طلیبدن رگنار می شود، افراد حاضر قبل از اجرای حکم اعدام رگنار دعا می خوانند. از قضا او شجاعانه فریاد می زند که اودین و والهالا منتظر او هستند، در حالی که ما گمان می کنیم که او به مسخره بودن چندخدایی پی برده است. سوالی که باقی می ماند این است که آیا رگنار به چیزی معتقد است یا او بر این باور است که انسان مسئول سرنوشت خود است؟

هر چند که این قسمت از سریال  Vikings بیشتر بر روی سه شاه قدیمی تمرکز کرده بود، رگنار سعی دارد که آیوار را برای طوفانی که در راه است آماده کند، هر چند که هیچ یک از آن دو از اتفاقات افتاده در کتگات خبر ندارند. در ابتدا همه چیز برای آیوار آسان و سر راست بود، او به کتگات بر می گردد و با ارتشی روانه انگلیس می شود و انتقام پدرش را می گیرد، اما خبر مرگ مادرش (الیسا ساترلند) به دست لاگرتا (کاترین وینیک) اوضاع را پیچیده می کند، و با توجه به صحبت های پدرش در مورد خشم و استفاده از آن، ممکن است که او کار ها را ساده انجام بدهد.

Vikings-S4EP15
Vikings-S4EP15

با حسن نیت کشتی شاه اکبرت و بازگشت آیوار به خانه، او حال باید تصمیم بگیرد که چگونه اقدام کند، و جذاب خواهد بود که ببینیم که چگونه آیوار برادران خود، اوبه و سیگارد را به گوشه می راند و برای هر دو تصمیم می گیرد. البته مهم ترین سوالی که او باید با آن روبه رو شود این است که آیا او می خواهد انتقام مادرش را بگیرد، اگر می خواهد آیا حمایت برادرانش را دارد؟ در قسمت قبل Vikings، اوبه تلاشی داشت تا به لاگرتا حمله کند اما توسط محافظ ها متوقف شد، این سخت است که این پسرها در مبارزه با ملکه ی جدید کتگات زنده بماند. و سوالی دیگری که پیش می آید، حال که رگنار مرده است، آیا لاگرتا پسرهای رگنار را خواهد کشت؟

خواست رگنار چه بوده است، آیا می خواسته است که آیوار با ارتشی برگردد و هر دو شاه را بکشد یا هدف دیگری داشته است؟ آیا بازی شطرنج آیوار با آلفرد معنی خاصی می دهد؟ آیا زمانی که آلفرد مهره ای از شطرنج را به آیوار می دهد، می تواند معنی خاصی داشته باشد؟ آیا آنها در آینده با یکدیگر تقابل خواهند داشت؟

معمولا از قسمتی که تنها یک داستان را پیش می برد ناامید می شوم، اما روز های پایانی رگنار لاثبروک نه تنها در کلیت بلکه در جزئیات نیز باید بررسی شود. در این که او خود را فدا کرد که آیوار به هدفی برسد، شکی نیست، اما همچنان تمایل او برای کشتن شاه اکبرت به دلیل قتل کشاورزان وایکینگ برای من گیج کننده است. خواسته ی او چیز پیچیده ای است. 

هر چند که ما مدتی نام اتلستن را در سریال Vikings نشنیدیم، اما نفوذ او بر روی شاه اکبرت و رگنار همچنان طنین انداز است، و همین ممکن است که دلیل انگیزه ی رگنار باشد. یکی از گیج کننده ترین مسائل این قسمت ایمان و اعتقاد رگنار بود که مشخص نشد که او سرانجام به چی اعتقاد دارد، به خدای وایکینگ، خدای مسیحیت یا هیچکدام. 

ما همچنان باید منتظر قسمت های بعدی سریال Vikings باشیم تا ببینیم که پسران رگنار چه رویکردی برای انتقام پدرشان در پیش خواهند گرفت، ولی از این مهم تر این است که آنها چگونه با لاگرتا کنار می آیند.

دیدگاه بگذارید

21 نظرات در "نقد و بررسی قسمت ۱۵ فصل ۴ سریال Vikings"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
wpDiscuz