بیاتومگ – سریال محبوب و هیجان انگیز شرلوک با قسمت دیگری به نام شش تاچر (The Six Thatchers) بازگشته است که نام این قسمت به ۶ مجسمه از سر مارگارت تاچر (Margaret Thatcher)، نخست وزیر سابق انگلیس اشاره دارد.

توجه : متن زیر ممکن است که اتفاقات قسمت ۱ فصل ۴ سریال شرلوک را فاش کند.

شرلوک - Sherlock
شرلوک – Sherlock

حال، با وجود اینکه رازهای بزرگ فوق محرمانه تمام شده است، می توان با خیال راحت گفت که مری واتسون دیگر وجود ندارد. این چیز مهمی نیست که سازنده بخواهد در مورد آن تعلل کند یا موضوع را پیچیده کند، مری مرده است و روزمند نیز یک دختر یتیم می باشد که مادر خود را از دست داده است.

این قسمت که شروعی با نشاط و پر حرارت داشت و کریسمسی با شرلوک هولمز و معماهای عجیب و غریب را نوید می داد، پایانی تلخ داشت. بیهودگی نیم ساعت ابتدایی این قسمت شرلوک با پایان غم انگیز آن محو شد. آماندا ابینگتون کمی از سبک سری مری را در صحنه ی مرگش تزریق کرده بود، اما زمانی که او چشم های خود را بست، ما در سمت دیگر مارتین فریمن را داشتیم که همانند یک گاو فریاد می زد و اشک از چشمانش جاری بود. به نظر می رسد که سازنده فکر کرده است که ما بیش از اندازه سال خوبی داشتیم، پس تصمیم گرفته است که کمی اندوه را به ما پیشنهاد کند.

به احتمال زیاد آنها بیشتر سعی داشتند که یک غافلگیری بسازند و احساسات را به جنب و جوش بیاورند و یک قطعه ی اضافی را از صحنه حذف کنند. همانطور که شرلوک به جان توضیح داده بود، مری نسبت به شوهرش، جان، همراه بهتری است. او باهوش است، تجربه ی بیشتری دارد، و همچنین سابقه ای از مامور بین المللی بودن را دارد. با این که نمی توان احساسات شرلوک را شناخت، چرا او باید مری را به جای جان انتخاب کند؟ با رفتن مری، حال این دو نفر به موضوع حل کردن معماها و جرایم خواهند پرداخت که موضوعی است که آنها از صحبت در مورد آن سر باز نمی زنند.

برای نیم ساعت، شرلوک به صورت سرگرم کننده ای با مایکرافت و جان جر و بحث می کنند و با هر کس دیگری از جمله روزی نیز صحبت می کند. در این قسمت، همچنین قصه هایی خنده دار از پدر و مادر خسته، حل پرونده های کسل کننده و خنده دار وجود داشت، این قسمت از شرلوک سریع، سرگرم کننده و هوشمندانه اجرا شده بود که دقیقا از مشخصه های شرلوک می باشد.

تنها چیزی که در این قسمت ناقص بود، احساس نشدن خطر و تهدید می باشد که چیزی است که قسمت های ۲ و ۳ فصل سوم را به قسمت هایی قوی تبدیل کرده است. به جای یک داستان بلند و طولانی، این قسمت از سریال شرلوک به سه قسمت تقسیم شده بود، یک مقدمه ی کمدی، اکشن هیجان انگیز به سبک جیسون بورن و یک رابطه ی عاطفی درام. در این یک ساعت و نیم ما فقط خنده، تپیدن نبض و گریه را متوجه شدیم. در هیچ یک از صحنه های فیلم احساسی از اینکه ما دعوت شدیم تا با قهرمانان خود معماهای پیچیده را حل کنیم، دیده نمی شود. سازندگان در این قسمت از سریال شرلوک بیشتر بر روی عشق ما نسبت به این کاراکترها تکیه کرده بود تا به عشق ما نسبت به یک تبهکار واقعی و حل کردن یک معمای عمیق که در همه ی قسمت فقدان آن حس می شود.

شرلوک - Sherlock
شرلوک – Sherlock

راز و رمز پیچیده ای در این قسمت حس نمی شد. جسد درون ماشین یک شروع امیدوارکننده و ترسناک را نوید می داد، اما ما متوجه شدیم که به جای اینکه این ربطی به داستان اصلی داشته باشد، قربانی جوان خودسرانه دچار تشنج شده است. کد ammo (آمو) یکی از نزدیک ترین سرنخ ها بود که ما را وارد ماجرا کرد، با معرفی ویویان نوربری سعی شده بود که دلیل انحطاط مری در جلوی دید بیننده پنهان شود، حقه ی خیلی خوبی بود، ولی آشنا بود.

بعد از تعداد زیادی دست انداختن در مورد جمله ی “دلتنگ من شدی؟”(?Miss me)، ویویان نوربری و ای جی (ساشا داوان) چندان حس شرارت و بدی را منتقل نکردند، که مشکل از بازیگر نبوده است بلکه مشکل از فیلمنامه و ساخت کاراکتر شرور می باشد. با وجود دو قسمت دیگر، سازندگان، موفات و گاتیس هنوز فرصت دارند که ما را متقاعد کنند که آنها نقشه ای برای دنبال کردن ۳ داستان جالب موریارتی دارند، اما زمان زود می گذرد. چند ماه از زمانی که شرلوک بر روی صحفه بوده است گذشته است؟ چقدر دیگر باید صبر کرد؟

به طرز هوشمندانه ای مکان ها همانند همیشه عالی بودند. گردش جهانی مری نیز به نوبه خود عالی بود که نشان می دهد هیچ کمبودی برای سریال نبوده است. با وجود این هیچ گاه صحفه شلوغ نبوده است. هشتگ ها، تماس های ویدیویی، علامت ها، چرخش تاس، خطوط نقطه چین بر روی نقشه و … شکوفایی جلوه ی بصری را بالا برده است و سبک ویرایش شتاب یافته است.

در نهایت، این قسمت از سریال شرلوک، کمتر سعی داشت که رازهای کاراگاهی را بازگو کند و بیشتر علاقه داشت که داستانی همانند جیسون بورن را برای مری بیان کند.

با توجه به اینکه گذشته ی مری او را رها نکرده بود تا با جان زندگی آرامی داشته باشد، می توان گفت که ستون اصلی این قسمت، ناتوانی دوری کردن از سرنوشت می باشد، که با اشاره به داستان باستانی قرار ملاقات در سامارا بر آن تاکید شده بود. سرنوشت مری موضوع بود، اما داستان شرلوک که از داستان سامارا متنفر بوده است، بخش جالب دیگری از این قسمت بود. برای ذهنی منطقی همانند شرلوک سرنوشت و تقدیر کمی آزار دهنده است. آیا سریال بیان می کند که شرلوک نیز دارای یک تاریخ مرگ اجتناب ناپذیر است؟ این خطوط قادر نیستند که آینده ی شرلوک را بیان کنند. شرلوک هولمز در حال درمان است. او یاد گرفته است که به دنبال کمک جستجو کند و در صحنه ی آخر با خانم هادسون متوجه می شود که غرورش می تواند عواقب خیلی وحشتناکی داشته باشد. این شرلوک هولمز دیگر آن ماشینی که معماها را حل می کرد، نیست، بلکه او یک فرد است و در حال عذاب کشیدن است.

قسمت The Six Thatchers سریال شرلوک، سرگرم کننده و خوب بود ولی عالی نبود، که این نتیجه را می توان با توجه به استاندارد های کلی ای که این سریال دارد، نتیجه گرفت. قسمت بعدی شرلوک با نام The Lying Detective در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۹۵ (۸ ژانویه ۲۰۱۷) پخش خواهد شد.

دانلود سریال شرلوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *