بیاتومگ – زمانی که مارول با جاه طلبی شروع به ساخت اولین فیلم انتقام جویان کرد، خیلی ها تعجب کردند. آنها چگونه می توانند چنین کاری را انجام دهند؟ در طول سالهای مختلف و در فیلم های متفاوت از جمله مرد عنکبوتی ۳، کاراکتر های زیادی در فیلم درگیر بودند ولی تمرکز چندانی روی آنها وجود نداشت. این برای مارول مقداری نگران کننده بود چون در فیلم The Avengers فقط یک ستاره حضور نداشت بلکه ۷ ابرقهرمان در روی یک صحنه به اجرای نقش می پرداختند. حال برگردیم به سال ۲۰۱۶، در جایی که به نظر می رسد این ابرقهرمان ها بطور صمیمانه ای کنار یکدیگر جمع شده اند. در این سال نوبت  اکران فیلم Captain America: Civil War می باشد، فیلمی که در آن ۱۲ ابرقهرمان و ۳ نقش منفی حضور دارند. با این حال آیا این فیلم سیر تکامل این ابرقهرمانان را کامل کرد یا خیر؟

براساس یکی از کتاب های کمیک مارول، این فیلم دنباله ای از دو فیلم Captain America: The Winter Soldier 2014 و Avengers: Age of Ultron 2015 می باشد. شروع فیلم با کاپیتان آمریکا (کریس اوانز) و همکارانش فالکن (سم ویلسون) و اسکارلت ویچ (الیزابت اولسن) و ناتاشا رومانف (اسکارلت جوهانسون) می باشد که در تلاش هستند تا از سرقت یک سلاح بیولوژیکی توسط کراسبونز (فرانک گریلو) جلوگیری کنند. با وجود توقف کراسبونز، عملیات آنها چندان موفق نبود، چون در طی فعالیت های آنها خساراتی به افراد غیر نظامی وارد شد.

کاپ و دوستانش به دفتر وزارت امور خارجه فراخوانده می شوند. بعد از حوادثی که در Age of Ultron رخ داد، سازمان ملل گزارشی از اتفاقات سوکوویا منتشر کرد و قرار شد که طی توافقی سران کشورها مسئولیت انتقام جویان را بر عهده بگیرند. تونی استارک (رابرت داونی جونیور) هنوز هم از اینکه یک مادر در سوکوویا فرزند خود را از دست داده بود، احساس گناه می کرد و به خاطر همین موضوع با این قرار داد موافق بود. انتقام جویان نیز باید این قرار داد را بررسی کنند. همه آنها با این موضوع موافق نبودند. هر کسی دلایل خود را برای نظرش داشت، عده ای هم سرباز زمستانی (سباستین استن) را مقصر حمله به جلسه ی سازمان ملل که به میزبانی مسئولین واکاندا برگزار شده بود، می دانستند. در این بین هلموت زمو (دنیل برول) که با استفاده از واژه های روسی، سرباز زمستانی را فعال کرده بود، باعث شد تا او از حادثه فرار کند. کاپیتان آمریکا سعی داشت تا بی گناهی دوست خود، سرباز زمستانی را در این ماجرا ثابت کند. دولت بر این تصمیم است که کاپیتان و دوستانش باشد دستگیر شوند. تونی استارک ۳۶ ساعت وقت درخواست می کند تا بدون درگیری آنها را تحویل بدهد.

Captain America Civil War - Tony & Steve
Captain America Civil War – Tony & Steve

این یک فیلم به یاد ماندنی است، چون در آن کاراکترهایی چون کاپیتان آمریکا، آیرن من، سرباز زمستانی، فالکن، هاوک، اسکارلت ویچ، بلک ویدو، ویژن، پلنگ سیاه، مرد عنکبوتی و کاراکتر های منفی مثل کراس بونز و هلموت زمو حضور دارند. یکی از موضوعات اصلی فیلم در مورد استیو راجرز و باکی بارنز دو دوست قدیمی از بروکلین می باشد که مدت ۶۰ سال است با هم رابطه ی محکمی دارند و همین رابطه باعث اختلاف بین کاپیتان آمریکا و دیگر اعضای انتقام جویان می شود.

یکی از بهترین صحنه های فیلم نبرد بین تیم کاپیتان آمریکا و آیرن من در فرودگاه برلین می باشد. این صحنه با اینکه بسیار اکشن بود، اما هیچوقت تکراری یا افراطی به نظر نمی رسید. جای تعجب هم نیست چون کارگردانان فیلم John Wick یعنی دیوید لیتچ و چاد استاهلسکی به عنوان تیم دوم کارگردانی به آنتونی و جو روسو در تولید این فیلم کمک می کردند. در واقع اختلاف بین قهرمانان فیلم شاید برای فیلم های دیگر مفید نباشد اما برای Civil War این کار کاملا سودمند بود. دیدن ۱۳ کاراکتر مارول که در یک صحنه در حال تعامل و ایفای نقش با همدیگر هستند، یکی از نقاط عطف این فیلم می باشد. مثلا اسکارلت ویچ از قدرت جادویی خود استفاده می کند و به کاپیتان آمریکا اجازه ی پرش به ساختمان های بلند را می دهد. انت من (پاول رود) از دقت تیر اندازی هاوک (جرمی رنر) برای نفوذ به پوشش آیرن من استفاده می کند. مرد عنکبوتی هم در بین این ابرقهرمانان خودش را به خوبی نشان داد.

Captain America: Civil War
Captain America: Civil War

بعد از این سکانس کارگردانان فیلم به جای اینکه یک مبارزه ی بزرگتر بین کاراکترها ترتیب دهند، محوریت فیلم را به سه کاراکتر کاپیتان آمریکا، سرباز زمستانی و آیرن من اختصاص می دهند. در حالی که بیش از یک شخص در این ماجراها نقش دارد، اما تونی استارک همچنان دوست استیو کاپیتان آمریکا یعنی سرباز زمستانی را مسئول قتل پدر خود می داند.

این فیلم به گونه ای نیست که در مورد آن بتوان گفت، بصورت عجله ای صحنه های قهرمانان به هم ربط داده شده است تا فروش بیشتری داشته باشد. این فیلم ساخته شد تا یکی از بهترین و پرفروش ترین فیلم های مارول باشد و تا حدی نیز از پس این وظیفه ی سنگین برآمد.

اگر کسی ایده ی دیدن فیلمی با محتوای مبارزه مثل Batman vs. Superman را دارد، باید گفت که فیلم کاپیتان آمریکا بی شباهت به آن نیست، اما تفاوت آشکاری که وجود دارد، تاثیرگذاری، خلاقیت و سرگرم کنندگی این فیلم به مراتب بهتر و بالاتر از فیلم بتمن بر علیه سوپر می باشد.

مارول از فیلم Captain America: Civil War is استفاده کرد و با حضور مرد عنکبوتی (تام هلند) خبر از بازگشت این کاراکتر محبوب در قالب یک فیلم سینمایی را اعلام کرد. اگر چه مرد عنکبوتی حضور عجولانه ای در این فیلم داشت، اما مارول از همین حضور کوتاه بهترین استفاده را کرد.

Captain America Civil War - Spider Man
Captain America Civil War – Spider Man

یکی از نکات مهم افزایش بی رویه ی  ابرقهرمانان و کاراکترهای منفی است، که تعدا آنها از این فیلم به فیلم دیگر افزایش پیدا می کند. به نظر می رسد که در حال حاضر این کاراکترها بیش از حد لازم وجود دارند و باید کنترل درست روی آنها انجام شود چون ممکن است این مسئله روی دو فیلم Avengers: Infinity War که قرار است در آینده تولید شوند، تاثیر منفی داشته باشد.

دانلود فیلم Captain America: Civil War 2016

 • فیلم Tomb Raider (توم ریدر)

  نقد فیلم Tomb Raider (توم ریدر)

  گرچه فیلم Tomb Raider (توم ریدر) در لحظه سرگرم‎کننده است و به طرزی هیجان‎انگیز و پرتکاپو، …
 • فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

  نقد فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

  در این فیلم جدید درام و روانشناختی پر از دیالوگ اصغر فرهادی، بازیگران سطح جدیدی از توان خو…
 • فیلم IT (آن چیز)

  نقد فیلم IT (آن چیز)

   بیاتومگ – فیلم IT (آن چیز) که بر اساس رمان پرفروشی به همین نام نوشته استیون کینگ و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *