بیاتومگ مارتین اسکورسی اعلام کرده است که او ۲۵ سال برای تولید نسخه ی انگلیسی فیلم Silence که اقتباسی از کتابی ژاپنی اثر شاساکو اندو می باشد، تلاش کرده است. با تماشای فیلم تا انتها می توان فهمید که چرا تولید آن اینقدر سخت بود و مدت زیادی طول کشید و همچنین تلاش هایی که او برای منابع مالی و توزیع آن کرده بود معلوم می شود. فیلم Silence نشان دهنده ی موضوعاتی عمیقی در ذهن مارتین اسکورسی مثل ایمان، گناه و عدالت می باشد، که بعد از سه دهه توانست آنها را در قالب فیلم نمایش بدهد. اما این مجموعه ی اعتقادات در قالب فیلم مقداری آهسته، بی روح و کمی خسته کننده به نظر می رسد. طرفداران Silence را فیلم کاملا با احساس و هوشمندانه می دانند. منتقدان نیز به نسبه با این موضوع موافق هستند در حالی که مایل اند نباید مجموع این کار این همه سال طول می کشید.

اگر بخواهیم عادلانه صحبت کنیم ساختن صحنه های عمدی از آزار و اذیت های مذهبی زیاد جالب نیست. داستان در قرن ۱۷ در ژاپن شروع می شود در حالی که کاتولیک ها از جمله پدر فریرا (لیام نیسون) بخاطر عقاید خود شکنجه و حتی به قتل رسانده می شوند. فریرا یک گزارش از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن نوشته و آن را به پرتغال ارسال می کند، این گزارش در پرتغال توسط دو شاگرد سابق او، سباستیائو رودریگز (اندرو گارفیلد) و فرانسیسکو گارپ (آدام درایور) خوانده می شود. با وجود مخالفت کلیسا، رودریگز و گارپ با مسئولیت خود برای پیدا کردن فریرا به ژاپن سفر می کنند تا در صورت زنده بودن فریرا، او را نجات دهند.

وقتی که آنها می رسند، این دو مسیحی پناهگاه مخفی کاتولیک ها را پیدا می کنند، اما نهایتا آنها نیز با همان نیروهایی که فریرا را تهدید می کردند، مواجه خواهند شد. اگرچه انتظار کارهای قهرمانی از این فیلم می رفت ولی قرار نیست ماجرا شبیه به نجات پدر رایان باشد. اسکورسی بیشتر روی رودریگز و تصمیم غیر ممکن او تمرکز دارد. او از تمام درد و رنج ها و وحشت هایی که در انتظارش هستند، ترسی ندارد، حتی از اینکه ممکن است اسیر شود و به قتل برسد. (اسیرانی که مسئولیت اداره ی آنها به عهده ی یک فرد بی رحم به نام اینوئه با بازی ایسی اوگاتا می باشد).

Silence
Silence

صحنه های اولیه فیلم Silence، ترسناک و البته سرشار از چشم اندازهای زیبای طبیعی ژاپن می باشد. صحنه هایی که از بالا کاراکترها را نشان می دهد، به این موضوع اعتقادی اشاره می کند که خدایی در این اطراف وجود دارد اما، چرا جلوی رنج و سختی کشیدن پیروان خود را نمی گیرد؟ یکی از مسائل تاثیر گذار در فیلم، شدت کارهای اینوئه و شخصی روانی او می باشد و این باعث محدود شدن تمرکز اسکورسی روی فیلم شده است. مسئله ی دیگر در مورد انتخاب رودریگز می باشد. او می خواهد در فیلم باشد یا خیر؟ او باید در فیلم حضور داشته باشد یا نه؟ این سوال مشکلی در فیلم ایجاد نمی کند، اگر اسارت رودریگز راحت به نظر برسد یا کاربرد اینوئه در فیلم ساده باشد. اما شما واقعا نیاز دارید تا روی این کاراکتر مانور داده شود تا او و مبارزه اش در طول ۱۶۱ دقیقه ی فیلم Silence جالب باشد. به نظر می رسد پایان فیلم یک نتیجه گیری طولانی از مسائل از قبل مشخص شده باشد، در طول فیلم نیز اسکورسی چندین بار درگیر چرخه های تکراری می شود.

Silence
Silence

اگر هدف فیلم قرار دادن متفکرانه ی مخاطبان در جریان بد رفتاری ها و شکنجه های یک مرد برای هفته ها، ماه ها و یا سالها بود، ماموریت با موفقیت انجام شده است. اما این مسئله با وجود موضوع قوی و گرافیک عالی مقداری به فیلم مارتین اسکورسی لطمه وارد کرد. اسکورسی با استفاده از تسلط، نبوغ، تدوین و موسیقی عالی، یکی از جذاب ترین فیلم های تاریخ را ساخت، تجاربی که در فیلم استفاده شدند، شخصیت های خوب و مهارت بی نظیر از دیگر نقاط عطف این فیلم می باشند. همه ی این مسائل نشان دهنده ی این است که اسکورسی همواره تمایل دارد کارهای بزرگتری انجام دهد و به اعتبار خود بیافزاید.

یکی دیگر از کاراکترهای خوب فیلم یک فرد محلی به نام کیچیجیرو (یوسوکه کوبوزاکا) می باشد. او قبل از اینکه مسیحیان به ژاپن بیایند به عنوان یک مرتد شناخته می شد، او در فیلم بین عقاید و حفاظت از خود دو دل است و در ادامه از رودریگز برای مورد بخشش قرار گرفتن التماس می کند. کیچیجیرو به خاطر شکست های بی پایان خود کاملا در فیلم برجسته شده بود و به نظر می رسد اسکورسی با ترحم خاصی به او توجه کرده است. نقش لیام نیسون نیز کاملا هوشمندانه می باشد. لیام بطور کاملا واضحی یکی از بهترین های سینما و البته قهرمانان فیلم های اکشن می باشد که از صحنه های درگیری زیادی در فیلم های مختلف بدون هیچ آسیبی جان سالم به در برده است و ما شاهد یک نقش کاملا متفاوت و تاثیر گذار از نیسون در Silence هستیم.

Silence
Silence

مسائل مذهبی که محوریت فیلم Silence هستند، جالب و چالش برانگیز می باشند. اما محاصره ی فیلم توسط این موضوعات گاهی اوقات خسته کننده می شود. در مورد صحنه های فیلم هم می توان گفت برخی از آنها واقعا بی نظیر بودند (یک ساحل سنگی که همراه با بادها و جزر و مد های خطرناک می باشد)، اما برخی دیگر از صحنه در طول فیلم کاملا بی اثر به نظر می رسند. معنای فیلم Silence به خوبی فهمیده می شود اما به ندرت می توان تحت تاثیر آن قرار گرفت. این فیلم به گونه ای است که شما باید با توجه کامل و البته حداقل دوبار آن را ببینید تا بتوانید آن را درک کنید.

 • فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

  نقد فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

  در این فیلم جدید درام و روانشناختی پر از دیالوگ اصغر فرهادی، بازیگران سطح جدیدی از توان خو…
 • فیلم IT (آن چیز)

  نقد فیلم IT (آن چیز)

   بیاتومگ – فیلم IT (آن چیز) که بر اساس رمان پرفروشی به همین نام نوشته استیون کینگ و …
 • نقد فیلم Dunkirk (دانکرک)

  بیاتومگ – با نقد فیلم Dunkirk (دانکرک) همراه باشید. بین ۲۶ می تا ۴ ژوئن سال ۱۹۴۰، سر…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *