بیاتومگ – مینی سریال تابو (Taboo)، به نظر جالب می آید و کاملا مستقل است اما برای اثبات خود باید دست از تقلیدهای کورکورانه بر دارد.

توجه : متن نقد و بررسی ممکن است که داستان قسمت دوم مینی سریال تابو را فاش کند.

یک چیزی را می دانید، اینکه این قسمت مینی سریال به دل و روده ی ما چاقو زد، همانطور که برای جیمز کزایاه دیلینی این اتفاق افتاد، من فکر می کنم که کلا در آن صحنه جیمز فقط داشت صحنه سازی می کرد. با این حال ما فقط در دومین قسمت از ۸ تا می باشیم. اگر شخصیت تام هاردی در این مرحله از سریال بر کف سنگ فرش خیابان تا حد مرگ خونریزی داشته باشد، هر کسی در سریال تابو است باید وسایل خود را جمع کند و به خانه برود. از جاناتان پرایس گرفته که نیاز دارد یک نمره ی الف دیگر در کارنامه خود برای بازی یک حرامزاده ی استعمارگر دریافت کند، تا اونا چاپلین که خیلی غیرطبیعی بود، جیسون واتکینر نیز باید به عقب برگردد تا عالی باشد، مارک گاتیس نیز بهتر است که متکای زیر لباس خود را در بیاورد و مشغول نوشتن سری جدید شرلوک بشود. استفان گراهام که با تتوی روی سرش بسیار خوب بود اما می تواند بماند، من دوست دارم که او را در هر حالی ببینم.

آتیکوس یکی از چهار شخصیت تازه ای است که این هفته معرفی شد، هر کدام یک نام مناسب ملودرام برای قرن نوزدهم را بازی می کنند. یکی مشاور سلطنتی سولومن کوپ، یکی بازیگر لورنا بو و دیگری بچه شیطان ۱۳ ساله به نام وینتر می باشد که امیدوارانه زحمت می کشد که به آمریکا برود.

قدرت مطلق دیلینی در طی این دو قسمت همانند قدم های بلندش در سراسر قسمت می پیچد در حالی که لیست دشمنانش همچنان رو به افزایش است. در تمامی مراحل قسمت او کاملا خونسرد بود. این حقیقت که شرکت ایست ایندیا به دنبال مرگ او است، هیچگاه او را مضطرب نمی کند. یک جاسوس آمریکایی تفنگ را به او نشانه گرفته است، فقط حوصله اش سر می رود. یک قاتل مِلِی برای کشتنش فرستاده شده است، جیمز دیلینی فقط قایقش را به آتش می کشد و دل و روده اش را بر روی کف خیابان می ریزد.

تام هاردی از یک سو عملکردی مردانه و تهاجمی را نشانه گرفته است، از سوی دیگر همانند مدل آسیاب آبی، هدفش برخورد با امواج و استفاده از آنها می باشد. در هر دو صورت او ما را به سمت خودش نمی کشد یا کاراکتر به اندازه ی کافی در طی زمان توسعه داده نشده است، او کلاهی بر سر می گذارد، اما بعد از گذشت دو ساعت در کمپانی دیلینی ما همانقدر از او می دانیم که در مراسم خاکسپاری پدرش می دانستیم. بعد از اینکه به گذشته ی او نگاه می کنیم می فهمیم که دیلینی بیشتر یک کودک خودسر می باشد که نمی خواهد خود را در پوشک حفظ کند و ترجیح می دهد که آزاد باشد.

صلاحیت و خلاصت محض او باعث می شود که او برای تماشا کردن جذاب نباشد. دیلینی هیچ کاری نمی کند ولی حرکت هایی انجام می دهد . این هفته او یک گاوصندوق نصب می کند، یک کشتی می خرد، یکی را می سوزاند و از خواهرش درخواست غیرمنتظره ای می کند، همه و همه را بدون هیچ تردید و ترسی انجام می دهد. به وضوح در درام نیاز به عمل وجود دارد، اما شکست در عمل کردن نیز می تواند کارساز باشد. شکسپیر از این بازی ها زیاد انجام داده است.

قسمت دوم مینی سریال تابو - Taboo
قسمت دوم مینی سریال تابو – Taboo

این واقعیت که او از هرکس دیگری بیشتر می داند به ما هیچ کمکی در ارتباط برقرار کردن با شخصیت نمی کند و شاید به این دلیل است که ما هنوز چیزی در مورد حقیقت پنهان پشت او نمی دانیم. او با آدمکش ها معامله می کند و با همان پذیرش همیشگی از حضور مادرخوانده ی خود تعجب می کند.

به نظر می رسد که من یک رخنه و نقص در دیلینی پیدا کردم، این نقص اعتماد بیش از حد او به پاکدامنی مرد پستچی می باشد. او با سخاوت هر چه تمام تر یک الماس بزرگ را برای خواهر ناتنی خود می فرستد، این نوع از سبک سری و بی دقتی پایان خوشی نخواهد داشت. این چنین قضاوتی را نیز می توان در مورد شیفتگی او به زیلفا داشت، جاه طلبی او تا چه حدی است؟ آیا او تصور زندگی نرم و گرمی به همراه فرزندانش در کنار شرکت کشتیرانی ای که تازه افتتاح کرده است، دارد؟

خانم دیلینی جدید با نام مستعار لورنا بو که ممکن است همه معادلاتی که جیمز محاسبه کرده است را به هم بریزد وارد می شود. ظاهرا دیلینی پدر در چشم خانم ها خیلی خوب بوده است. شاید هم در پایان بفهمیم این کاری است که برای جیمز انجام داده است.

ظاهرا ماموریت پلیسی جیمز دیلینی برای پیدا کردن کسی که پدرش را مسموم کرده این هفته متوقف مانده بود. او از سخنان پرایس متوجه می شود که یک فروشنده ی عسل ممکن است که قاتل پدرش باشد، اما این کمکی به جیمز برای نزدیک شدن به تصمیم و قضاوت نمی کند. او با توجه به حسن نیت آتیکوس متوجه می شود که شوهر زیلفا می خواسته است که پدرش بمیرد. حال جیمز دو متهم دارد که همه می دانیم که تمام این ها برای تکه زمین نوتکا سوند می باشد. در یک طرف این قضیه سر استورات استرنج، یک مرد استوار و در طرف دیگر جیمز کزایاه دیلینی، یک از دین برگشته وجود دارد، کدام برنده خواهد شد؟ در نهایت البته جیمز دیلینی دیوانه برنده ی این دعوا خواهد بود.

مینی سریال تابو به اندازه ی کافی با عناصر تزیین شده است. صحنه هایی همانند موقعی که دیلینی در درون رودخانه دست هایش را به آسمان می آورد و سنگ ها را درون آب می ریزد، اشتیاق در مورد اهمیت عناصر، عمق عرفانی آتش و زمین که در تم سیاسی پیچیده شده است. این ممکن است که جداگانه به نظر برسد اما برای اثبات به من باید عمق بیشتری را طی کند. ماموریت دو قسمت آینده این باید باشد که ثابت کند این یک تقلید الکی و بیخود نبوده است.

دانلود سریال تابو (Taboo)

۲ دیدگاه ها

 1. یک هوادار

  ۱۳ فروردین, ۱۳۹۶ در ۱۷:۰۵

  باسلام می خواستم بگم این فونت نوشتاری که روی عکس های نقد تابو گذاشتید bia2mag
  چه فونتی است.
  باتشکر

  پاسخ دادن

  • محمد

   ۱۳ فروردین, ۱۳۹۶ در ۱۷:۱۱

   اگه منظورتون واترمارک های گوشه ی عکس می باشد، فونت bauhaus 93

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *