بیاتومگ – زک اسنایدر سعی داشت تا یک فیلم ابرقهرمانی بسازد، اما کاراکتر های آن چنان ابرقهرمانانه به نظر نمی رسیدند. فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice ویژگی های یک فیلم ابرقهرمانی، مثل عظلات قوی، شنل، وسایل و تجهیزات مختلفی را شامل می شود، اما دو ستاره ی اصلی فیلم چندان جالب نیستند، آنها بیشتر خودخواه، خشن، پرخاشگر و عصبانی هستند و در بیشتر فیلم به عنوان یک شخصیت بد شناخته می شوند، در نسخه ی زک اسنایدر حفاظت از جهان یک وظیفه نیست بلکه بار اضافی است که بر دوش کاراکتر های می باشد و تلاش و مبارزه ی این دو کاراکتر ۱۵۰ دقیقه طول می کشد، در حالی که دقیقه به دقیقه ی آن اشتباه محض می باشد.

Batman v Superman Dawn of Justice
Batman v Superman Dawn of Justice

فیلم طلوع عدالت بازسازی سوپرمن و اقتباسی از فیلم قبلی زک اسنایدر، یعنی Man of Steel است. اگرچه فیلم فروش خوبی داشت، اما بازهم چندان مورد پسند منتقدان و برخی از هواداران واقع نشد. مخصوصا بخاطر پایان فیلم، زمانی که سوپرمن (هنری کویل) در حال مبارزه با جنرال زُد (مایکل شنون) بود، در حالی که به مرگ هزاران نفر از مردم در اطراف خود چندان توجهی نداشت. آیا این چنین رفتاری از سوپرمن درست است؟ آیا او واقعا شجاع است؟ آیا او به طور غیر مستقیم مسئول مرگ مردم بی گناه است؟ اینها سوالاتی هستند که در طول چند سال گذشته همیشه در مورد آنها بحث می شود.

فیلم بتمن علیه سوپرمن از جایی آغاز می شود که بروس وین (بن افلک) در بین مبارزه ی ویرانگر سوپرمن و زُد به متروپلیس می رسد که همین نبرد باعث تخریب ساختمان اداره ی وین در شهر می شود. ۱۸ ماه بعد و با افزایش خشونت و جرم در گاتهام بتمن، بروس وین بیشتر از دست سوپرمن و قدرت بدون کنترل او عصبانی می شود.

Batman v Superman Dawn of Justice - Bruce Wayne
Batman v Superman Dawn of Justice – Bruce Wayne

او تنها نیست. بعد از اقدامات سوپرمن برای نجات لویس لین (امی آدامز) که منجر به کشته شدن افراد بیشتری شد، کنگره به رهبری سناتور جون فینچ (هالی هانتر) بحثی پیرامون جایگاه سوپرمن در جهان را مطرح می کند. در بازگشت به متروپلیس، لکس لوتر (جسی اینسبرگ) در تلاش برای کنترل کریپتونیت است، ماده ای که می تواند به سوپرمن آسیب برساند و به ظاهر تعادل را به جهان بازگرداند، در حالی که همین ماده باعث تهدید بیشتر حیات بشر خواهد شد.

زک اسنایدر در این فیلم نسبت به Man of Steel درگیر پس زمینه ی سنگین تری است، او در تلاش برای برقراری امنیت در جهانی است که هیچ جایگاه مشخصی ندارد. رابطه زک با فیلم بتمن علیه سوپرمن مقداری هم گیج به نظر می رسد، چون در یک طرف به عنوان یک مظهر قدرتمند به سوپرمن احترام می گذارد و از طرف دیگر او را توسط مجلس سنا یک تهدید معرفی می کند. نکته ی دیگری که در فیلم وجود دارد، آنها از نبرد سوپرمن و زُد یک مجسمه ساخته اند و به نظر می رسد که به آن افتخار می کنند، در حالی که همان نبرد باعث کشته شدن هزاران نفر شد.

Batman v Superman Dawn of Justice
Batman v Superman Dawn of Justice

سناتور فینچ در نکته ای یادآوری می کند که، دموکراسی یک گفتگو است تا شاید این دیدگاه در سوپرمن تاثیر داشته باشد، اما این نوع گفتگو ها باید بصورت پنهانی انجام شود، مسئله ای که زک آن را رعایت نکرده است. این فیلم همچنین در رده ی سنی ۱۳+ قرار گرفته است، ولی با صحنه هایی که در آن وجود دارد این محدوده ی سنی چندان مناسب فیلم به نظر نمی رسد.

بن افلک نقش یک بتمن مجهز را بازی کرد، حتی اگر کاراکتر او توسط دیوید اس.گویر و کریس تریو طراحی شده باشد. شخصیت او قابل تغییر و انعطاف پذیر است در حالی سوپرمن همچنان یک چهره ی ثابت می باشد. اما بهترین شخصیت فیلم که همیشه بصورت پنهانی در حال انجام کارهای خود است، کاراکتر Wonder Woman با بازی گل گدات می باشد. هیچ توضیحی برای سرگردانی های او در گاتهام داده نشد، اما با ظاهر شدن دیانا پرینس در شخصیت ابرقهرمانی خود، یک روح تازه به فیلم تزریق شد. از نکات جالب دیگر او قدرت شگفت انگیز او ارتباطش با بروس وین می باشد و اگر هیچ چیز جالبی در فیلم بتمن علیه سوپرمن وجود نداشت، حداقل توانست تبلیغ خوبی برای فیلم Wonder Woman باشد.

Batman v Superman Dawn of Justice
Batman v Superman Dawn of Justice

از مشکلات Wonder Woman و البته فیلم بتمن علیه سوپرمن، می توان به این مسئله اشاره کرد که او بیشتر سعی دارد تا کاراکتر خود را دور از حوادث نگه دارد در حالی که هر وقت داستان به سمت او چرخید، می توانست در فیلم ظاهر شود و این فیلم کابوس وار را مقداری جذاب کند. زک اسنایدر سعی کرده بود تا یک فیلم حماسی مثل The Empire Strikes Back و یا Iron Man 2 بسازد، اما نتیجه ی آن فقط یک فیلم ملال آور شد که صرف نظر از فروش آن هیچ بازخورد مثبتی در بین طرفدران و منتقدان نداشت.

اختلاف بین سوپرمن و بتمن قطعا می توانست بک فیلم جالب باشد، اما طبق فیلم بتمن علیه سوپرمن می توان نتیجه گرفت که حداقل زک اسنایدر قادر به انجام چنین پروژه ای نیست. اگر بخواهیم به بتمنِ فیلم بپردازیم می بینیم که در چندین صحنه احتمال مرگ ۱۰۰ درصد او وجود دارد از جمله در نبرد پایانی فیلم، او در درگیری با سوپرمن نیز بیشتر به یک روبات شبیه بود تا بتمن آماده، همچنین در همان اواسط فیلم شخصیت او توسط سوپرمن شناخته شد و به نظر می رسد جنگ و آشتی این دو قهرمان هیچ دلیلی نداشت. در انتها اگر بخواهیم مقایسه ای بین بتمن زک اسنایدر با بازی بن افلک و بتمن کریستوفر نولان با بازی کریستین بیل انجام دهیم، نتیجه ی آن کاملا مشخص است، شکست محض بن و زک و باید دید بلایی که این دو نفر بر سر این کاراکتر محبوب DC آوردند، همچنان در فیلم هایی مثل The Batman و Justice League ادامه خواهد داشت یا خیر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *