بیاتومگ

نام کامل: جک جوزف نیکلسون (John Joseph Nicholson)

تولد: ۱۹۳۷، آمریکا

لقب ها: Mulholland Man و Nick

جک نیکلسون بازیگر، نویسنده، تهیه کننده و کارگردان آمریکایی است. او موفق به کسب ۳ جایزه ی اسکار و همچنین ۱۲ نامزدی در این مراسم شده است. جک نیکلسون در ۲۲ آپریل ۱۹۳۷ در شهر نپتون، ایالت نیوجرسی آمریکا به دنیا آمد. او در نزد مادربزرگ خود بزرگ شد و مادر واقعی اش جون فرانسس نیکلسون می باشد. پدر واقعی او دونالد فورسیلو نام دارد که فردی ایتالیایی-آمریکایی است. پدر احتمالی او نیز ادی کینگ یک بیزنس من لتونیایی می باشد. نژاد مادر جک ایرلندی، انگلیسی، آلمانی، اسکاتلندی و ولزی است.

اولین حضور جک در فیلم های سینمایی به سال ۱۹۵۸ و فیلم The Cry Baby Killer 1958 برمی گردد. او سالهای زیادی در فیلم ها و سریال های تلویزیونی به عنوان بازیگر مهمان حضور داشت که از جمله آنها می توان به حضورش در فیلم های راجر کورمان و به ویژه فیلم The Little Shop of Horrors 1960 اشاره کرد.

اولین کارگردانی او در فیلم Drive, He Said 1971 بود. اما قبل از این کارگردانی، جک در فیلم های The Trip 1967 و Head 1968 به عنوان فیلم نامه نویس حضور داشت. او از اواخر دهه ی ۶۰ میلادی تا اواسط دهه ی ۷۰ در فیلم هایی چون Easy Rider  ۱۹۶۹ و Five Easy Pieces 1970 و Chinatown 1974 و فیلم One Flew Over the Cuckoo’s Nest 1975 حضور داشت و بخاطر بازی در فیلم One Flew Over برنده ی جایزه ی اسکار بهترین بازیگر مرد شد.

او در دهه ی ۸۰ میلادی در فیلم هایی چون The Shining 1980 و Terms of Endearment 1983 و Prizzi’s Honor 1985 و The Witches of Eastwick 1987 و Batman 1989 (در نقش جوکر و به کارگردانی تیم بورتون) حضور داشت که بخاطر فیلم Terms of Endearment دومین جایزه ی اسکار خود را به دست آورد. از جمله فیلم های او در دهه ی ۹۰ می توان به A Few Good Men 1992 و Mars Attacks! 1996 اشاره کرد.

یکی از نقش ها مهم او بازی شخصیت ملوین یودل در فیلم As Good as It Gets 1997 بود که او را صاحب سومین جایزه ی اسکار خود کرد. علاوه بر سه جایزه ی اسکار جک توانسته است برنده ی ۷ جایزه ی گلدن گلوب شود که این آمار از او بازیگر بزرگی ساخته است. او ۵ فرزند به نام های جنیفر نیکلسون از ازدواجش با ساندرا نایت، کالب جیمز گادرد از ازدواجش با سوزان آنسپک، هانی هالمن از ازدواجش با وینی هالمن و لورین نیکلسون و ری نیکلسون حاصل ازدواج او با ربکا بروسارد، می باشد.

آثار برگزیده:

  • فیلم سینمایی The Shining 1980 در نقش تورنس
  • فیلم سینمایی The Departed 2006 در نقش فرانک کاستلو
  • فیلم سینمایی As Good as It Gets 1997 در نقش ملوین یودل
  • فیلم سینمایی Chinatown 1974 در نقش جی جی جیتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *