بیاتومگ – حضور سفینه های مرموزی بر روی سطح زمین باعث توقف فعالیت های روزمره ی انسان ها می شود. دکتر لوئیس بنکس (امی آدامز)، یک متخصص زبان شناسی و یان دانلی (جرمی رنر)، یک ریاضی دان، توسط یکی از افسران ارتش آمریکا (فورست ویتکر) به خدمت گرفته می شوند تا به سفینه ای که در مونتانا فرود آمده است، نزدیک شوند، به این امید که اولا، بتوانند راهی برای ارتباط به بیگانگان پیدا کنند و دوما، دلیل حضور آنها بر روی زمین را متوجه شوند.

ارتباط با این بازدید کنندگان بیگانه برای دکتر بنکس ساده تر است. آنها در این ارتباط متوجه می شوند که بیگانگان زبان نوشتاری مخصوص به خود را دارا هستند، اما این زبان پیچیده تر از این حرف هاست که برای انسنا ها قابل استفاده باشد. با افزایش خطر جنگ بین این موجودات و انسان ها، لوئیس خودش را در در آستانه ی یک موفقیت بزرگ می بیند، این موفقیت او می تواند پیامدهای عمیق هم بر روی بیگانگان و هم در زندگی شخصی خودش داشته باشد.

Arrival
Arrival

کارگردان فیلم  Arrival (ورود) دنیس ویلنو سعی داشته است تا یک کاراکتر دراماتیک را در روندی هیجان انگیز وارد کند. (که یاد آور کار او در فیلم Prisoners است.) نتیجه ی نهایی یک کار خوب دیگر در حرفه ی فیلم سازی ویلنو و یک داستان تازه و جذاب در ژانر فیلم های علمی/تخیلی است و او در این زمینه نسبت به خیلی از فیلم های دیگر عملکرد بهتری داشته است.

فیلم نامه Arrival توسط اریک هیزر (فیلم نامه نویس Lights Out) و بر اساس داستان کوتاه “Story of Your Life” اثر تد شیاگ (سال ۱۹۹۸) نوشته شده است. این فیلم اقتباس موفقی از مسائل پیچیده ای است که شیانگ در داستانش استفاده کرده است و اریک به خوبی توانسته است داستان را به یک فیلم نامه ی عالی تبدیل کند. در حالی که داستان اصلی شیانگ ار روش های نوشتاری متفاوتی در مورد زمان و جابجایی های زمانی و تاثیرگذاری آنها استفاده کرده است، فیلم سعی داشته است تا یک داستان یک پارچه بین زمان حاضر، صحنه هایی که در ذهن و رویای دکتر بنکس اتفاق می افتد و تلاش او برای برقراری ارتباط با بیگانگان، بیان کند. فیلم همچنین در تلاش برای درگیر کردن ذهن مخاطبان و پاسخ به سوالات آنها در طول تماشای آن می باشد.

Arrival
Arrival

علاوه بر بخش داستان در فیلم Arrival از صداها و تصاویر بسیار دقیق و جذابی استفاده شده است. تصویربرداری فیلم بر عهده ی برادفورد یانگ (فیلم بردار Selma) می باشد، او سعی کره است با تصاویر مختلف و حرکات متفاوت دوربین در صحنه های مختلف حس جذابی را به مخاطبان القا کند. موسیقی فیلم مثل فیلم درام/هیجان انگیزِ ویلنو، Sicario است، جوهان جوهانسون، آهنگساز ورود، یک حس تازه و همسو با محیط  فیلم ایجاد کرده است. او همچنین یک تغییر عالی نسبت به فیلم های قدیمی روی صدای بیگانگان فیلم انجام داده است.

فیلم Arrival  در تلاش بوده است تا یک تعادل در بین موضوعات احساسی و علمی-تخیلی ایجاد کند. اتفاقی که در فیلم هایی مثل Close Encounters of the Third Kind استیون اسپیلبرگ و فیلم ادیسه ی فضاییِ استنلی کوبریک اتفاق افتاد، البته تا به حال در بسیاری از فیلم های علمی-تخیلی از سبک فیلم سازی اسپیلبرگ و کوبریک استفاده شده است. ضمن اینکه خود استیون اسپیلبرگ سعی داشت در فیلم A.I. Artificial Intelligence سبک خود و کوبریک را ادغام کند، در فیلمِ ورود (Arrival) مسائل درام تاثیرگذاری کمتری نسبت موضوعات علمی-تخیلی آن دارد.

Arrival
Arrival

تجربه های کاراکتر امی آدامز (دکتر لوئیس بنکس) از برخی مسائل روتین فیلم بسیار جالب تر است و با حضور او فیلم دنیس ویلنو به یک عنوان عالی در میان فیلم های درام/علمی-تخیلی بدل شده است. عملکرد امی در فیلم بسیار برجسته است او نقش لوئیس را بازی می کند که شخصیتی پرشور، جستجوگر، مهربان و البته تنها است.

جرمی رنر که یکی از بازیگران برجسته ی فیلم انتقام جویان است، در این فیلم نیز در نقش یان دانلی که یک شخصیت علمی است، با تمرکز و اعتماد به نفس خوبی ظاهر شده است. فورست ویتکر در نقش کلونل وبر در اینجا بیشتر از یک بازیگر مکمل محسوب می شود. این بازیگر برنده ی جایزه ی اسکار با کاراکتر خشک خود به خوبی کنار آمده است و شخصی به نظر می رسد که سالها تجربه را سپری کرده است. بازیگران خوب دیگری نیز در فیلم حصور دارند که از جمله ی آنها می توان به مایکل استالبرگ و تزی ما اشاره کرد.

Arrival
Arrival

فیلم Arrival (ورود) یک داستان هوشمندانه با جلوه های عالی از برخورد بین انسان ها و بیگانگان را بیان می کند و برای ارتباط برقرار کردن با آن باید بیشتر از مغز خود، تا قلبتان استفاده کنید. این فیلم همچنین یک ترکیب عالی از مسائل علمی-تخیلی و عاطفی را ایجاد کرده است و در این زمینه یک نمونه ی مثال زدنی محسوب می شود. Arrival یکی از بهترین فیلم های علمی-تخیلی تولید شده، محسوب می شود و بخاطر این کار باید از دنیس ویلنو و فیلمش قدردانی شود.

دانلود فیلم Arrival (ورود)

 • فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

  نقد فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

  در این فیلم جدید درام و روانشناختی پر از دیالوگ اصغر فرهادی، بازیگران سطح جدیدی از توان خو…
 • فیلم IT (آن چیز)

  نقد فیلم IT (آن چیز)

   بیاتومگ – فیلم IT (آن چیز) که بر اساس رمان پرفروشی به همین نام نوشته استیون کینگ و …
 • نقد فیلم Dunkirk (دانکرک)

  بیاتومگ – با نقد فیلم Dunkirk (دانکرک) همراه باشید. بین ۲۶ می تا ۴ ژوئن سال ۱۹۴۰، سر…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *