بیاتومگ دزموند تی.داس (اندرو گارفیلد) در لینچبرگِ ویرجینیا در خانواده ای کارگر و مسیجی بزرگ شده است. پدر او تام داس (هوگو ویوینگ) یک سرباز جنگ جهانی اول بوده است که با نبردها و آسیب های مختلفی که در طی آنها دیده، تجربیات زیادی کسب کرده است. به عنوان یک مرد جوان دزموند در تلاش است تا با یک پرستار به نام دوروتی شات (ترزا پالمر) ارتباط برقرار کند، اما او مجبور است برای خدمت به کشور خود همراه با ارتش آمریکا وارد جنگ جهانی دوم شود. اگرچه دزموند برای خدمت به عنوان یک پزشک وارد جنگ شده است، اما او تمایل زیادی برای استفاده از اسلحه ندارد و این کار دزموند باعث بوجود آمدن اختلاف بین او و هم رزمانش می شود.

Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) - اندرو گارفیلد (دزموند تی.داس)
Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) – اندرو گارفیلد (دزموند تی.داس)

با وجود تلاش های مافوق دزموند، گروهبان هاول (وینس وان) و کاپیتان گلوور (سم وورتینگتون) برای همراه کردن او با برنامه های خودشان، دزموند از اعتقادات شخصی خود کوتاه نمی آید و مسئولان اردوگاه به او اجازه می دهند تا به بخش جنگ بدون سلاح ملحق شود. دزموند و گردان خود به جزیره ی اوکیناوا فرستاده می شوند، جایی که آنها انجام ماموریت غیر ممکنی در عملیاتی به نام Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) را برعهده دارند.

بعد از یک دهه دوری از کارگردانی، برنده ی دو جایزه ی اسکار مل گیبسون دوباره به پشت دوربین برگشت و بازهم خود را به عنوان یک فیلم ساز ماهر در فیلم ستیغ اره ای (بر اساس داستان واقعی) ثابت کرد. از آنجایی که گیبسون قبلا در فیلم های Apocalypto و The Passion of the Christ به عنوان کارگردان حضور داشته است، سعی کرده تا قبل از اینکه ماجراهای دیگر فیلم در نیمه ی دوم آن شروع شود، زمینه ی مذهبی تاثیر گذاری در نیمه ی اول فیلم ایجاد کند که هر دو به یک اندازه تاثیر گذار هستند. البته زمینه دراماتیکی که در نیمه ی اول فیلم وجود دارد نسبت به خشونت هایی که بخش دوم آن را فراگرفته است از داستان روایتی کمتری در  فیلم جنگی مل گیبسون برخوردار است.

Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) - وینس وان (گروهبان هاول)
Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) – وینس وان (گروهبان هاول)

گیبسون با همکاری فیلم نامه نویسانی چون اندرو نایت (فیلم نامه نویس The Water Diviner) و رابرت شنکان (All the Way) یک داستان واقعی و تاثیر گذار از دزموند تی.داس با زمینه های موثر مذهبی را شکل داده اند. در طرف دیگر فیلم شاهد نبرد ارتش آمریکا در طی جنگ جهانی هستیم که سایه سنگینی بر بخش اول فیلم می اندازد. عملکرد خوب بازیگران و کارگردانی مل گیبسون باعث شده است تا موضوعات کلیشه ای مثل رابطه ی عاشقانه بین دزموند و دوروتی در اوایل فیلم و صحنه های نبرد و اردوگاه در ادامه ی فیلم تاثیر منفی زیادی در ستیغ اره ای نداشته باشد.

در فیلم سعی شده است تا از طراحی و اجرای میدان های جنگ و خشونت های جنگی به بهترین نحو استفاده شود تا تاثیر گذاری مثبتی روی مخاطبان داشته باشد. اتفاقی که بعد از فیلم نجات سرباز رایان در اکثر فیلم هایی با محتوای جنگ جهانی تولید می شوند، رخ می دهد. گیبسون و فیلم بردار ستیغ اره ای، سایمون داگن (فیلم بردار The Great Gatsby و Warcraft) سعی کرده اند تا صحنه های اکشن فیلم را با دقت و ظرافت زیادی فیلم برداری کنند و با ویرایش و آماده سازی صحنه های مختلف عملکرد برجسته ای نسبت به بعضی از تولیدات دیگر هالیوود داشته اند. صحنه هایی مثل زمین های خشک و پر از جسد و تونل های زیرزمینی که هر لحطه ممکن است دشمن در آن پنهان شده باشد، از موارد قابل توجه فیلم هستند و اگر کسی احساس می کند که گیبسون در این صحنه ها اشتباه کرده است، مشکل بخاطر بازسازی نادرست فیلم از چهره ی جنگ می باشد.

Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) - ترزا پالمر و اندرو گارفیلد
Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) – ترزا پالمر و اندرو گارفیلد

فیلم ستیغ اره ای به خوبی رابطه ی بین دزموند و مافوقانش، هوگو ویوینگ، وینس وان و سم وورتینگون را نشاند داده است و هر کدام از این بازیگران در نقش خود به عنوان بازیگر مکمل اجرای خوبی داشته اند. اعضای مختلف گردان دزموند نیز شخصیت های متنوعی داشته اند که از جمله ی آنها می توان به لوک بریسی در نقش اسمیتی اشاره کرد. یکی دیگر از بازیگران مکمل فیلم ترزا پالمر می باشد، او نیز در نقش خود (دوروتی شات) به عنوان شخصیت مورد علاقه ی دزموند، جذاب و رضایت بخش ظاهر شده است.

دزموند بدون شک بهترین بازیگر فیلم است. اندرو گارفیلد با استفاده از هوش، عشق و جذابیت خود باعث شد تا این کاراکتر بسیار عالی، لذت بخش و البته رضایت بخش به نظر برسد. اغلب طرفداران اندرو گارفیلد او را بخاطر بازی نقش پیتر پارکر در دو فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز به یاد می آورند، اما او در فیلم ستیغ اره ای در یک نقش بسیار متفاوت ظاهر شد و نشان داد که می تواند به درستی از پس اینگونه تغییرات ساختاری برآید (او در فیلم Silence مارتین اسکورسی نیز بازی نقش متفاوتی را بر عهده داشته است).

Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) - لوک بریسی و اندرو گارفیلد
Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) – لوک بریسی و اندرو گارفیلد

فیلم Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) به عنوان یک فیلم مطرح در مورد رخداد های جنگ جهانی ساخته شد، اما خشونت های این فیلم بسیار زیاد است که اگر گیبسون آنها را کنترل نمی کرد، بدون شک این فیلم با یک شکست بزرگ روبرو می شد. مطمئنا کسانی که از قبل نیز به فیلم سازی مل گیبسون و موضوعات مذهبی و جنگ جهانی دوم علاقه نداشتند، تمایلی به فیلم ستیغ اره ای نیز نخواهند داشت، اما کسانی که یک دهه منتظر فیلم بعدی مل گیبسون بوده اند از این فیلم استقبال خواهند کرد.

دانلود فیلم Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای)

 • فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

  نقد فیلم Everybody Knows (همه می‎دانند)

  در این فیلم جدید درام و روانشناختی پر از دیالوگ اصغر فرهادی، بازیگران سطح جدیدی از توان خو…
 • فیلم IT (آن چیز)

  نقد فیلم IT (آن چیز)

   بیاتومگ – فیلم IT (آن چیز) که بر اساس رمان پرفروشی به همین نام نوشته استیون کینگ و …
 • نقد فیلم Dunkirk (دانکرک)

  بیاتومگ – با نقد فیلم Dunkirk (دانکرک) همراه باشید. بین ۲۶ می تا ۴ ژوئن سال ۱۹۴۰، سر…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *