بیاتومگ – شیرون کودکی است که در میامی در حال بزرگ شدن می باشد و بخاطر درونگرا بودن، اکثر هم سن و سالانش درک درستی از او ندارند. به طوری اتفاقی و از روی شانس او با جوانی به نام خوان (مارشلا علی) برخورد می کند، یک فروشنده ی مواد مخدر و کسی که سعی دارد تا حامی این پسر جوان باشد، در غیاب پدرش، شیرون با مادر خود پائولا (نائومی هریس) زندگی می کند و به همراه او برای ادامه ی زندگی تلاش می کند. با گذشت زمان شیرون بزرگ می شود، ولی هنوز دانش آموزان دیگر سعی در آزار و اذیت او دارند و شیرون می کوشد تا هویت جدیدی برای خود بسازد.

چند سال بعد از بالغ شدن، شیرون در آتلانتا زندگی می کند، او به یک قاچاقچی مواد مخدر تبدیل شده است و بخاطر شهرتش لقب سیاه (Black) را برای خود انتخاب کرده است. با این حال زمانی که او با یکی از دوستان کودکی خود به نام کوین (آندره هلند) ملاقات می کند، دوست دارد از این فرصت استفاده کند و به آرزوی قدیمی اش که یک زندگی واقعی است، دست یابد.

Moonlight (مهتاب) - الکس هیبرت
Moonlight (مهتاب) – الکس هیبرت

بری جنکینز بعد از ۸ سال دوری از کارگردانی فیلم بلند با فیلم Moonlight (مهتاب) دوباره در سینما ظاهر شد، فیلم قبلی او Medicine for Melancholy بود که در سال ۲۰۰۸ اکران شد و جنکینز در این فاصله بیشتر در فیلم های کوتاه حضور داشته است، اما در عوض با فیلم جدید خود تجربه ی چند ساله اش را به رخ کشید و فیلم مهتاب را به یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۶ از دیدگاه منتقدان بدل کرد و باید از او بخاطر هنر کارگردانی اش تقدیر شود.

فیلم مهتاب که بر اساس یکی از نمایش های تارل آلوین مک کرانی نوشته شده است، به سه دوره زمانی و سه کاراکتر می پردازد، کوچک (Little) با بازی الکس هیبرت، شیرون (Chiron) با بازی اشتون سندرز و سیاه (Black) با بازی ترونت رودز که هر کدام لقب های شیرون در دوره های مختلف زندگی اش می باشند. با جمع شدن این شخصیت ها در کنار یکدیگر یک روایت مناسب از زندگی شیرون شکل می گیرد و تمام حوادث مهم زندگی او را به خوبی نشان می دهد و جنکینز نیز در فیلم رویکردی داشته که سعی کرده است بجای پر کردن برخی فضاهای فیلم با یک داستان سنگین مخاطبان خود را درگیر فیلم کند تا آنها نیز خود را جزئی از داستان بدانند.

Moonlight (مهتاب) – مارشلا علی و الکس هیبرت

سه بازیگر مختلف در فیلم مهتاب نقش شیرون را بازی کرده اند، الکس هیبرت در نقش کوچک (Little) کودکی شیرون، ترونت رودز در نقش سیاه (Black) بزرگسالی شیرون و اشتون سندرز در نقش شیرون (Chiron) نوجوانی او که اجرای این سه نفر کمک بیشتری به ایجاد یک مفهوم مناسب و کامل از زندگی شیرون دارد. همین مسئله باعث می شود تا داستان فیلم یکپارچه باشد و کاراکتر فیلم زندگی خود را به آرامی از کودکی به نوجوانی و از نوجوانی به جوانی سپری کند. داستان فیلم همچنین اجازه می دهد تا به دو موضوع مهم پرداخته شود، یکی هویت مردانه و دیگری کاستی هایی که در تعاریف سنتی آن وجود دارد که هر دوی آنها مسائل اجتماعی هستند.

فیلم مهتاب زندگی شیرون را در محیطی زیبا و شاعرانه به تصویر می کشد، صحنه هایی که بسیار قابل توجه هستند و باعث پر احساس بودن فیلم و به اصطلاح زنده بودن آن می شوند که این مسئله مدیون فیلمبرداری عالی جیمز لکستون (تصویر بردار Camp X-Ray) می باشد که سعی داشته است شور و هیجان فیلم را با استفاده از صحنه های بسته، کلوزآپ های هنرمندانه به نمایش بگذارد. موسیقی متن فیلم نیز که توسط نیکولای بریتل (آهنگساز Free State of Jones) ساخته شده است کمک زیادی به فضای فیلم و یکپارچه شدن آن داشته است و از او نیز بخاطر زحماتش باید قدردانی شود.

Moonlight (مهتاب) - ترونت رودز و آندره هلند
Moonlight (مهتاب) – ترونت رودز و آندره هلند

بازیگران مکمل فیلم نیز در نقش های خود حضور برجسته ای داشته اند. مارشلا علی که در فیلم مهتاب و سریال لوک کیج حضور داشت، سال موفقی را پشت سر گذاشت، آندره هلند نیز حضور پر شور و موثری در فیلم داشت. نائومی هریس نیز در نقش مادر شیرون که به کراک معتاد است، عملکرد قابل قبولی داشته است و از جمله بازیگران دیگر می توان به جانل مانه دوست دختر خوان، ترزا اشاره کرد که حضورش در فیلم قانع کننده بوده و در طول چند صحنه برخوردهایی مناسبی با شیرون داشته است.

موضوع غنی و روایت عالی و کارگردانی هنرمندانه بری جنکیز باعث شده است تا Moonlight (مهتاب) به یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۶ بدل شود و اگرچه جنکینز ۸ سال از کارگردانی فیلم های بلند به دور بوده است، اما مطمئنا این فیلم جایگاه ویژه و اعتبار بالایی در حرفه ی او دارد. ممکن است فیلم او مخاطبان زیادی نداشته باشد، اما جنکینز و فیلم مهتاب لایق کسب جوایزی در خور خود هستند و می توان از آن به عنوان فیلمی که ارزش دیدن را دارد، یاد کرد.

دانلود فیلم Moonlight (مهتاب)

 • فیلم Deadpool 2 (ددپول 2)

  نقد فیلم Deadpool 2 (ددپول ۲)

  فیلم Deadpool 2 (ددپول 2) بسیار بلندپروازانه‌تر از فیلم اول است و اکشن، طنز و کلا طرح نهای…
 • تای شرایدن - فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)

  نقد فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)

  فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)، یک اثر هنری تاثیرگذار از فن نمایش فنی است و…
 • فیلم Rampage (رمپیج)

  نقد فیلم Rampage (رمپیج)

  فیلم Rampage (رمپیج)، اکشن، کمدی و عواطف و همچنین موفقیت‎های عظیم راک در گیشه را با یکدیگر…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *