بیاتومگ

نام کامل: کیانو چارلز ریوز (Keanu Charles Reeves)

تولد: ۱۹۶۴، لبنان

لقب: The Wall و The One

کیانو ریوز که نام او در هاوایی به معنی نسیم خنک کوهستانی می باشد در تاریخ ۲ سپتامبر ۱۹۶۴ در بیروت لبنان به دنیا آمده است. او فرزند پاتریشیا تیلور و ساموئل نولین ریوز می باشد. پدر کیانو در هاوایی به دنیا آمد است و اصالتی بریتانیایی، پرتقالی، هاوایی و چینی دارد و مادر او اصالتا انگلیسی می باشد. بعد از اینکه والدینش از هم جدا شدند، کیانو به همراه مادر و خواهر کوچکترش کیم ابتدا به نیویورک سیتی و بعد از آن به تورنتو نقل مکان کردند. ناپدری ریوز پاول ارون بود و مادر او یک سال بعد از آشنایی با پاول از او جدا شد و با روبرت میلر ازدواج کرد. کیانو در این مدت هیچ وقت با پدر واقعی اش ارتباط نداشت. او در دبیرستان علاقه ی زیادی به هاکی روی یخ داشت و بخاطر همین او را با لقب The Wall (دیوار) صدا می زدند. ریوز بعد از مدتی مدرسه اش را رها کرد تا به دنبال بازیگری برود.

در شروع بازیگر ریوز در نقش مکمل در فیلم Youngblood 1986 حضور پیدا کرد، فیلمی که در کانادا تولید شد. او در همین سال و بازی در فیلم River’s Edge مورد توجه منتقدان قرار گرفت و دو سال بعد بخاطر فیلم Dangerous Liaisons به کارگردانی استیون فریرز نامزد جایزه ی اسکار بهترین بازیگر مکمل شد.

اولین موفقیت محبوب کیانو ریوز بازی نقش تد لوگان در فیلم Bill & Ted’s Excellent Adventure 1989 بود. او با این فیلم خود را به خوبی به مخاطبان نشان داد و به محبوبیت دست یافت. او در همین سال در فیلم کمدی Parenthood به کارگردانی ران هاوارد و سال بعد نیز در فیلم I Love You to Death به کارگردانی لورنس کاسدان حضور پیدا کرد. او در طی چند سال بعد نیز در فیلم های My Own Private Idaho 1991، Bram Stoker’s Dracula 1992 و Much Ado About Nothing 1993 بازی کرد.

در سال ۱۹۹۴ ریوز با فیلم Speed اولین فیلم پرهزینه ی خود را تجربه کرد و بعد از آن نیز در فیلم های موفقی نقش داشت که از جمله ی آنها می توان به Feeling Minnesota 1996، The Last Time I Committed Suicide 1997 و The Devil’s Advocate 1997 اشاره کرد. بعد از فیلم ها بالاخره نوبت به سال ۱۹۹۹ و فیلم ماتریکس رسید که یکی از فیلم های محبوب ریوز می باشد. او در سال ۲۰۰۰ در فیلم های کوچکی چون The Replacements، The Watcher و The Gift و سال بعد در Sweet November و Hardball بازی کرد، اما ۲ سال بعد یعنی در ۲۰۰۳ نوبت حضور مجدد کیانو در یک فیلم بزرگ بود، دو نسخه بعدی ماتریکس (The Matrix Reloaded و The Matrix Revolutions) که هر دو در همین سال اکران شدند.

کیانو ریوز بعد از سه گانه ی ماتریکس نیز در فیلم هایی حضور داشت که از جمله ی آنها می توان Something’s Gotta Give 2003، The Lake House 2006، Street Kings 2008، Constantine 2005، A Scanner Darkly 2006، The Day the Earth Stood Still 2008، The Private Lives of Pippa Lee 2009 و Henry’s Crime 2010 را نام برد، اما دو فیلم کیانو ریوز هستند که جایگاه ویژه ای در بین طرفداران او دارند، دو قسمت فیلم سینمایی John Wick (جان ویک) که قسمت اول آن در سال ۲۰۱۴ اکران شد و بازخورد بسیار خوبی داشت و قسمت جدید آن نیز به تازگی (۲۳ بهمن ۱۳۹۵) اکران شده است و همانطور که انتظار می رفت این قسمت نیز عنوان موفقی می باشد.

آثار برگزیده:

  • فیلم The Matrix 1999 در نقش نئو
  • فیلم John Wick 2014 در نقش جان ویک
  • فیلم Speed 1994 در نقش جک تراون
  • فیلم The Devil’s Advocate 1997 در نقش کوین لوماکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *