بیاتومگ جیمی کیمل میزبان ۸۹ مین دوره مراسم اسکار یا به عبارتی اسکار ۲۰۱۷ بود که در آن اتفافات جالب و بزرگی رخ داد. از سخنرانی های سیاسی گرفته تا لحظات مهم، همه باعث افزایش جذابیت اسکار شدند. همانطور که از قبل مشخص شده بود فیلم La La Land (لا لا لند) ۱۴ نامزد از جمله در بخش های بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین کارگردان و … را به خود اختصاص داده بود، اما لا لا لند در بخش های مختلف تنها نبود و باید با فیلم هایی چون Fences (حصارها)، Manchester by the Sea (منچستر کنار دریا) و Moonlight (مهتاب) رقابت می کرد و سوال اساسی که قبل از مراسم به وجود آمده بود، این است که آیا لا لا لند برنده ی عناوینی خواهد بود که به بازنده ای بزرگ بدل می شود؟

حال نیز لیستی کامل از بزرگترین و جالب ترین اتفاقات مراسم اسکار ۲۰۱۷ تهیه شده است؛ با ما همراه باشید تا به بررسی این حوادث بپردازیم.

۱۵ – شوخی های جیمی کیمل و مت دیمون با یکدیگر

مت دیمون - فیلم دیوار بزرگ
مت دیمون – فیلم دیوار بزرگ

در سخنرانی افتتاحیه، جیمی کیمل مردم را به پر کردن شکاف سیاسی دعوت کرد. او بعد از آن در طول مراسم همواره شوخی های مختلفی را با مت دیمون انجام می داد، کاری که در چند وقت گذشته هر دوی آنها درگیرش بوده اند، اگر چه کیمل هرگز با صراحت در مورد اختلافاتش با دیمون صحبت نکرده است، اما به نظر می رسد منشا این تفاوت ها و رفتارها به سال ۲۰۰۸ و اتفاقات رخ داده بین او، مت دیمون و سارا سیلورمن (دوست دختر سابق جیمی کیمل) بر می گردد.

کیمل در مراسم در اشاره به مت دیمون گفت که او نقش اصلی فیلم منچستر در کنار دریا را رها کرده است تا در یک فیلم چینی مو دم اسبی (فیلم دیوار بزرگ) حضور داشته باشد. کیمل به مسخره کردن دیمون ادامه داد و دو ساعت بعد نیز فیلم We Bought a Zoo که مت دیمون در آن بازی کرده است را به سخره گرفت.

۱۴ – صحبت های عالی ماهرشلا علی

مارشلا علی – فیلم مهتاب

وقتی که علی برنده ی جایزه اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد شد، شروع به تشکر از معلم ها و استادهای خود کرد. او گفت که بازیگری در مورد خود شخص بازیگر نیست بلکه در مورد کاراکتری است که فرد درگیر آن می شود. او برنده ی جایزه های بَفتا، گلدن گلوب و SAG شده است و مطمئنا آینده ی درخشانی در انتظار این بازیگر سیاهپوستِ مسلمان می باشد. او بخاطر بازی در سریال House of Cards و Luke Cage و فیلم Hidden Figures و نقش خوان (یک مواد فروش) در فیلم Moonlight (مهتاب) شناخته می شود. علی در انتها نیز از تیم فیلم سازی، همسر و دختر ۴ روزه اش قدردانی کرد.

۱۳ – معرفی کاترین جانسون توسط بازیگران فیلم Hidden Figures (چهره های مخفی) به عنوان یک اسطوره زندگی واقعی

فیلم Hidden Figures (چهره های مخفی)
فیلم Hidden Figures (چهره های مخفی)

سه بازیگر فیلم چهره های مخفی، تراجی پی. هنسون، جنل مانه و اکتویا اسپنسر قبل از معرفی O.J.: Made in America به عنوان بهترین مستند، از کاترین جانسون برای حضور در روی صحنه دعوت کردند. این ریاضی دان برجسته یکی از افرادی است که نقش مهمی در حضور اولین انسان بر روی ماه داشته و زندگی واقعی او اساسی برای فیلم چهره های مخفی بوده است که بازی شخصیت جانسون در فیلم به عهده ی پی.هنسون بوده است. جانسون بخاطر جنسیت و نژادش در ناسا نادیده گرفته شد و چهره های مخفی سعی در نشان دادن دوباره ی این زن بزرگ داشت. جانسون ۹۸ ساله با ولیچر به روی صحنه رفت و بعد از تشکر سریع از همه با تشویق ایستاده ی جمعیت مواجه شد.

فیلم چهره های مخفی نامزد سه اسکار، بهترین بازیگر ممکل زن (اوکتاویا اسپنسر)، بهترین فیلمنامه ی اقتباسی و بهترین فیلم بوده است.

۱۲ – اجرای لین-مانوئل میراندا و آلی کراوالو برای انیمیشن Moana (موانا)

انیمیشن Moana (موانا)

راک (دواین جانسون) با یک کت شلوار آبی مخمل به معرفی لین-مانوئل میراندا و آلی کراوالو برای اجرای آهنگ “How Far I’ll Go” پرداخت که این آهنگ نامزد بهترین آهنگ اسکار برای انیمیشن موآنا بوده است. راک در انیمشین نقش مائویی را بازی کرده و به شوخی در مورد اینکه قبل از نوشتن آهنگ توسط میراندا، می خواسته است آن را اجرا کند، پرداخت. کراوالوی ۱۶ ساله در لباسی زیبا به همراه گروهی از رقاصان روی صحنه ظاهر شد و به عنوان یک ستاره خود را نشان داد، حتی زمانی که تصادفا یکی از رقاص ها با پرچمش به او ضربه زد، کراوالو تمرکز خود را از دست نداد و اجرای خود را به خوبی به پایان رساند.

آلی استعداد خود را به خوبی نشان داد و احتمالا در آینده نامزد و حتی برنده ی اسکار شود.

۱۱ – جمعیت گرسنه

جیمی کیمل

جیمی کیمل دو برخود و صحبت جالب در مراسم داشت. ابتدا به جمعیت اشاره کرد که برای آنها شیرینی و شراب بیاورند و بعد از آن نیز به آنها قول دونات و کلوچه داد. به نظر می رسید که این مراسم طولانی باعث گرسنه شدن جمعیت شده باشد و کیمل نیز از این مسئله در جهت اجرای بهتر و جذاب تر خود استفاده کرد.

۱۰ – ویولا دیویس

ویولا دیویس – فیلم حصارها

جای تعجب نبود که ویولا دیویس برنده ی جایزه ی اسکار بهترین بازیگر مکمل زن شود. عملکرد او در فیلم Fences (حصارها) بسیار عالی بود و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و باعث سومین نامزدی او در اسکار شد. او همچنین در فیلم خودش به جای نقش اصلی، نقش مکمل را انتخاب کرده بود. دیویس در جلوی جمعیت گریه می کرد و بعد از آن گفت:

“من از آکادمی تشکر می کنم. فقط یک مکان وجود دارد که در آن افراد با پتانسیلی در کنار هم جمع شده اند و آن جا نیز قبرستان می باشد. مردم همیشه از من می پرسند که دوست داری چه داستانی را باز گو کنی؟ من نیز می گویم داستان نبش قبر آن افراد، باید قبر آن افراد را شکافت و از آنها در مورد رویاهایشان، ماجراهایشان و عشق ها و شکست های آنها سوال کرد. من بازیگر شده ام – و بخاطر این مسئله از خداوند متشکرم – چون این کار تنها شغلی است که ما با آن زندگی می کنیم.”

تمام صحبت ها دیویس الهام بخش بودند و او بعد از این نیز از خانواده ی خود، تیم تهیه و تولید فیلم، بازیگران آن و به ویژه دنزل واشنگتن تشکر کرد.

۹ – اعتراضات اصغر فرهادی به تحریم های مسافرتی

اصغر فرهادی

اصغر فرهادی با وجود اینکه به خاطر فیلم The Salesman (فروشنده) در بخش بهترین فیلم خارجی مراسم نامزد بود ولی در اسکار حضور نداشت. او در اعتراض به تحریم های آمریکا اشاره کرده بود که حتی اگر برایش معافیت از ممنوعیت سفر صادر شود باز هم به نشانه ی اعتراض در اسکار حضور نخواهد داشت. فرهادی قبلا نیز بخاطر فیلم A Separation (جدایی نادر از سیمین) موفق به کسب اسکار بهترین فیلم خارجی شده است و فروشنده دومین اسکار را برای او به ارمغان آورد.

انوشه انصاری جایزه ی فرهادی را دریافت کرد و بیانیه ای را نیز از طرف او خواند که متن آن بصورت زیر می باشد:

“من بسیار متاسفم که امشب در مراسم حضور ندارم. غیبت من در اسکار بخاطر احترام به کشورم و کشورهای دیگری است که توسط یک قانون غیر انسانی از سفر به آمریکا منع شده اند. مسئولان آمریکا این کار را جداسازی بین خودشان و دشمنانشان می دانند که توجیه فریب کارانه ای برای تجاوز و جنگ هایشان می باشد. جنگ هایی که خود مانع اجرای حقوق بشر می شود. فیلم سازان می توانند با دوربین خود به تمام مذاهب و جلوه های مشترک انسان ها بپردازند که این وجه مشترک بین ما و نوعی همدردی است که ما امروزه بیش از هر چیزی به آن نیاز داریم.”

در غیاب فرهادی، بیانیه ی او کاملا جسورانه بوده و تاثیرگذاری آن نیز بسیار بیشتر از جک های مسخره ای بوده است که جیمی کیمل در طول مراسم مطرح کرده است.

۸ – سورپرایز بزرگ تعدادی از طرفداران

جیمی کیمل

جیمی کیمل عده ای از طرفدارن را گول زد و در حالی که به آنها قول یک بازدید ساده را داده بود، آنها را به ردیف های جلوی مراسم برد. در حالی که این مسئله یک شوخی از طرف کیمل به نظر می رسید، اما جمعیت استقبال گرمی از این طرفداران داشتند. آنها به هوای ملاقات ساده ای با یک بازیگر بودند، اما به جای آن با رایان گازلینگ، اما استون، مریل استریپ، دنزل واشنگتن و ویولا دیویس ملاقات کردند. همچنین بعضی از آنها از نزدیک به ماهرشلا علی و جایزه اش برخورد داشتند و مطمئنا این یک روز رویایی برای آنها بوده است.

۷ – یادبود بزرگان

کری فیشر – دبی رینولدز

جنیفر انیستون در حال معرفی خودش بود، اما برای بخش یادبود این کار را متوقف کرد و اشاره ای به بیل پاکستون (بازیگر فیلم آپولو ۱۳) داشت که به تازگی فوت کرده است. این یاد بود ادامه داشت و در آن به چهره هایی شاخصی از جمله جین وایلدر (Willy Wonka & the Chocolate Factory و Young Frankenstein)، پرینس (Purple Rain)، جان هارت (Alien)، آنتون یلشین (Star Trek) و کنی بیکر (Star Wars) اشاره شد. در انتها نیز به دختر و مادری (دبی رینولدز و کری فیشر) پرداخته شد که با فاصله ی نه چندان زیاد فوت کردند. رینولدز بیشتر بخاطر بازی در فیلم Singing in the Rain و فیشر نیز بخاطر بازی در فیلم Star Wars شناخته می شوند.

۶ – چزل برنده ی بهترین کارگردان

La La Land (لا لا لند)

دیمین چزل بخاطر لا لا لند موفق به کسب اسکار شد و او در ۳۲ سالگی جوان ترین فردی لقب گرفت که برنده ی جایزه ی اسکار بهترین کارگردان شده است. این مرد جوان فارق التحصیل دانشگاه هاروارد در این دسته توانست بر مل گیبسون کارگردان فیلم Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای) و بری جنکینز (فیلم مهتاب) پیروز شد که خود جنکینز برنده ی اسکار بهترین فیلم نامه ی اقتباسی شد. چزل تشکر ویژه ای از آهنگساز و همکار خود جاستین هورویتز داشت که از کودکی دوست او بوده است. او همچنین از دوست دختر خود اولیویا همیلتون ک عشق زندگی اش می باشد، سپاس گذاری کرد.

چزل قبل از لا لا لند بخاطر کارگردانی فیلم Whiplash شناخته می شود که جایزه ی اسکار را برای جی.کی. سیمونز به ارمغان آورد. او همچنین به عنوان نویسنده در فیلم ۱۰Cloverfield Lane نقش داشته است. اگرچه چزل در دسته ی بهترین فیلم نامه غیر اقتباسی به منث لونرگان و فیلم منچستر کنار دریا باخت، اما در عنوان بهترین کارگردان موفق به شکست لونرگان شد.

۵ – کیسی افلک برنده جایزه ی بهترین بازیگر مرد و پیروزی بر دنزل واشنگتن

کیسی افلک – منچستر کنار دریا

پیش بینی برنده ی اسکار بهترین بازیگر مرد کار سختی بوده است. دنزل واشنگتن عملکرد بسیار عالی در فیلم حصارها داشت، حال دو اسکار قبلی او را نیز به این مسئله اضافه کنید که نتیجه ی آن احتمال برنده شدن او را افزایش می دهد، او همچنین برنده ی جایزه ی انجمن بازیگران شد و این در حالی است که کیسی افلک در گلدن گلوب بهترین بازیگر شناخته شد. خیلی ها نیز افلک را لایق برنده شدن اسکار می دانند، با این حال و با وجود اتهامات جنسی که به افلک وارد می شود، او موفق به کسب جایزه ی اسکار بهترین بازیگر مرد شد.

بعد از اعلام شدن برنده، افلک اشاره کرد که انتظار برنده شدن دنزل واشنگتن را داشته است و در یک جمله گفت:

“امیدوار بودم که حرف های با معنی و بهتری برای گفتن می داشتم.”

۴ – اما استون، برنده ی جایزه ی بهترین بازیگر زن

La La Land (لا لا لند) – اما استون

اما استون رقابت نزدیکی با مریل استرپ (۲۰ مین نامزدی او بخاطر فیلم Florence Foster Jenkins)، روث نگا (Loving)، ایزابل هوپر (Elle) و ناتالی پورتمن (Jackie) برای کسب عنوان بهترین بازیگر زن داشت. استون قبلا در بخش بهترین بازیگر مکمل زن نامزد بوده که این عنوان را به کیت بلانشت و فیلم Blue Jasmine واگذار کرد، اما امسال نوبت استون بود تا بخاطر فیلم لا لا لند بهترین بازیگر زن شناخته شود.

او از از دوستان و خانواده اش از جمله برادرش اسپنیر، همکارش رایان گازلینگ و کارگردان لا لا لند دیمین چزل تشکر کرد. همچنین بازی زیبای او در فیلم باعث شد تا لا لا لند نیز برنده ی عنوان بهترین فیلم شود.

۳ – اعلام لا لا لند به عنوان بهترین فیلم …!

La La Land (لا لا لند)

اعلام آخرین جایزه ی مراسم بر عهده ی فی داناوی و وارن بیتی بود. وارن بیتی نگاه عجیبی به پاکت کرد و معلوم نبود که او با این کار قصد ایجاد استرس در نامزدها را داشت یا خیر، در نهایت او کارت را به فی داناوی داد و لا لا لند به عنوان برنده اعلام شد. پیش بینی می شد که شاید لا لا لند برنده ی این عنوان شود، اما نباید فیلم مهتاب را نیز نادیده گرفت.

اعضای فیلم لا لا لند؛ دیمین چزل، اما استون، رایان گازلینگ همه بر روی صحنه در حال خوشحالی بودند، تهیه کننده فیلم جردن هورویتز به نمایندگی از همه به صحبت در مورد فیلم پرداخت. مطمئنا با این عنوان شب لا لا لند کامل می شد، اما یک شوک بزرگ در راه است.

۲ – اشتباه در اعلام برنده

La La Land (لا لا لند)
La La Land (لا لا لند)

به نظر می رسید که مراسم به خوبی تمام شود، اما بعد از اعلام شدن لا لا لند به عنوان بهترین فیلم، اتفاق دیگری رخ داد، سخنرانی کارگردان فیلم جوردن هورویتز قطع شد و او خودش در نقش مجری مهتاب را برنده بهترین فیلم اعلام کرد، جمعیت فکر می کردند که او در حال شوخی کردن می باشد، اما هورویتز اشاره کرد که این یک شوخی نیست و مهتاب برنده جایزه ی بهترین فیلم می باشد، بعد از آن نیز برگه را بالا گرفت تا دوربین ها نیز بتوانند برنده ی واقعی را ببینند.

وارن بیتی از این اشتباه خود عذرخواهی کرد و اشاره کرد که اشتباهی برگه ی مربوط به برنده شدن بهترین بازیگر زن که متعلق به اما استون و لا لا لند بوده را خوانده است و این اشتباه بزرگ یکی از ناامید کننده ترین صحنه های ۸۹ مین دوره ی مراسم اسکار را رقم زد.

۱ – مهتاب، برنده ی عنوان بهترین فیلم

Moonlight (مهتاب)

بازیگران و عوامل لا لا لند با سکوت صحنه را ترک کرده و جای خود را به بازیگران و عوامل مهتاب دادند. بری جنکینز از این اتفاق بسیار شوکه بود و بعد از آن اشاره کرد:

“بسیار واضح است که این اتفاق حتی در رویاهای من نیز رخ نمی داد، اما رویاها به جهنم، من با این فیلم موفق به انجام آن شدم.”

بازیگرانی چون جیدن پاینر، جرل جروم، آندره هلند، ماهرشلا علی، نائومی هریس، جنل مانه و نویسنده ی فیلم آلوین مک کرانی به جنکینز در صحنه اضافه شدند.

در حالی که مراسم اسکار به شوخی های بی مزه ی جیمی کیمل و اشتباه در اعلام برنده ی جایزه ی بهترین فیلم به پایان رسید، اما باز هم یک بار دیگر نشان داده شد که اسکار یکی از مهمترین مراسم های تاریخ می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *