بیاتومگ – پس از گذشت چندین هفته از طرح های سنگین، نالیدن های حل نشدنی و ترسیم های خونین، سریال Taboo (تابو) سرانجام با یک شگفتی محرک و البته ی خشونت همیشگی به پایان رسید، قسمت آخر سریال چنان به پایان رسید که تعریف های مشخص شده برای کاراکتر ها را معکوس کرد و در نهایت افراد رنگارنگ کاهش یافته آدم رذل در قرن ۱۹ را در راه کشتی رانی به دور از سواحل انگلیس هدایت کرد. هشتمین قسمت سریال تابو اوج نیرنگ ها و تماس های مخفی موجود انجام شده توسط جیمز دیلینی (تام هاردی) و همچنین دکتر دومبرتن (مایکل کلی) و سر استوارت استرنج (جاناتان پرایس) بود. و این در حالی است که تمام این طرح های توطئه و دسیسه از یک طرح ساده توسط تام هاردی حدود یک سال پیش شروع شده و نتیجه ی نهایی آن نیز توسط استیون نایت با کمکی از داستان سرایی سریال Peaky Blinders (پیکی بلایندرز) رقم خورده است.

همانند سریال Peaky Blinders (پیکی بلایندرز)، هدف نهایی استیون نایت در قسمت آخر این بوده است که به نوبه ای غیر شفاف بودن داستان و خواسته های مبهم کاراکتر ها را به یک پیروزی چشمگیر و برنامه ریزی شده برای قهرمان های ظاهری سریال تبدیل کند. مفهوم قهرمان در سریال تابو نسبت به دیگر سریال ها کمی سوال برانگیز است، نایت از این موضوع آگاه بوده و از آن به نفع برتری خودش و برای شکل دادن به داستان استفاده کرده است. اینکه امثالی مثل جیمز دیلینی می دانند که مسیر قهرمانی تیره و مبهم است یا کاملا آن را نادیده می گیرند، به آقای نایت آزادی عمل شگرفی برای آنچه که می تواند یا نمی تواند برای به اوج رساندن داستان انجام شود، ارائه می کند.

در دنیای سریالی در حال رشد استیون نایت، پایان ها به گونه ای درب را برای ادامه، به اندازه ی کافی باز می گذارند، اما لزوما بیننده را به آن طرف درب هل نمی دهند. سریال پیکی بلایندرز یک خوش نامی را برای پرش های دراماتیک زمانی بین بخش ها ایجاد کرده که ممکن است برای سریال تابو نیز سودمند باشد. کشتی رانی کردن زیر پرچم آمریکا، هر چند که دیلینی گفت که ابتدا به آزور می روند، به راحتی می تواند یک پایان برای سریال باشد، ولی آقای نایت به اندازه ی کافی تهدید بالقوه و طرح های معلقی به جا گذاشته است که می تواند به او برای فصل احتمالی دوم و یا بیشتر از آن کمک کند. حال تنها سوال این است که آیا تابو به فصل دوم نیاز دارد؟

سریال Taboo (تابو)

همانطور که در برخی از پروژه ها دیده می شود که به ظاهر نمی توانند از بر چسب پوچی و بطالت بگریزند، سریال تابو گاهی اوقات در مفهوم بهتر از اجرا شدن است. این ایده ی تام هاردی که کلاهی دراز بپوشد و لباسی که به ظاهر از صد ماده ی اولیه ساخته شده است را به تن کند و در خیابان های پوشیده از دود قرن نوزدهم لندن راه برود و به دنبال جواب های مرگ پدرش بگردد، دقیقا چیزی است که در این اوج سریال های تلویزیونی به آن چراغ سبز داده می شود. با این حال، با صرف تنها هشت قسمت، تابو این احساس را منتقل می کند که در بعضی از موارد بیش از حد طولانی شده است. در بخش های کم اهمیت تر سریال، این مایه ی تاسف است که سریال بر روی مبهم کردن جزییات تکیه می کند تا بتواند یک پایان مهیج برای سریال بسازد، در صورتی که این کار باعث ضعیف شدن قسمت میانی سریال می شود. در حالی که طرح عالی باروت، کاراکتر دکتر جورج چولمندولی با بازی تام هولندر را برای ساخت باروت معرفی کرد و ایجاد محیطی به ظاهر آلوده به وبا توسط دومبرتن، حرکت های خوبی بودند، ولی در نهایت، خروجی همیشه بیشتر بر روی طرح ها در مقایسه با کاراکترها تمرکز می کند.

با خوشنامی این موضوع، قسمت نهایی سریال تابو کوشش کرد تا با قرار دادن جیمز و افرادش در مخاطره، این نگرانی را کمتر کند، تا فقط چند تن از آنها را بکشد و بقیه را رها کند. بیشتر موضوع تاکید بر روی توبیخ و مجازات بود، و این موضوع برای سر استوارت استرنج و کمپانی هند شرقی به صورت ویژه مشخص شده بود. خونریزی راهی طولانی را برای نشان دادن اهمیت کاراکترها نسبت به یک طرح پیچیده و استعدادهای گوناگون جیمز طی کرده بود و قسمت آخر نیز با ارائه ی یک اکشن جمع و جور که بودجه را نیز کاهش داده بود، یک تصویر خوب ساخت.

در حالی که برخی مرگ و میر ها همانند هلگا و سر استوارت و دو ملتزمش، پتیفر و ویلتون، به سریال یا فصل یک حس خاتمه را می دهد و با این استدلال که ماجراجویی های جیمز در دریای آزاد، آزور یا نوتکا سوند به عهده ی تخیل گرایی بیننده گذاشته شده است.

با این حال، ساعت پایانی تابو با یک حس خوش آمدگویی از پایان می آید که جنون را افزایش می دهد تا به قطعه ای از کل سریال تبدیل شود. یک فصل به پایان رسید، اما انجام این کار با پتانسیل فصل جدیدی همراه است. نایت در حال حاضر قصد خود را برای یک فصل دیگر به وضوح بیان کرده است، در حالی که نه بی بی سی و نه شبکه ی اف ایکس به طور رسمی این موضوع را تایید نکرده اند، با اینکه پایان قطعی می باشد، هنوز داستان بیشتری از جیمز دیلینی برای بیان کردن وجود دارد، چیزی جذاب در مورد سریال هایی همانند تابو و اینکه چطور این باعث راضی شدن خالق و انگیزه دادن به آنها برای ساخت شده است، وجود دارد. اینکه سریال تابو سفارش ساخت فصل دوم را بدست بیاورد، چیز خوبی است ولی لزوما عالی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *