بیاتومگ – تقریبا یک سال از اکران فیلم ددپول می گذرد، فیلمی که توانست رکورد ماه فوریه پرفروش ترین فیلم ۱۷+ را به خود اختصاص دهد و لرزه ای بر فیلم های جدول باکس آفیس آن زمان وارد کند. حال نیز چنین اتفاقی برای فیلم لوگان رخ داده و خود را به عنوان یک فیلم موفق معرفی کرده است. مطمئنا موفقیت این فیلم های در حوزه ی فیلم های ۱۷+ و ابرقهرمانی بدون دلیل نبوده است، پس باید بررسی ای از این فیلم ها و دلایل موفقیت آنها صورت بگیرد و راز موفقیت آنها کشف شود.

فیلم های ددپول و لوگان لحن های بسیار متفاوتی دارند و کاملا می توان آنها را از دنیای سینمایی جدا دانست. فیلم لوگان سعی داشته است تا بازگشت جدی و پر از خشونت یک ابرقهرمان را برای طرفداران آماده کند، اما ددپول که باز هم اقتباسی از کمیک ها می باشد، سر تا سر پر از مسائل طنز می باشد و از همه لحاظ می تواند مخاطبان خود را راضی کند، اما ضمن این تفاوت ها هر دو فیلم در بیان داستان بسیار موفق بوده اند و حتی با محدودیت هایی که رده ی سنی برای آنها ایجاد کرده است، لوگان و ددپول در سرتاسر فیلم عنوان خلاقانه ای برای طرفداران می باشند.

مطمئنا یکی از مسائل اساسی این دو فیلم، رده ی سنی ۱۷+ آنها بوده است، اما این دو در همین موضوع نیز تفاوت دارند، ۱۷+ بودن فیلم لوگان بیشتر بخاطر صحنه های خشن و خونریزی های مکرر در آن بوده است، اما ددپول بخاطر مسائلی از قبیل فحاشی و دیگر مسائل این چنین در این رده ی سنی قرار گرفته است. حتی در تیزری که از ددپول ۲ منتشر شد، مشخص شده است که این شوخی ها و لحن ها در نسخه ی بعدی فیلم هم وجود خواهد داشت و حتی ممکن است بیشتر از قبل نیز باشد.

Deadpool (ددپول)

اگر دقیق به فیلم های مردان ایکس نگاه شود، چیزی جز داستان مسخره در لباس ابرقهرمانان مختلف دیده نمی شود، در حالی که ددپول یک بازسازی بسیار دقیق و موفق از کمیک منبع خود داشته و با دید متفاوت، خود آغازگر سبک جدیدی در عناوین ابرقهرمانی بوده است. لوگان نیز بازگشت و خداحافظی شکوهمندی برای ولورین بوده است و حتی می توان آن را به عنوان گل سر سبد سری مردان ایکس معرفی کرد.

لوگان و ددپول هر دو فیلم های ابرقهرمانی را در جهت هایی ادامه دادند که تا پیش از این هرگز دیده نشده بود. مطمئنا فیلم های زیادی در ژانر ابرقهرمانی سعی در سرگرم کردن مخاطبان خود با جنبه های طنز داشته اند (از جمله ی آنها The Meteor Man، Mystery Men و Kick-Ass) ولی کار آنها بیشتر جلوه ی مسخره مانند دارد تا سرگرم کردن و هیچکدام از آنها نمی توانند قابل مقایسه با فیلم ددپول باشند. ممکن است آن فیلم ها هزینه های بیشتری را برای ساخت در اختیار داشته باشند، اما موفقیت فیلم با بودجه آن سنجیده نمی شود بلکه خود فیلم و محتوی آن (که باعث جذب یا سلب طرفداران می شود) است که معیار موفقیت و یا شکست آن می باشد و از همین جهت نیز مقایسه ی ددپول و آن فیلم های مسخره مانند، چیزی جز برتری قاطعانه ی ددپول را به اثبات نمی رساند.

لوگان ممکن است اولین فیلم ابرقهرمانی ۱۷+ نباشد، اما می تواند کامل ترین آنها باشد. مبارزه ها، خونریزی و صحنه های خشن سرتاسر فیلم را پوشش می دهد و همین باعث نامناسب بودن این فیلم برای رده های سنی پایین تر می شود، برعکس، ددپول که بیشتر بخاطر ناسزا و صحنه های غیر اخلاقی ۱۷+ خوانده شده است، و چنین صحنه هایی در آن نمی تواند مانع دیدن فیلم توسط سنین پایین تر شود (به طبع هر کسی ممکن است در سن های مختلف دوست دار سرگرم شدن با مسائل طنز و خنده داری نظیر سکانس های فیلم ددپول باشد).

ماجراهای (ابر) قهرمان

Logan (لوگان)

ددپول و لوگان هر دو تمرکز زیادی بر روی داستان و ماجراهای ابرقهرمانان خود داشته اند، کاری که کاملا منطقی و درست بوده است. اگرچه سیمون کینبرگ با فیلم مردان ایکس: آخرالزمان یک شکست را در سری فیلم های مردان ایکس تجربه کرد، اما خوشبختانه لوگان وارد شد و روح تازه ای در مردان ایکس دمید. هر دو شخصیت ما یعنی وید ویلسون و لوگان در ماجراهای درام، کمدی و اکشن خود بسیار خوب پیشرفته اند، ماجراهایی که از عوامل اصلی موفقیت این دو فیلم بوده است.

جاه طلبی بزرگ، بودجه ای به نسبت پایین

Deadpool (ددپول)

به دلیل عدم اطمینان فاکس قرن بیستم، این کمپانی مبلغ ۵۸ میلیون دلار برای کار به ددپول اختصاص داد که همین مبلغ برای لوگان ۹۷ میلیون دلار بوده است (بودجه فیلم قبلی جیمز منگولد یعنی ولورین ۱۲۰ میلیون دلار بود است). مبلغی به نسبه ناچیزی که برای خیلی از فیلم های شکست خورده بیش از این ها بوده است، اما این دو فیلم به خوبی نشان دادند که پایین بودن بودجه محدودیتی برای آنها نیست و برعکس بودجه، فروش بسیار بالایی را به خود اختصاص دادند و هر دو فیلم عناوین کاملی در ژانر ابرقهرمانی بوده اند.

زمان بندی

Logan (لوگان)

فیلم های ددپول و لوگان هر دو در زمان های بسیار مناسبی اکران شدند و زمانی به بازار و سینما ارائه شدند که طرفداران به شدت به آنها نیاز داشته اند. در همین سال ۲۰۱۶ که فیلم بتمن علیه سوپرمن اکران و با این انتقاد مواجه شد که بیش از حد جدی می باشد، ولی خوشبختانه ددپول اینگونه نبود و در سرتاسر فیلم با مسائلی از جمله شکستن دیوار چهارم، مخاطبان خود را به خوبی سرگرم کرد. در مورد لوگان هم همین رضایت مخاطبان وجود دارد و نمایش عالی ولورین به این زودی ها از ذهن طرفداران او پاک نخواهد شد.

در پایان نیز باید از هنرنمایی هیو جکمن در نقش لوگان/ولورین، رایان رینولدز در نقش ددپول/وید ویلسون قدردانی کرد، بازیگرانی خوش ذوقی که از یکی از چندین پارامتر خوب فیلم های خود بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *