بیاتومگ

نام کامل : کریستین چارلز فیلیپ بیل (Christian Charles Philip Bale)

تولد : ۱۹۷۴، ولز

کریستین چارلز فیلیپ بیل در سال ۱۹۷۴ در پمبروکشایر ولز از پدر و مادری انگلیسی، دیوید چارلز هاوارد بیل و جنیفر (جنی) جیمز بخ دنیا آمد. مادر او اجراگر سیرک و پدرش خلبان تجاری می باشد. خانواده ی او در کشورهای مختلفی از جمله پرتغال، انگلیس و آمریکا زندگی کرده اند. بیل اذعان کرده است که این تغییرات در انتخاب حرفه اش تاثیرگذار بوده است.

اولین تجربه ی بازیگری او در سال ۱۹۸۳ و نمایشی به نام The Nerd بود. بازی در مینی سریال ان بی سی، Anastasia: The Mystery of Anna 1986 باعث شده تا توجه استیون اسپیلبرگ به کریستین بیل جذب شود و بعد از آن بیل در فیلم Empire of the Sun (1987) بازی نقش مهمی را بر عهده داشت. بیل در همین سنین جوانی بخاطر بازی های برجسته ی خود توانست جایزه ی بهترین عملکرد بازیگر نوجوان را توسط هیئت ملی منتقدان دریافت کند.

 

بیل در سال ۱۹۸۹ در فیلم کنث برانا Henry V که اقتباسی از کتاب شکسپیر بود حضور داشت. او بعد از این فیلم در Treasure Island 1990 بازی نقش مهمی را بر عهده داشت. کریستین در دهه ی ۹۰ میلادی بسیار پرکار بود و از جمله فیلم های او می توان به فیلم  Newsies 1992، Swing Kids 1993، Little Women 1994، The Portrait of a Lady 1996، The Secret Agent 1996، Metroland 1997، Velvet Goldmine 1998، All the Little Animals 1998 و فیلم A Midsummer Night’s Dream 1999 اشاره کرد. در اواخر این دهه و با فراگیر شدن اینترنت بیل به عنوان یکی از محبوب ترین ستاره های سینما مطرح شد.

بیل در سال ۲۰۰۰ به عنوان نقش اصلی در American Psycho به کارگردانی مری هارون که اقتباسی از رمان برت استون الیس بود، حضور داشت. و بعد از آن بیل توسط مجله EW به عنوان یکی از برجسته ترین و تاثیر گذارترین اشخاص زیر ۳۰ سال معرفی شد. او در این زمان در دید هالیوود بود و در فیلم هایی چون  Shaft 2000 و Mandolin 2001، Laurel Canyon 2002 و Reign of Fire 2002 بازی کرد.

بیل در سال ۲۰۰۲ در فیلم Equilibrium و در سال ۲۰۰۵ در فیلم The Machinist بازی کرد که بخاطر آماده شدن برای بازی در فیلم دوم مجبور شد ۲۳ کیلو وزن کم کند، که بعد از فیلم معلوم شد بیل بخاطر این کاهش وزن، یک سال با بی خوابی مواجه بوده است. توانایی های بیل باعث شد تا او در “فیلم بتمن آغاز می کند” که شروع سه گانه فیلم شوالیه ی تاریکی کریستوفر نولان بود، نقش اصلی را بازی کند. پس از شکست فیلم “بتمن و رابین”، “بتمن آغاز می کند” یک پیروزی بزرگ برای کریستین بود.

او در در بین سال های ۲۰۰۷-۲۰۰۵ در فیلم هایی چون The New World، Harsh Times، Rescue Dawn، The Prestige و I’m Not There حاضر شد. همانطور که پیش بینی می شد بیل دوباره در سال ۲۰۰۸ برای بازی نقش بتمن در فیلم شوالیه تاریکی انتخاب شد و با حضور جوکر و بیل شوالیه تاریکی یک فیلم عالی شد.

کریستین در سال ۲۰۰۹ در فیلم هایی چون Terminator Salvation و Public Enemies حضور داشت که هر دوی آنها طبق انتظار به فیلم های پرفروشی تبدیل شدند. بیل در سال ۲۰۱۱ بخاطر بازی در فیلم The Fighter نظر منتقدان را نسبت به عملکرد خود جلب کرد و موفق به کسب جایزه ی اسکار بهترین بازیگر مکمل شد.

او در سال ۲۰۱۲ دوباره در نقش بروس وین/بتمن در فیلم “شوالیه تاریکی بر می خیزد” حاضر شد و دوباره اجرای تاثیرگذاری در نقش خود داشت. او سال بعد نیز در فیلم هیجان انگیز Out of the Furnace و فیلم American Hustle حضور پیدا کرد.

در زندگی شخصی نیز کریستین بیل یکی از فعالان موسسات خیریه گرین پیس و بنیاد جهانی حیات وحش می باشد او با همسرش سیبی بلازیک و دخترش امیلین زندگی می کند.

آثار برگزیده :

 • فیلم های  The Dark Knight ، The Dark Knight Rises ، Batman Begins در نقش Bruce Wayne و BatMan
 • فیلم The Prestige 2006 در نقش آلفرد بوردن
 • فیلم American Psycho 2000 در نقش پاترک بتمن
 • فیلم The Fighter 2010 در نقش دیکی اکلاند
 • بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  سم راکول در سال 1968 در شهرستان سن میتو ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. او تنها فرزند پدر و م…
 • Mark Rylance (مارک رایلنس)

  بیوگرافی Mark Rylance (مارک رایلنس)

  دیوید مارک رایلنس واترز در 1960 در اشفورد، کنت، انگلیس به دنیا آمد. پدر و مادر او به نام‌ه…
 • بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  اوانجلین لیلی در 3 آگوست 1979 در شهر کوچک فورت ساسکاچوان در آلبرتای کانادا چشم به جهان گشو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *