بیاتومگ

نام کامل: مل کالِمشیل جرارد گیبسون (Mel Columcille Gerard Gibson)

تولد: ۱۹۵۶، آمریکا

مل گیبسون (Mel Gibson) در تاریخ ۳ ژانویه ۱۹۵۶ در پیکس کیل، نیویورک به دنیا آمده است. او ششمین فرزند هاتن گیبسون و آنه پاتریشیا (ریلی) گیبسون می باشد و همچنین در بین یازده برادر و خواهر خود، فرزند ششم خانواده است. مادر او ایرلندی و پدرش نیز که در آمریکا به دنیا آمده است، اصالتی ایرلندی دارد. مل و خانوده اش در اواخر دهه ی ۶۰ میلادی به استرالیا و شهر نیو ساوت ولز نقل مکان کردند، شهری که مادر بزرگ او، اِوا میولِت در آن جا زندگی می کرد. بعد از اتمام دوره ی دبیرستان، مل در دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی مشغول به تحصیل شد و همزمان با آن نیز همراه با جفری راش و جودی دیویس در انستیتوی ملی هنرهای درام آموزش می دید.

او بعد از اجراهای مختلف، بلاخره در سال ۱۹۷۹ و با فیلم های Mad Max و Tim به عنوان یک ستاره معرفی شد. فیلمِ مکس دیوانه برای او شهرتی جهانی دست و پا کرد و فیلمِ تیم نیز جایزه ی بهترین بازیگر انستیو فیلم استرالیا را نصیب او کرد، عنوانی که دو سال بعد و با فیلم Gallipoli دوباره برای او تکرار شد.

او در سال ۱۹۸۰ با رابین مور ازدواج کرد، ازدواجی که حاصل آن ۷ فرزند بوده است و البته در سال ۲۰۱۱، گیبسون از همسر خود جدا شده است. مِل اولین حضور خود در فیلم های آمریکایی را با فیلم The Bounty 1984 به همراه آنتونی هاپکینز تجربه کرده است. او در سال ۱۹۸۷ در نقش مارتین ریجر در فیلم Lethal Weapon حاضر شد، فیلمی که به عنوان یک اثر ماندگار در کارنامه ی او محسوب می شود. در سال ۱۹۹۰ نیز گیبسون نقش جالبی در فیلم Hamlet داشته است که با این نقش خود مورد تحسین منتقدان قرار گرفت.

گیبسون همچنین بخاطر فیلم هایی چون Forever Young 1992 و The Man Without a Face 1993 شناخته می شود، البته نقش سِر ویلیام والاس او در فیلم Braveheart 1995 را می توان مهم ترین نقش او نامید، فیلمی که دو جایزه ی اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردان را نصیب او کرده است. از جمله فیلم های دیگر مل گیبسون نیز می توان به The Patriot 2000 و Ransom 1996 و Payback 1999 اشاره کرد.

مل گیبسون با درآمد خالص تقریبی ۴۲۵ میلیون دلاری، جزو چهره های ثروتمند هالیوود محسوب می شود و از کارهای اخیر او نیز می توان فیلم Hacksaw Ridge 2016 (ستیغ اره ای) را نام برد.

آثار برگزیده:

 • فیلم Braveheart در نقش ویلیام والاس
 • فیلم Signs 2002 در نقش گراهام هس
 • فیلم Lethal Weapon 1987 در نقش مارتین ریگز
 • فیلم The Patriot 2000 در نقش بنجامین مارتین
 • بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  بیوگرافی Sam Rockwell (سم راکول)

  سم راکول در سال 1968 در شهرستان سن میتو ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. او تنها فرزند پدر و م…
 • Mark Rylance (مارک رایلنس)

  بیوگرافی Mark Rylance (مارک رایلنس)

  دیوید مارک رایلنس واترز در 1960 در اشفورد، کنت، انگلیس به دنیا آمد. پدر و مادر او به نام‌ه…
 • بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  بیوگرافی Evangeline Lilly (اوانجلین لیلی)

  اوانجلین لیلی در 3 آگوست 1979 در شهر کوچک فورت ساسکاچوان در آلبرتای کانادا چشم به جهان گشو…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *